Miesto pre sny

14. 09. 2006
Zdieľať

Vždy bolo snom mladých ambicióznych ľudí osamostatniť sa a bývať v niečom výnimočnom, siahnuť si niekam vysoko, mať možnosť lietať v oblakoch… Každá strecha je miestom, kde možno takéto sny snívať, ale len pod niektorými strechami sa ich podarí naozaj aj uskutočniť.

Táto návšteva podkrovného bytu je možno trochu iná, než na aké ste v našom časopise zvyknutí, ale o to zaujímavejšia. Väčšinou máte totiž možnosť vidieť byt z pohľadu obyvateľa, tentoraz nám však architektka, autorka rekonštrukcie podkrovných priestorov, porozprávala nielen o výsledku, ale aj o histórii premeny a dôvodoch konečného vzhľadu bytu.

Slovo architektky


Miesto pre sny

64323

Strecha je miesto, ktoré odjakživa podnecovalo ľudskú fantáziu. Vari každý z nás v detstve prekutrával nejakú povalu a iste tam objavil množstvo „pokladov“. Predstavte si aj teraz nejakú starú strechu… Viem veľmi dobre, čo vidíte – spomienky z detstva, úryvky zo života vašich rodičov, babky, dedka, trochu strašidelné rozprávkové zákutia, tajomné predmety, prvé skúsenosti… Ale spomeniete si aj na ten prach a špinu, na drevá nad sebou, pred sebou aj pod sebou ? To je však realita, ktorú musia vidieť v podkroví dospelí. To všetko treba upraviť, vyčistiť, zariadiť… aby sa tu dalo bývať. Potom ostane už len to neopakovateľné…


Miesto pre sny

64324

Popasovala som sa už s mnohými podkroviami a verím, že úspešne, ale ak mám byť úprimná, nie je to ten najkvalitnejší priestor na život. Ak ho však zvládnete, podkrovný byt sa vám dokáže odmeniť výnimočnosťou a neopakovateľným pôvabom, ktoré zatienia všetky prozaické negatíva. Skrátka, zamilujete sa do neho. Pre investorov, budúcich obyvateľov, bolo získanie nevyužívanej strechy veľkou výhrou. Mali sen, s uskutočnením ktorého už ani nerátali. A ten sen sa zrazu začal plniť. Postupne sa však splnilo aj to, s čím som počítala ja, avšak nie oni – reťazec najrôznejších možných aj nemožných problémov… ale o tom som vám nechcela rozprávať. Veď keď sa dielo vydarí a dieťa je už na svete, rýchlo sa zabudne na pôrodné bolesti.

Správny začiatok je podmienkou


Miesto pre sny

64325

dobrého bývania

Sústreďme sa teda na technické záležitosti: statický prieskum vyhodnotil krov ako využiteľný na výstavbu zatepleného priestoru, aj múry a základy zniesli plánované priťaženie. A tak sme mohli vymýšľať. Potrebovali sme uvoľniť priestor od nepraktického lesa stĺpov, klieštin a všelijakých iných podpôr – pre šikovaného statika to nebol veľký problém. Zdvihnutá podlaha vyriešila uloženie sanitárnych inštalácií a zároveň aj zvukové odizolovanie od susedov. Dokonalé a správne zateplenie aj zaizolovanie strechy, ktoré bolo, samozrejme, spojené aj s výmenou strešnej krytiny, vytvorilo príjemný obytný priestor a súčasne chráni pred známymi problémami celý dom. Nie je teda nový byt v podkroví výhrou pre všetkých nájomníkov? Aj keď, priznávam, rekonštrukciu samu môže sprevádzať aj dočasné nepohodlie pre susedov.

Dispozícia a interiér

Teraz už sme mohli vdýchnuť život približne 110 m2 pôdorysnej plochy strechy. Interiér sa šil na mieru a apetít mladej, zatiaľ ešte bezdetnej rodiny. Celkom na konci schodiska bytového domu v centre mesta otvoríte nikým nerušení dvere tam, kam donedávna nikto nechodil, a ste doma. Kuchyňu oddeľuje od vstupu obojstranná skriňa – zo strany predsiene je to šatník, zo strany kuchyne „kamrlík na všetko“ a zo strany obývacej izby podklad pre obrovský plagát od Matissa.


Miesto pre sny

64328

Jednoducho riešená kuchyňa má všetko, čo má súčasná kuchyňa mať, a pritom nevyžaduje nekonečnú údržbu. Cez barový pult so sedením je spojená s obývacou izbou, a tak je aj z kuchyne všetko pod kontrolou: praskajúci oheň v netradičnom kozube, veľká uhlopriečka modernej TV, ovládanie kvalitnej veže, partner oddychujúci pri novinách v odpočívacom kresle, každý pohyb v ostatných častiach bytu. Veľký, jasný, čisto a moderne riešený priestor priam vyzýva na usporiadanie priateľskej párty. Celý podkrovný priestor je osvetlený len strešnými oknami a z každého máte krásny nadhľad nad mestom. Viete si predstaviť extrovertnejší priestor, v ktorom by ste mali zároveň súkromie?


