Zdroj: Ivo Tavares Studio

Do detailu premyslený dom: Surové fasády, luxusný interiér a prepojenie s prírodou

09. 10. 2020
Zdieľať

Architekt sa snažil čo najviac prepojiť dom s okolitou prírodou, preto zvolil jednoduché a triezve prvky i materiály.

„Casa CG“ – ako dom nazývajú jeho tvorcovia, stojí na najvyššej časti pozemku. Vďaka tomu ponúka výhľady na vyrastené stromy a okolité polia, ktoré majú každú sezónu inú farebnú paletu. Pestrosť vonkajšieho prostredia ponúka vizuálne a zmyslové zážitky, preto bolo pre architekta priam povinnosťou vytvoriť úzky kontakt stavby s okolím.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Nočná a denná zóna

Dom tvorí niekoľko na seba nadväzujúcich častí, najvýraznejšie sú dva na seba kolmé celky. Sú funkčne rozdelené na intímnu oblasť spální a spoločenskú časť s kuchyňou a obývačkou. Orientácia dvoch hlavných celkov tvorí písmeno „T“.

Casa CG

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Architekt ju zvolil z jasného dôvodu: hľadal polohu, v akej budú mať obe časti stavby najlepší vzťah medzi sebou navzájom a tiež, aby každá mala čo najlepší kontakt s vonkajším prostredím. V tejto polohe je to ideálne.

Navyše, vznikajú miesta na relax vonku, a pritom v súkromí. V oboch celkoch sú v streche výrezy, cez ktoré prúdi do interiéru prirodzené svetlo. Klesajúci svah dal možnosť umiestniť garáž pod dennú časť stavby.

Casa CG

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Betón, drevo a medzipriestor

Fasády zo surového betónu zjemňuje použitie dreva. Inšpiratívnym prvkom je na niektorých miestach „druhá koža domu“. Je vytvorená z latiek, a tak cez ňu prechádza čiastočne svetlo. Podstatné však je, že sa dá v prípade potreby otvoriť. Medzi drevenou a betónovou fasádou vznikol medzipriestor, ktorý sa dá využiť na relax, prípadne aj stolovanie. Stavbe však nechýba ani veľká zastrešená terasa s posedením. Je vyrezaná v jednom rohu domu a obložená drevom.

Casa CG

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Bielu a sivú spestruje mramorový vzor

Interiér pôsobí svetlo a vzdušne. Biela kuchyňa, biele steny i doplnky dizajnérka Ana Guedes skombinovala s rôznymi odtieňmi sivej. V kuchyni a kúpeľni nájdete okrem čisto bielej taktiež mramorový vzor.

Prečítajte si tiež
Na návšteve u Lucie Benešovej: Otvorený dom do záhrady žiari pozitívnou energiou

Nad jedálenským stolom je galéria druhého podlažia, takže domáci môžu navzájom komunikovať aj medzi poschodiami. Všimnite si príjemne zariadenú hlavnú spálňu, v ktorej hrá dôležitú úlohu zrkadlo v čele postele a dekoratívne svietidlá. Vnútorné schody sú kombináciou svetlého a tmavého dreva.

Casa CG

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Dom CG

Architektonický ateliér: PEDRO HENRIQUE ARQUITETO

Hlavný architekt: Pedro Henrique

Návrh interiérov: Ana Guedes

Spolupráca: Mário Alves

Lokalita: Arrifana, Santa Maria da Feira; Portugalsko

Zastavaná plocha: 420 m2

Realizácia: 2010

Sabína Zavarská
Foto: Ivo Tavares Studio, www.ivotavares.net, www.facebook.com/ivotavaresstudio

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia