Nedívajte sa len dolu

01. 09. 2005
Zdieľať

Mladí manželia sa konečne dočkali vysnívaného vlastného bývania – byt bol pekný priestranný, i keď v dezolátnom stave. Ani pôvodné dispozičné riešenie, ani technický stav rozhodne nezodpovedali predstavám nových majiteľov o modernom bývaní, a tak sa rozhodli pre komplexnú rekonštrukciu.

Byt v atraktívnom prostredí neďaleko centra mesta je súčasťou bytového domu, ktorý postavili začiatkom 30. rokov. Za starým domovým schodiskom vás dnes privíta moderný interiér bytu, ktorý sa po rekonštrukcii zmenil na nepoznanie. Z pôvodne štyriapolizbového bytu s kúpeľňou, samostatným WC, kuchyňou a komorou, s lodžiou orientovanou do vnútorného dvora a balkónom otočeným do ulice, sa stal štvorizbový – noví majitelia oželeli polizbu, o plochu ktorej sa zväčšila kúpeľňa. Zmenil sa aj účel niektorých ďalších miestností a členenie bytu, moderné zariadenie dodalo otvoreným priestorom novodobú eleganciu. Zrejme najzaujímavejšie a pre tento byt charakteristické sú nové stropy – neostali len plochým povrchom, ale zaujímavo tvarované podhľady a osvetlenie tvoria dôstojný protipól zariadeniu pod nimi.

Vstupný priestor

Už pri vstupe do bytu získa návštevník príjemný pocit z jednoduchého a elegantného interiéru. Dominantným a neprehliadnuteľným prvkom je tu červená stena oproti vchodovým dverám. Do tejto montovanej sadrokartónovej priečky sa z obdivoch strán zasúvajú drevené zasklené dvere, ktoré oddeľujú priestor vstupu do bytu od kuchyne a jedálne. Na vstupný priestor nepriamo nadväzuje aj WC s umývadielkom. Neodmysliteľnú funkciu – odkladanie oblečenia a topánok – tu plní skriňa s posuvnými zrkadlovými dverami hneď pri vchodových dverách. Veľkým zrkadlám patrí posledný kontrolný pohľad pri odchode z bytu, a zároveň vstupný priestor presvetlia a opticky rozšíria.

Obývacia izba


Nedívajte sa len dolu

28544

V obývacej izbe, ktorá je prístupná zo vstupnej haly, je rovnako ako v celom byte minimum nábytku a tak pôsobí veľmi vzdušne. Na to, aby obývačka spĺňala všetky potrebné funkcie, stačili jej obyvateľom pohodlná sedačka so stolíkom, zostava z nízkych skriniek oproti sedeniu a menšia knižnica. Pretože v celom byte boli mimoriadne vysoké stropy (až 3,2 m), žiadalo sa znížiť výšku priestorov, ktoré by inak pôsobili „komínovým“ dojmom. Znížené sadrokartónové podhľady vytvorili príjemnejšie proporcie miestností, a zároveň ponúkli ďalšiu plochu na vnesenie originálnych prvkov do interiéru. Výnimkou nie je ani znížený sadrokartónový podhľad v obývacej izbe. Je spojený s bodovým osvetlením a v kombinácii s bielymi stenami dodáva jeho príjemná svetlosivá farba miestnosti intímnejšiu atmosféru. Z obývacej izby je prístup do ďalšej veľkej miestnosti, ktorá sa časom bude využívať ako detská izba, a tiež na balkón odkiaľ je nádherný výhľad na mesto.

Kuchyňa a jedáleň

Aby sa uzatvorené miestnosti otvorili a priestor získal viac vzduchu a svetla, prepojila sa kuchyňa s novonavrhnutou jedálňou, respektíve jedálenským kútom. Súčasťou kuchyne je aj praktický barový pult s vysokými stoličkami, ktorý má miesto pri stene s presklenými posuvnými dverami. Červená dominanta vstupného priestoru, je však zo strany kuchyne biela. Majitelia si tu veľmi radi posedia pri raňajkách, káve či čaji. Sedenie na vyšších stoličkách je príjemné, a človek získa v priestore určitý nadhľad.


