Zdroj: Nick Claeskens

Čo sa stane, ak dáte domu zrkadlovú fasádu? Bude neviditeľný?

05. 04. 2023
Zdieľať

Belgické mesto Antverpy má neopakovateľné čaro. Okrem toho, že je druhým najväčším prístavom v Európe, má výraznú historickú architektúru a je obkolesené krásnou prírodou. Málokto však vie, že zalesnená oblasť (zelený pás okolo Antverp) bola v 60. rokoch miestom architektonických experimentov. Vzniklo tu niekoľko zaujímavých víl. Jedna z nich sa dočkala pôsobivej rekonštrukcie z dielne architektov Studia Okami.

Architekti prvé stretnutie s vilou opisujú: „Náš klient si kúpil jeden z tých raných architektonických skvostov. Hoci vila bola v štádiu rozkladu, počas prvej návštevy sme cez hustú, zarastenú zeleň zacítili silu jej pôvodného dizajnu.“

dom so zrkadlovou fasádou

Moderné domy plnia viac funkcií ako kedysi aj kvôli práci z domu a všeobecne rušnejšiemu rodinnému životu. To viedlo k zväčšeniu pôvodne dostačujúcej plochy o niekoľko metrov štvorcových. Zdroj: Nick Claeskens

Moderné domy potrebujú viac priestoru ako kedysi

Napriek čaru bola pôvodná stavba v takom stave, že ju už nebolo možné zrekonštruovať, aby vyhovovala dnešným štandardom. Navyše, moderné domy plnia viac funkcií ako kedysi aj kvôli práci z domu a všeobecne rušnejšiemu rodinnému životu. To viedlo k zväčšeniu pôvodne dostačujúcej plochy o niekoľko metrov štvorcových.

„S ohľadom na tieto nevyhnutnosti sme sa spolu s klientmi dohodli na prestavbe domu so silným rešpektom k jeho pôvodným architektonickým kvalitám a dizajnu 60. rokov,“ vysvetľujú autori takmer neviditeľného domu.

dom so zrkadlom na fasáde

K ľahkosti a nenápadnosti rodinného domu prispievajú a veľkorozmerné zasklenia prízemia. Zdroj: Nick Claeskens

Multifunkčné betónové múry

Vnútorné a vonkajšie priestory definujú na prvý pohľad náhodne rozmiestnené betónové steny. Vyčleňujú aj funkcie jednotlivých častí domu. Architekti tieto múry umiestnili tak, aby výškou a orientáciou podporovali konštrukciu, starali sa o dostatok súkromia domácich, tvoria tiež paraván, zahŕňajú komín a oddeľujú sklad či záhradu od obytnej časti.

Prečítajte si tiež
Žiadne zmeny zvonku, ale vnútri na nepoznanie! Ako sa z tmavých kútov domu na Liptove stal svetlý otvorený priestor

Najväčší pokoj je v spálni a pracovni

Priestory, v ktorých sa vyžaduje pokoj (hlavná spálňa rodičov s kúpeľňou a šatníkom, pracovňa) a čo najmenej hluku, architekti umiestnili na okraj budovy, nijako však nenarúšajú denný život domácich. Obývačka s kuchyňou a jedálňou zaberajú priestor druhej polovice prízemia, kde je aj hlavný vstup.

dom so zrkadlovým boxom

Horné podlažie patrí detským izbám. Sú ukryté v zrkadlovom boxe, ktorý stiera hmatateľnosť horného podlažia. Zdroj: Nick Claeskens

Detské izby v zrkadlovom boxe

Horné podlažie patrí detským izbám. Sú ukryté v zrkadlovom boxe, ktorý stiera hmatateľnosť horného podlažia. Zrkadlový obklad odráža okolitý les, a tak stavba pôsobí ako jednopodlažný bungalov – horné podlažie akoby ani nebolo. K ľahkosti a nenápadnosti rodinného domu prispievajú a veľkorozmerné presklenia prízemia. Posuvné okná od podlahy až po strop umožnili predĺžiť obytný priestor na terasu prekrytú konzolovou strechou, pričom betónové podlahy prechádzajú z interiéru až von.

zrkadlový box na dome

Zrkadlový obklad odráža okolitý les. Zdroj: Nick Claeskens

Silná vizuálna a priestorová interakcia medzi záhradou, betónom, sklom a neuveriteľne pôsobivými odrazmi lesa na zrkadlovom hornom podlaží dodávajú budove nadčasový vzhľad. Zároveň však zacítite aj ódu na silu pôvodného dizajnu.

Prečítajte si tiež
Takmer 120-ročná stodola sa pre svojich majiteľov stala domom snov s výhľadom ako v Provensalsku

Beli House

architektonický ateliér: Studio Okami

lokalita: Antverpy, Belgicko

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Nick Claeskens

Kategória: Návšteva
Tagy: belgicko fasáda vila zrkadlo
Zdieľať článok
Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Pestujete panašované rastliny? Poruchy variegácie môžu ich hodnotu výrazne znížiť, alebo rastlinu celkom zničiťZáhrada

Pestujete panašované rastliny? Poruchy variegácie môžu ich hodnotu výrazne znížiť, alebo rastlinu celkom zničiť

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuálDom z tehly

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačkyUrob si sám

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačky

Diskusia