Zdroj: Lukáš Žentel

Schátraný a podmáčaný dom sklárskeho majstra rekonštruovali celých 10 rokov! Výsledok je hotovým umeleckým dielom a poctou remeslám

25. 11. 2022
Zdieľať

Hoci dnes nemajú České Milovy – časť obce Křižánky – viac ako 50 domov, ich história je bohatá, najmä čo sa týka remesiel. Obec Milovy založili robotníci z neďalekej železiarskej hute, ktorí si tu postavili prvé domy. V roku 1835 v miestnych lesoch pribudla sklárska huta (výrobky vyvážali aj do vzdialeného zahraničia) a s ňou ďalšie domy, škola, pekáreň a obchody. Presne z tohto roku pochádza i obydlie sklárskeho majstra, ktoré precízne zrekonštruovali architekti Aleš Papp a Magdalena Pappová.

„Samotné miesto je jedno z najkrajších na Vysočine a história stavby z roku 1835 je nesmierne zaujímavá. V archíve v Zámrsku sme našli nielen plány domu, ktorý sme obnovovali, ale aj plán celej osady, výkresy jednotlivých budov.

Exteriér oplotenie z ulice - Dom sklárskeho majstra

Všetky historické prvky, ktoré bolo možné použiť, obnovili miestni remeselníci a autori projektu ich doplnili súčasnými prvkami. Zdroj: Lukáš Žentel

„Milovská huť“ bola veľmi slávna, sklári dokázali sklo špičkovo prefarbovať a brúsiť a zvládli aj unikátne technológie, napríklad uránové sklo s využitím smolinca dodávali aj do Severnej Ameriky. Kovové formy si vozili i z New Yorku. Okolo roku však 1886 sklárska huta zanikla, pretože zdraželo palivové drevo,“ vysvetľuje architekt Aleš Papp, ktorého história stavby nadchla rovnako ako práca na jeho rekonštrukcii.

Majiteľ začal s opravami hneď po kúpe

Veľkorysý dom z roku 1835 neskôr slúžil ako hájovňa a po druhej svetovej vojne dlho chátral. Až v roku 2006 ho kúpil súčasný majiteľ a, našťastie, takmer okamžite začal s potrebnými opravami. Dom sklárskeho majstra bol vtedy už do veľkej miery schátraný a podmáčaný.

Vstupná chodba - Dom sklárskeho majstra

Prízemie symetricky rozdeľuje priestranná sieň, ktorá prepája južné a severné priečelie. Zdroj: Lukáš Žentel

Architekti sa s touto historickou stavbou zoznámili o niečo neskôr. Keďže domu chceli vrátiť jeho charakter, nasledovali desiatky skíc a vizualizácií. Samotná rekonštrukcia trvala desať rokov, ale výsledok je hotovým umeleckým dielom a poctou remeslám. Všetky historické prvky, ktoré bolo možné použiť, obnovili miestni remeselníci a autori projektu ich doplnili súčasnými prvkami.

Bývanie aj galéria úžitkového skla

Staré plány pomohli architektom odhaliť skutočnú pôvodnú podobu cennej stavby. Vďaka nim obnovili symetrickú kompozíciu domu, fasády a zvoničku na streche. Keďže majiteľom domu je zberateľ úžitkového skla, stavba slúži nielen na bývanie, ale časť tvorí galéria.

Jedálenský stôl - Dom sklárskeho majstra

Niektoré kúsky nábytku sú vyrobené podľa návrhu architektov, napríklad kuchyňa, jedálenský stôl a lavice. Zdroj: Lukáš Žentel

Prízemie symetricky rozdeľuje priestranná sieň, ktorá prepája južné a severné priečelie. Vo východnej časti domu je obývacia izba, kuchyňa, spálňa so zázemím a tiež sauna. V západnej polovici, ktorá pôvodne slúžila hospodárskym účelom, bude galéria skla a vináreň.

Dve izby pre hostí sú umiestnené v podkroví, rovnako aj veľká sála, určená na spoločenské akcie.

Obnovené klenuté pivnice dnes fungujú ako sklad a vínna pivnica.

Spálňa - Dom sklárskeho majstra

V podkroví sa nachádzajú dve spálne pre hostí. Zdroj: Lukáš Žentel

Miestne úrady rekonštrukciu vítali

„V priebehu prípravy rekonštrukcie sme zistili, aký osviežujúci môže byť kontakt s miestnymi stavebnými úradmi. Akciu vítali, vedeli, že zachraňujeme niečo, čo má svoju hodnotu, hoci stavba nie je na zozname kultúrnych pamiatok. Práce potom trvali skutočne celých desať rokov. Aj preto, že kamarát majiteľa je erudovaný stavebný inžinier, ktorý na dome od začiatku pomáhal, samotnú stavbu starostlivo strážil. Bol tam ako stavebný dozor, ale aj fyzicky pracoval, zháňal ostatné profesie, remeselníkov. Postupovali sme rozvážne, krok za krokom,“ spomínajú autori projektu.

Vínna pivnica a sklad - Dom sklárskeho majstra

Obnovené klenuté pivnice dnes fungujú ako sklad a vínna pivnica. Zdroj: Lukáš Žentel

Tesár, stolár, kamenár, kováč i zámočník v jednej osobe

Na opravách dreveného krovu alebo trámov sa podpísal šikovný miestny remeselník, ktorý je zároveň tesár, stolár, kamenár, kováč i zámočník. Okrem toho, že pracoval s citom, pozná tradičné postupy. Z jeho skladu pochádza aj tepaný zámok do dverí.

