Zdroj: Tomáš Kubelka

Moderná novostavba čerpala inšpiráciu u starých vidieckych domov. Nominovali ju na cenu za architektúru

28. 09. 2023
Zdieľať

Jednopodlažný rodinný dom v obci Dříteč pri Pardubiciach je moderným variantom staršej zástavby. Zapadá do charakteru lokality, mierkou a proporciami sa zhoduje s vidieckymi domami. Dokazuje to klasické členenie na pobytovú a hospodársku časť. Ani átrium nie je prežitok. Realizácia od Med Pavlík architekti je nominovaná na Českú cenu za architektúru.

Vnútorný dvor nehnuteľnosti ponúka nezameniteľný výhľad na polabskú krajinu a hrad Kunětická hora na osamotenom vrchu. Stavba domu s podlahovou plochou 233 metrov štvorcových sa realizovala na stavebnej čiare pôvodného objektu. Pôdorysne z prednej a bočných strán kopíruje kosodĺžnikový tvar pozemku. Obec tvorí len zopár krátkych uličiek.

Hobby priestor za priechodnou garážou

V predpolí domu sa nachádza tradičná predzáhradka bez oplotenia. Tvorí ju ľahko udržiavateľný štrkový povrch s výsadbou okrasných tráv. Vstup do domu po pravej strane lemuje mladý listnatý strom. Pri vchode aj z opačnej strany vľavo je situované parkovacie miesto na spevnenom kamennom povrchu, na ktoré nadväzuje priechodná garáž a ďalej hobby priestor.

Prečítajte si tiež
Obnova vyše 80-ročného žilinského domu mu vrátila mladistvý vzhľad. Neverili by ste, že sa kedysi rozpadával

Hospodárska časť je venovaná zberateľskej činnosti. Pýši sa zbierkou historických motocyklov. Veľkoformátové presklenie dodáva miestu vážnosť a teší majiteľa, ktorý má na svoju zbierku dobrý výhľad. Zužujúca sa miestnosť na konci tohto krídla funguje ako záhradný sklad. Miesto ponúka strategicky dobrú obslužnosť záhrady.

Drevená terasa domu s exteriérovým jedálenským stolom

Na drevenej terase pod strieškou sa za stolom naje šesť osôb. Zdroj: Tomáš Kubelka

Spoločenskej časti svedčí výber zariadenia

Do ulice orientovaná spoločenská zóna pozostáva z obývacej izby spojenej s kuchyňou a jedálňou. Plochu všade zjednocuje drevená podlaha. Tón v tóne je nadčasová kožená sedačka s masívnym otočným kreslom. Matný povrch sedacieho nábytku vyvažuje zrkadlový čierny povrch konferenčného stolíku i príručný stolík pri kresle. Efektné zariadenie dopĺňa obraz na stene a menší nábytkový kus. V čiernej farbe sú aj závesné a stropné svietidlá.

Veľkorysá plocha umožnila výber kuchynskej linky v tvare L. Pracovná plocha s drezom a sporákom sa nachádza pod oknom, ktoré ako jediné dáva obyvateľom domu prehľad o dianí vo verejnom priestore. Pozostáva len z dolnej časti v bielej farbe. Pôsobí priam neviditeľne.

Obývačka s koženou sedačkou a kreslom je prepojená s kuchyňou v pozadí.

Obývačka je spojená s kuchyňou a jedálňou. Zdroj: Tomáš Kubelka

Trafiť do správnej miestnosti vedia len domáci

Úložný priestor kuchynskej linky v sivozelenom odtieni na celú plochu bočnej steny sa vyznačuje minimalistickým dizajnom s dotykovým otváraním. Súčasťou tejto plochy sú aj dvere smerujúce do menšej predsiene a súčasne do asymetrickej chodby, do ktorej decentne vyúsťuje sedem dverí. Štýlovo kopírujú princíp sivozelenej “steny” v kuchyni.

Prečítajte si tiež
Využili osvedčený 100-ročný recept na kvalitné bývanie. Rodinný dom si postavili svojpomocne bez stavebnej firmy

Po pravej strane sa raz za radom ukrýva vedľa seba kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a WC, ďalej technická miestnosť, samostatný šatník, druhá kúpeľňa s dvojitým umývadlom, sprchovacím kútom, integrovanou saunou a WC. Koniec dispozície uzatvára spálňa, detská izba a pracovňa.

Chodba plná navlas rovnakých dvier.

Chodbu lemuje sedem navlas rovnakých dvier. Zdroj: Tomáš Kubelka

Úprava záhrady harmonizuje pobyt v interiéri

Detská izba a pracovňa smerujú do vnútorného dvoru. Zatraktívňuje ich príjemný pohľad na trávnik i možnosť priameho výstupu von. Pôdorys do pravého uhla stmeľuje zapustená terasa s exteriérovým jedálenským stolom pre šesť osôb a chodníček popri dome, ktorý vedie až za dom k bazénu. Plocha nízkeho kobercového trávnika sa smerom k zadnému plotu rozširuje.

Prečítajte si tiež
Premena starej farmy na vidiecky dom. Ktoré tradičné prvky zostali zachované?

Osobitý charakter objektu vpisuje použitie kvalitných materiálov. Tmavosivý falcovaný plech so stojatou drážkou a dreveným obkladom vytvára navzájom ideálne materiálové spojenie stien a strešného plášťa. Drevený latkový obklad naopak architekti uplatnili v zapustených nikách pri vchode do domu a v okolí terasy. Drevom je vyložený aj chodníček popri dome.

Zdrojom tepla je plynový kotol napojený na podlahové vykurovanie. Kozub na drevo v obývacej izbe slúži iba ako sekundárny zdroj. “Nad dreveným latkovým podhľadom sú vedené rozvody vzduchotechniky pre úpravu a rekuperáciu vnútorného vzduchu,” uvádzajú architekti pre zaujímavosť. Takéto vizuálne riešenie stropu zútulňuje interiér a podporuje rodinnú pohodu.

Bazén a terasa pred rodinným domom pod Kunětickou horou.

Teplé dni môžu obyvatelia tráviť pri bazéne. Zdroj: Tomáš Kubelka

Rodinný dom pod Kunětickou horou

Autori: Ing. arch. Petr Ročňák, Ing. arch. Lukáš Pavlík, Ing. arch. Tomáš Med, Ph.D.
Lokalita: Dříteč, Česká republika
Plocha pozemku: 965 m2
Zastavaná plocha: 293,7 m2
Podlahová plocha: 233 m2
Obostavaný objem: 1475 m3
Návrh: 2017 – 2018
Realizácia: 2019 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Tomáš Kubelka

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená terasa hospodárska budova návrhy bazénov vidiecke domy
Zdieľať článok
Kedy musíte požiadať o súhlas na výrub drevín? Rozhoduje obvod kmeňa aj miestoASB.sk

Kedy musíte požiadať o súhlas na výrub drevín? Rozhoduje obvod kmeňa aj miesto

Trend svojpomocne namontovanej fotovoltiky na balkóne: Prečo vám za ňu hrozí pokuta?ASB.sk

Trend svojpomocne namontovanej fotovoltiky na balkóne: Prečo vám za ňu hrozí pokuta?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia