mentolová kuchyňa

Kuchyňa v atypickom priestore: Praktické tipy, ako ju zariadiť bez problémov

Galéria (9)
Zdroj: KONSTANTIN ENTALCEV
16. 05. 2023
Zdieľať

Atypický priestor v kuchyni si vyžaduje špecifické riešenia. Zatiaľ čo tradičné kuchyne kladú dôraz na materiály a farebnosť, tie atypické pracujú viac s proporciami a tvarom. Ak máte pasívny dom alebo bývate v lofte, dovoľte si luxus. V menších, podkrovných či inak priestorovo obmedzených kuchyniach zas využite dômyselnosť i osvedčené triky.

1. V MALOM PRIESTORE

Aj malé kuchyne môžu mať všetko, čo potrebujete – dostatok úložného priestoru, všetky spotrebiče, miesto na varenie i jednoduché skladacie sedenie v štýle francúzskeho bistra s romantickým výhľadom.

sivá kuchyňa v malom priestore

Zdroj: STEPHAN JULLIARD

Aby priestor nepôsobil preplnene, využite steny až po strop. Všetko, čo sa dá skryť, odložte do skriniek a vystavené si nechajte len užitočné a zároveň pekné veci. Miestom ušetríte, ak zvolíte vstavané spotrebiče – do tejto kuchyne sa zmestila nielen indukčná varná doska, vstavaná mini rúra či chladnička, ale dokonca aj práčka.

Prečítajte si tiež
5 dizajnérskych trikov, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa funkčnejšia a praktickejšia

2. V LOFTE

Loftové byty sa vyznačujú veľkými priestormi a oknami, vysokými stropmi a prírodnými materiálmi. Surový betón, odhalená tehla, masívne drevo či kov sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Zariadiť kuchyňu v loftovom byte nemusí byť náročné, ak sa budete držať industriálneho alebo retro štýlu, ktoré sa môžu navzájom kombinovať.

malá loftová kuchyňa

Zdroj: SNAIDERO

Dominantou tejto lineárnej kuchyne sú obdĺžnikové podsvietené police, lichobežníkový digestor, masívne drevo a bielo-sivo-hnedo-čierna farebnosť.

Náš tip

V malých bytoch ušetríte kopu miesta, ak namiesto radiátorov zvolíte podlahové kúrenie.

3. PRI VCHODOVÝCH DVERÁCH GARSÓNKY

Najmä v malých bytoch sa nezriedka stáva, že chýba vstupná miestnosť alebo chodba a vy sa hneď ocitnete v kuchyni alebo v obývačke, čo nie vždy pôsobí esteticky.

malá kuchyňa čierno-biela

Zdroj: DIAKRIT

V tomto malom (len 20 m2) priestore vznikol originálny kuchynský kútik, ktorý pozostáva iba z kuchynského ostrovčeka a horných skriniek osadených v strope.

Ostrov plní z jednej strany funkciu kuchynskej linky s varnou platňou, umývadlom a úložným priestorom v dolnej časti, z opačnej strany je barové sedenie a odkladacia skrinka.

4. V PASÍVNOM DOME

Ikonická kuchyňa Artematica od talianskeho výrobcu Valcucine získala prestížne ocenenie za najinovatívnejšiu a najmodernejšiu kuchyňu na svete od Good Design Awards 2022.

sivo-hnedá kuchyňa

Zdroj: VALCUCINE

Je výsledkom podrobnej štúdie zameranej na dosiahnutie čistého dizajnu práve pre pasívne domy, ktorých prioritou je nízka spotreba energie a vysoký komfort bývania. Kuchynská linka je integrovaná do súvislého harmonického celku zo špičkových materiálov a s množstvom inovatívnych prvkov.

Novinkou je zabudovaný kanál v kuchynskom ostrove, ktorý slúži na odkladanie kuchynského náčinia, nádob a podobne. Otvára sa na dotyk.

5. PRI VEĽKOM OKNE

Na prvý pohľad celkom bežná kuchyňa je pekným riešením k veľkému oknu s praktickou lavičkou na sedenie, ktorá je akoby jej predĺžením do obývacej časti.

kuchyňa s veľkým oknom

Zdroj: Helen Baranova/VITALIY BOZHENOV

Dvojfarebná linka má dobrú proporcionalitu a vďaka dômyselnému kaskádovitému členeniu kuchynskej zásteny nepôsobí ako jednoliaty celok. Nechýba jej vzdušnosť, množstvo praktických detailov ani škandinávska jednoduchosť.

6. SO SCHODISKOM

Máte v rámci kuchynskej dispozície schodisko? Zapojte ho do nej tým, že časť linky umiestnite pod schody a časť pred ne.

Dizajnéri v tejto otvorenej kuchyni nenechali nič na náhodu a vyladili ju doslova do detailu.

kuchyňa okolo schodiska

Zdroj: I29 ARCHITECTS

Borovicové drevo na schodoch korešponduje s linkou i so zadnou stenou s policami. Dynamiku do celého priestoru vnášajú kuchynské skrinky, ktoré zdobia dvierka s malými okienkami. Tie zároveň slúžia ako úchytky.

Prečítajte si tiež
Šetríme v kuchyni: Ktoré potraviny nemusíte vyhodiť ani po dátume spotreby?

7. V PODKROVÍ

Kuchyňa v podkroví je vždy architektonickou výzvou. Ak máte možnosť, linku postavte k stene, ktorá nie je skosená. V opačnom prípade vždy myslite na výšku stropu nad pracovnou plochou, aby ste si pri varení nebúchali hlavu. Skosená strana vás ochudobní o úložný priestor, pretože prídete o horné skrinky.

podkrovná kuchyňa

Zdroj: IKEA

Pomôcť si môžete tým, že na stenu primontujete police, rôzne závesné systémy či magnetický držiak na nože. V malej podkrovnej kuchyni zas siahnite po vstavaných spotrebičoch, nábytku na nožičkách a príručných kontajneroch na kolieskach.

 Náš tip

Svietidlá a doplnky v kuchyni sú čerešničkou na torte, obzvlášť keď korešpondujú, či už farebne, alebo materiálom, so zvyškom zariadenia. Vo veľkých priestoroch myslite na to, že ich budete potrebovať v maxi veľkostiach.

8. NA ROHU

Veľké kuchyne majú tú výhodu, že sa s nimi dá doslova vyhrať. Ak máte v rámci kuchynskej dispozície roh, nemusíte sem za každých okolností „tlačiť“ rohovú linku.

atypická mentolová kuchyňa

Zdroj: KONSTANTIN ENTALCEV

Zvoľte jednoduchý lineárny tvar pozdĺž steny a do rohu osaďte rohový regál, ktorý bude originálnym a neopozeraným prvkom. Navyše, ak sa pohráte s farbami, wow efekt je zaručený.

Text: MIRKA MACEKOVÁ
Foto: STEPHAN JULLIARD, SNAIDERO, DIAKRIT, VALCUCINE, I29 ARCHITECTS, IKEA, KONSTANTIN ENTALCEV, Helen Baranova/Vitaliy Bozhenov
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa na mieru kuchynská linka malá kuchyňa podkrovie Praktické rady
Zdieľať článok
Povala sa premenila na štýlový penthouseDom z tehly

Povala sa premenila na štýlový penthouse

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála

Diskusia