Úcta voči histórii, ale aj novotvary

Napriek tomu, že celá rekonštrukcia sa niesla v zmysle pocty voči starým materiálom, architekti do domu vniesli aj nové prvky. V niektorých prípadoch sa rozhodli, že nebudú vytvárať repliky, ale novotvary, samozrejme v rozumnej miere. Sám majiteľ chcel, aby jeho dom mal i ďalšiu vrstvu.

Drevené schodisko - Dom sklárskeho majstra

Napriek tomu, že celá rekonštrukcia sa niesla v zmysle pocty voči starým materiálom, architekti do domu vniesli aj nové prvky. Zdroj: Lukáš Žentel

Hlavné dvere vrátili na pôvodné miesto

Architekti zistili, že pôvodné vstupné dvere do domu pri ceste, ktoré označujú ako slnečné, boli neskôr zamurované a osadené na druhú stranu – smerom k lúke.

„Vrátili sme ich späť, dokonca sme našli aj ich originálny portál z roku 1835. Namiesto tých druhých dverí, ktoré už neboli k dispozícii, sme navrhli nové, sklenené, v oceľovom ráme s asymetrickou okenicou. Je súdobá, ale miestny stolár ju vytvoril tradičnou metódou. Obnovili sme aj symetriu celej stavby vrátane okien, hoci pôvodne ich bolo oveľa viac.

Vchodové dvere - Dom sklárskeho majstra

Architekti vrátili pôvodné vstupné dvere do domu, ktoré boli zamurované a osadené na druhú stranu – smerom k lúke. Zdroj: Lukáš Žentel

Stará brána viedla v čase hájovne do stajní, teraz je presklená a bude vstupom do galérie. Mali sme ambíciu vytvoriť niečo, z čoho nebude na prvý pohľad úplne zrejmé, či je to nové alebo staré, ale na druhý pohľad to už zistíte,“ konkretizuje Aleš Papp.

Na opukovú dlažbu nadväzuje jurský mramor

Novotvarom v rekonštruovanej stavbe sú tiež vysoké úzke otvory vo fasáde, ktoré odkazujú na tradičné vetranie sýpok alebo stodôl. Stropné trámy v širokej vstupnej sieni sú pôvodné. Z opukovej dlažby v dome sa zachovala iba časť, preto je položená len v jednej miestnosti. Nadväzuje na ňu dlažba z jurského mramoru. Nové schody do pivnice sú z pieskovca, v pivnici zostala pôvodná opuková dlažba.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

Remeselný krb pripomína sklársku pec

Architekti si pochvaľujú spoluprácu s majiteľom aj pri zariaďovaní interiéru: „S klientom bola radosť pracovať, všetkých okolo seba dokáže nadchnúť a inšpirovať. Spoločne sme vyberali stoličky, svietidlá, niektoré kúsky nábytku sú vyrobené podľa nášho návrhu, napríklad kuchyňa, jedálenský stôl a lavice. Dlho sme premýšľali nad tým, ako vytvoriť krb v obývačke.

Obývačka s krbom - Dom sklárskeho majstra

Krb v obývačke má tvar homole, ktorá trochu pripomína sklársku pec. Zdroj: Lukáš Žentel

Nakoniec má tvar homole, ktorá trochu pripomína sklársku pec. Staval ho osobne vtedajší prezident Cechu kachliarov Českej republiky, je to precízna, dokonalá práca. Krb funguje veľmi dobre, má vynikajúcu akumulačnú kapacitu. V celom dome sú ďalšie tri krby, respektíve kachle: v sieni, v spálni a tiež na povale.“

Prioritne je však dom vykurovaný podlahovým kúrením. Nad garážou nájdete ďalšie prekvapenie – tepelné čerpadlo napojené na tri zemné vrty.

Prečítajte si tiež
Niečo staré, čosi nové, trocha nostalgie a veľa svetla! Banícky domček v Štiavnici ožil vďaka šikovným majiteľom

Dom sklárskeho majstra

architektonický ateliér: Cuboid Architekti – Aleš Papp, Magdalena Pappová
spolupráca: Ondřej Zavřel, Filip Kándl, Radek Krýza
lokalita: České Milovy, ČR
zastavaná plocha: 427 m2
projekt: 2010 – 2011
realizácia: 2010 – 2022

Dodávatelia stavby:
Ing. Drahomír Stejskal – vedenie stavby, stavebné práce
Leoš Lossmann – RENOVA – tesárske, stolárske a zámočnícke práce, drevené podlahy, renovácia kamenných portálov
Stolárstvo Ladislav Wetter – okná, zákazkový nábytok
ALBET metal, s.r.o. – presklené steny
Kachliarstvo Rynda s.r.o. – krby a krbové kachle
Kameň Váradi – kamenné podlahy
Neosolar, spol. s r.o. – teplé čerpadlá, vykurovanie, vodovod
Lumi s.r.o. – elektroinštalácia

Materiály a technológie:
Podlahy na prízemí sú ťažké plávajúce s teplovodným podlahovým vykurovaním, podlahy v podkroví suché skladané.

Interiérové ​​povrchy stien sú omietané hladkou tepelne izolačnou štukovou omietkou. Strop nad prízemím existujúcej budovy je trámový s pohľadovým doskovým záklopom. Stropy prízemia prístavby majú štukovú omietku, zhodnú s omietkou stien. Klenuté miestnosti boli omietnuté hladkou tepelnoizolačnou omietkou.

Vykurovanie:
Stavba je vykurovaná tepelným čerpadlom pripojeným ku geotermálnym vrtom.

Sabína Zavarská
Foto: Lukáš Žentel

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené trámy historický dom hospodárska budova rekonštrukcia domu remeslo vínna pivnica
Zdieľať článok

Diskusia