Zdroj: Studio Flusser

Je možné upraviť storočnú vilu na moderný život? Áno! A pozrite, s akou noblesou!

17. 01. 2023
Zdieľať

Na južných svahoch veľkých predmestí Prahy počas prvej republiky vyrástli nevšedné noblesné vily. Na rozdiel od dnešnej modernej architektúry už vtedy pôsobili ako historické alebo dokonca – ako z rozprávky. Typické pre tieto priestranné domy sú prudké strechy, kamenná podmurovka a nadbytočné tehlové obklady. Kvôli romantizujúcemu vzhľadu, a z dnešného pohľadu nie veľmi praktickej forme, im kedysi priemyselní proroci nedávali nádej na dlhú budúcnosť. Avšak stoja tu dodnes a majitelia si ich dávajú rekonštruovať.

„Autorov pôvodnej generickej nostalgie neskoro prvorepublikových víl na rozdiel od mnohých avantgardných modernistov ani nepoznáme, ale aj po viac ako sto rokoch im rozumieme. Ľudia si domy budovali v historizujúcich slohoch jednoducho preto, že chceli mať pocit, akoby tu boli odjakživa. Aby sem s nimi mohli ľahšie zapustiť korene aj oni a ich domácnosti,“ vysvetľujú autori rekonštrukcie z ateliéru No Architects.

Vily majú čo ponúknuť aj po sto rokoch

Predpoklad, že tieto nostalgické vily nebudú fungovať pre viac ako jednu generáciu, sa nesplnil. Stoja a sú používané viac ako storočie, obklopené zeleňou a produktívnymi záhradami, vyrástlo v nich mnoho generácií.

Ako potvrdili autori rekonštrukcie, aj tieto vily je možné premeniť na úspornejšie, modernejšie a praktické – zatepliť, vybaviť tepelným čerpadlom s podlahovým vykurovaním, rekuperáciou, odtieniť nebezpečný radón unikajúci z podložia, injektážou stabilizovať kapilárne vzlínanie vlhkosti a podobne.

Kuchyňa s prechodom do jedálenskej časti - Rekonštrukcia vily Pod Vrškem v Prahe

Prízemie patrí otvorenej obývačke s jedálňou a kuchyňou. Zdroj: Studio Flusser

Prvý pohľad nebol noblesný

„Keď sme však k tomuto konkrétnemu domu prišli prvýkrát, nevyzeral na noblesnú rezidenciu. Napriek tomu, že bola nutná kompletná rekonštrukcia, priamo sme s ním ani so záhradou nesúperili. Skôr sme dom vyčistili, prešili a zjednotili nesúmerné záplaty. Upravili strih na mieru, dali novú podšívku, namiesto gombíkov pridali zips a celý ho predĺžili. Stále je v skrini – v ulici – jasne spoznať, aký kabát – dom to je. Len v ňom zrazu nie je zima a skvele sa nosí,“ metaforicky opisujú úpravy autori projektu.

Obývačka - Rekonštrukcia vily Pod Vrškem v Prahe

Celý interiér je dômyselne popretkávaný detailmi odkazujúcimi na štíty vily a kresbu na nich. Zdroj: Studio Flusser

Inšpirácia Japonskom aj Veľkou Britániou

Vila prešla nevyhnutnou kompletnou technickou modernizáciou, dočkala sa tiež zmeny dispozície. Vzniklo priame prepojenie kuchyne so záhradou, kam sa dostanete po okrúhlych tehlových schodíkoch. K starému domu pribudla prístavba v pôvodnom duchu, ktorá do interiéru pridala ďalšie dve izby a kúpeľňu.

Spálňa - Rekonštrukcia vily Pod Vrškem v Prahe

Spálne sa nachádzajú na najvyššom podlaží. Zdroj: Studio Flusser

Celý interiér je dômyselne popretkávaný detailmi odkazujúcimi na štíty vily a kresbu na nich, zároveň sa autorom doň podarilo jemne zakomponovať životnú skúsenosť a inšpiráciu klientov Japonskom a Veľkou Britániou. Priestory, v ktorých dominuje drevo, oživuje jemná modrozelená farba kuchyne, zárubní a dverí na prízemí. Schody a horné podlažie zase spestruje machová zelená.

„Ako poctu pôvodným stavebníkom sme pridali jedny špeciálne dvere do detského sveta fantázie, kam môže každý dospelý len pokorne na kolenách,“ dopĺňajú tvorcovia nového života starej vily.

Machovo zelená farba na poschodí - Rekonštrukcia vily Pod Vrškem v Prahe

Špeciálne dvere do detského sveta fantázie pridali ako poctu pôvodným stavebníkom. Zdroj: Studio Flusser

Podlahové kúrenie aj sofistikovaná elektroinštalácia

Každé z troch podlaží vily má svoju funkciu – v suteréne nájdete domáce fitness, prízemie patrí otvorenej obývačke s jedálňou a kuchyňou, v najvyššom podlaží sú spálne, kúpeľne a šatníky. O teplú vodu a o kúrenie sa stará tiché tepelné čerpadlo typu vzduch-voda.

Prečítajte si tiež
Vila s netradičným poňatím ponúka z obývačky úchvatný výhľad na zámok

Na prízemí je podlahové vykurovanie, v suteréne a na poschodí si môžu domáci regulovať teplo podľa potreby vykurovacími telesami. Samozrejmosťou sú hospodárenie so zachytávanou dažďovou vodou a sofistikovaná elektroinštalácia, ktorá zahŕňa bezpečnosť aj užívateľský komfort.

Rekonštrukcia vily „Pod Vrškem“

architektonický ateliér: No Architects
autori: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juračková
lokalita: Praha, ČR
zastavaná plocha: 173 m²
hrubá podlahová plocha: 245 m²
úžitková plocha: 175 m²
plocha pozemku: 750 m²
projekt: 2020
realizácia: 2022
spolupráca: Ing. arch. David Hromada
záhradná architektúra: Living in green
stolárske výrobky: CZ interiéry s.r.o.

Použité materiály:
keramická dlažba a obklady, betónová stierka, jaseňové a dubové podlahy stolárske výrobky – lakovaná MDF doska, dubová dyha a masív

Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser
Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo v interiéri historický dom moderná architektúra pastelove farby rekonštrukcia domu vily
Zdieľať článok

Diskusia