Miesto pre sny

64334

K bytu patria aj kľudné priestory – na čas, keď sa z nás stanú introverti. Vysoký priestor strechy sa dal rozdeliť na dve podlažia. Takže bude možné prirodzene oddeliť spanie rodičov na spodnom podlaží, v náväznosti na obytný priestor a detské izby v hornom trojuholníku strechy. Kúpeľňa prepojená so spálňou je pripravené poskytnúť svoje služby všetkým. Sami rozhodnite či atypicky lebo tradične, v každom prípade však príjemne. Posteľ v spálni, uložená na konštrukcii, ktorá je zároveň aj nočnými stolíkmi, je nadýchaná prikrývkami, mäkkými dekami a dopĺňa ju príjemné kresielko s poduškami. Atmosféru dotvárajú čisté záclony a pôsobivé jednoduché doplnky, ale hlavne – nerušia ju skrine. Aj tak by ich nebolo kam dať. A tak vznikol úplne prirodzene samostatný šatník, ktorý, podobne ako kúpeľňa, priamo nadväzuje na spálňu.


Miesto pre sny

64326

Umiestnenie kúpeľne pomerne presne určila možnosť pripojenia na prívod vody a odpad, pri voľbe jej veľkosti však obmedzenia takmer neexistovali. To dovolilo vytvoriť dve hygienické zariadenia – jedno „hospodárske“ s kotlom a práčkou, a druhé luxusné. V kúpeľni snov nedostatok denného svetla vyvažuje dostatok priestoru, a tak sa sem zmestilo úplne všetko, čo si len v kúpeľni môžete priať: – komfortná sprcha, dve umývadlá, vaňa stojaca voľne v priestore, a tiež WC a bidet. Nemáte dojem, že napriek modernému dizajnu tu cítiť aj starých rodičov? Možno to spôsobuje kefa na vani alebo zavesený župan, možno drevené obloženie vane a drevená rohož pod nohami, a možno práve ten rozumný a jasný prístup k vybaveniu, bez zbytočností… Tak mi prichádza na um: neprisudzujeme starým časom to, čo nikdy nebolo, aby sme sami pred sebou ospravedlnili svoje zvrátené nápady?


Miesto pre sny

64333

Potrebná je hoci aj malá pracovňa, ktorá môže v prípade potreby poslúžiť aj dvom, mali by sa tu dať viesť tvorivé diskusie… Som hrdá na tento malý komplikovaný kúsok priestoru. Akoby sa tu vznášala vznešená a súčasne optimistická chvíľa, akoby tu znela príjemná hudba. Sklená doska pracovného stola akoby pridala priestoru na veľkosti, švihácke kožené stoličky zase veselú náladu. Domáca pracovňa je príjemná zmena, keď musíte svoj pracovný deň natiahnuť do neskorých večerných hodín. Práca je tu hrou, hovoria užívatelia.


Miesto pre sny

64327

Aj keď v čase realizácie deti ešte neboli, myslelo sa aj na ne. Už sme spomenuli, že pre dve detské izby sa zvolilo miesto vo vrchole vysokej strechy. Strecha bola dosť vysoká a v jej vrchole sa našlo miesto na dve detské izby. Ich rozmery síce nie sú veľké, ale, ako sme už povedali na začiatku, priestor to vynahradil niečím iným – atmosférou. Nie je napríklad veľa izieb s výhľadom do hviezdneho neba, a hneď na dve svetové strany. Zatiaľ si tento zážitok vychutnávajú hostia.


Miesto pre sny

64331

Priestor schodiska slúži aj ako galéria obľúbených obrázkov. Ľahké oceľové schodisko s drevenými stupňami má zaujímavo tvarované zábradlie, ktoré je nielen estetické, ale hlavne bezpečné tak pre vystupujúcich, ako aj pre okoloidúcich. Hostia sa teda vznesú do „nebies“ a ocitnú sa na podeste so stolíkom na kolieskach – ráno sa bude hodiť, pretože pani domu nezabudne na raňajky „do postele“. Pri vstupe do tohto kráľovstva pokoja ich víta slabý zvuk bambusových zvončekov, a v izbe ich už čaká prichystaná skladacia pohovku – posteľ, aby sa ráno zobudili svieži a príjemne oddýchnutí.


Miesto pre sny

64322

Hra farieb v priestore

Celý byt tvoria jednoduché, jasné a čisté priestory, ktoré oživujú pôsobivé doplnky, plagáty, obrazy, svietidlá… domáci si nechali profesionálne navrhnúť aj farebné riešenie interiéru od celku až po maličkosti. Svetlé studené tóny hnedej, zelenej, olivovej a okrovej farby sa kombinovali so štruktúrou svetlého dubu a tmavého orecha. Celok doplnili výrazné akcenty – svietidlá, kuchynská aj ozdobná keramika, záclony, starostlivo vyberané plagáty… Jeden detail zapadol do druhého a mozaika vytvorila celok. A ešte potešujúce prekvapenie na záver – nábytok, zariaďovacie predmety, kuchyňa, to všetko je prevažne z dielne slovenských a českých výrobcov a dizajnérov.


TECHNICKÉ ÚDAJE

Charakteristika: vstavba interiéru do podstrešného priestoru
Projektant: projekčná kancelária PER–A–PER
Návrh interiérov: Ing. arch. Zuzana Dudáková
Strešná krytina: Bramac
Okná: Velux
Vonkajšie omietky a oplechovanie: AQUA
Schody: Kodreta Myjava
Parkety: UDO
Kuchyňa: Flader, výrobca Domenika
Solitéry v obytnom priestore: Flader, dizajn Ľuba Fábri
Sedací nábytok: Flader, výrobca Interier M&M
Zariadenie pracovne: Flader, dizajn Zuzana Dudáková
Spálňa: Flader, výrobca Domark

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia