Láska k prírode ich priviedla k útulnému bývaniu v korunách stromov. V nevšednej chatke našla dvojica svoje šťastie
Časté cestovanie za prírodou povýšila partnerská dvojica na životný štýl. Minimálny obytný priestor sa stal pre ňu rutinou. A to bolo aj impulzom, aby si uvedomila, z čoho plynie jej šťastie. Obohatená o skúsenosti a zážitky sa rozhodla pre výstavbu stromových chatiek. Prvú, vzorovú s názvom stromová chatka na sopke navrhol ateliér Hiroshi Nakamura & NAP.
Odvážny podnikateľský plán s experimentálnou stavbou na úpätí hory Kamiyana v Japonsku sa zrodil z úcty k prírode. Pobyt v korunách stromov patrí neodmysliteľne k detským dobrodružstvám, z ktorých človek snáď nikdy dobrovoľne nevyrastie. Naviac oficiálne bývanie päť metrov nad zemou a s dobrým výhľadom predsa volá po unikátnom zážitku.
Návrat k životu v pokoji a skromnosti
Chatka s rozlohou 19 metrov štvorcových obsahuje základné zázemie. Pri jej projektovaní sa kládol dôraz na pohodlie, prírodný materiál a neopakovateľné výhľady. Japonsko je geograficky odlišná krajina a neprekvapí, že sa stavba nachádza na úpätí sopky, poslednej aktívnej z vulkanického komplexu Hakone. Chatka poskytuje meditačné útočisko pred ruchom mesta a súčasne symbolicky odkazuje na dávnu lokálnu kultúrnu tradíciu. Život v skromnosti a hojné uctievanie prírody.
Miesto, kde je chatka umiestnená, sa nachádza približne dva kilometre od turisticky vyhľadávaného údolia Owakudani so sírnymi gejzírmi. Nachádza sa presne na južnom rohu strmého severného svahu s niekoľkými potokmi. Južná orientácia má zabezpečiť lepšie pohodlie počas zimných mesiacov, vyzdvihnutie do výšky niekoľkých metrov sľubuje dostatok súkromia a ochranu pred ťažkým vzduchom s obsahom sírovodíka v úrovni zeme.
Za vetra sa zámerne mierne kýva
Chatka stojí na troch oceľových stĺpoch s priemerom 15 centimetrov, ktoré sa môžu počas vetra mierne kývať. Dôvodom je získanie nových zážitkov i spomienka na jednoduché dávne ľudské sídla.
Hnedý náter stĺpov splýva s lesom rovnako ako dizajn lomeného schodiska s nepravidelnou šírkou jednotlivých schodov. Prístup do chatky vedie cez menšiu terasu, ktorej stredom zámerne prerastá strom. V lete poskytuje prirodzený tieň, v zime prepúšťa dnu viac svetla a slnečného svitu.
Objekt sa otvára v južnej časti do krajiny veľkoformátovými oknami, okná na severnej strane takmer absentujú. Lichobežníkový pôdorys pôsobí uvoľnene a hravo. Ani v prírode nie je nič pravidelné.
Centrum stavby tvoria na mieru navrhnuté subtílne krbové kachle v zelenom dizajnovom prevedení. Usporiadanie priestoru vrátane členitosti stropu a stropného svetlíka v štýle sakrálnej stavby evokuje svätyňu.
Namiesto úchytiek originálne okruhliaky
Po pravej strane sa nachádza asymetrický uzatvárateľný úložný priestor, s ktorým za priečkou susedí kuchynská linka. Pozostáva z kapacitných dôvodov len z dolnej časti s drezom, dvojplatničkou, niekoľkými zásuvkami s originálnymi úchytkami vo forme okruhliakov a malou zabudovanou chladničkou. Výhľad von umožňuje malé okienko nad drezom. Charakterovo pripomína nástenný obraz.
Kolmo na vstup sa nachádza manželská posteľ. Minimalistické riešenie spálňového kúta spestrujú po bokoch dva opracované kmene stromov so zachovanými konármi. Nad lôžkom je z hygienických príčin osadené malé okienko.
Po ľavej strane vstupu je samostatná kúpeľňa s umývadlom a WC. Sprchový kút má síce úzky dlhý pôdorys, ale napriek tomu je oázou pokoja. Napomáha tomu svetlosivý mozaikový obklad so sprchovým setom v zlatom prevedení.
Tvar strechy pripomína tulácky klobúk. Objekt však vzhľadovo nedehonestuje, ale práve naopak. Robí ho zapamätateľným. Pobyt v chatke je určený najmä pre tých, ktorí obdivne vzhliadajú k prírode a osobné bohatstvo hľadajú v skromnom živote. Interiér z dreva a krása drevárskeho remesla v detailoch upúta každého.
Chatka v korunách stromov
Autor: Hiroshi Nakamura & NAP
Lokalita: úpätie hory Kamiyana, Japonsko
Rozloha: 19 m2
Realizácia: 2020
Text: Katarína Mácová
Foto: Koji Fujii / TOREAL