Nedívajte sa len dolu

28542
Soňa Sadloňová

Kuchyni dominuje prírodný materiál – drevo, ktoré je typické pre celý byt. Majitelia sa rozhodli pre nábytok z čerešňového dreva, k nemu sa potom prispôsobovali a dolaďovali ďalšie prvky tak, aby byt vytvoril rovnorodý celok. Tmavé drevo pekne vynikne na svetlej podlahe, preto sa čerešňový nábytok a kuchynská linka doplnili laminátovými parketami vo farbe svetlej čerešne a svetlou dlažbou v kuchyni. Kuchynskú linku z tmavšej čerešne dotvára čierna pracovná doska a detaily a doplnky z antikora, ktoré ladia so spotrebičmi a sklenenými policami. Jedáleň je zariadená iba jedálenským stolom a nízkymi komodami nad ktorými majú byť v budúcnosti obrazy. Neprehliadnuteľným prvkom kuchynsko-jedálenského priestoru sú „komíny“ visiace zo stropu. V skutočnosti sú to osvetľovacie sadrokartónové kubusy. Okrem originality samotných osvetľovacích telies sú zaujímavé aj svetelné efekty, ktoré vytvárajú na podlahe a na bočných stenách. Veľmi dôležitým prvkom každého interiéru sú dvere. V tomto byte padla voľba na jelšové drevo s krásnou nezameniteľnou kresbou. Svetlé dvere výborne dotvárajú celkový dojem z interiéru nielen svojou farbou, ale aj precíznym remeselným vyhotovením.

Kúpeľňa


Nedívajte sa len dolu

28546
Soňa Sadloňová

Pôvodná malá miestnosť sa pochopiteľne vôbec nezhodovala s predstavami majiteľov o súčasnej kúpeľni, a tak bolo jednou z najdôležitejších požiadaviek pri prestavbe bytu jej rozšírenie. Existujúca kúpeľňa sa teda spojila s pôvodnou polizbou, čím vznikol pomerne voľný a svetlý priestor s dvoma nízkymi oknami. Výhodou veľkej kúpeľne je okrem iného dostatok miesta na uloženie všetkých potrebných drobností – praktické skrinky sú hneď pri vstupe do miestnosti. Našiel sa tu priestor dokonca aj na kotol, ktorý zabezpečuje teplú vodu na kúrenie aj umývanie – je dômyselne umiestnený nad práčkou, v nike vedľa sprchovacieho kúta. Biele zariaďovacie predmety pekne kontrastujú so zaujímavým tmavomodrým obkladom, celok dotvára nežná krémová farba na obkladačkách a dlažbe a antikorové doplnky. Originálnym riešením je umývadlo vsadené do dreveného pultu s oblými hranami, ktorý je jediným dynamickým prvkom v kúpeľni. Aby bukové drevo znieslo pravidelný kontakt s vodou, je ošetrené špeciálnym trojvrstvovým náterom.

Spálňa

Aj spálňa je, rovnako ako celý byt, zariadená veľmi prakticky a elegantne, s minimom nábytku. Okrem postele a nočných stolíkov je tu len malý pracovný kút v rohu miestnosti pri okne. Dostatočný úložný priestor poskytuje vstavaná skriňa s posuvnými dverami, ktorá na rozdiel od klasického skriňového nábytku ponecháva v priestore pocit voľnosti. Nezvyčajným prvkom spálne je opäť systém osvetlenia, ktorý tu vytvára originálnu atmosféru. Päť sadrokartónových prvkov modeluje členitú krajinu stropu. V každom z nich je zabudované bodové osvetlenie a pod ním uchytené sklo, na ktorom sa svetlo rozlieva. Jemná marhuľová farba stien príjemne zmäkčuje priestor a zároveň kontrastuje s bielymi prvkami osvetlenia.

Z celého bytu vyžaruje moderná jednoduchosť a elegancia, cítiť z neho pohodu a pokoj. Nemalou mierou k tomu prispeli aj majitelia, ktorí boli otvorení tvorivým nápadom a ideám architektov a tak pri konzultáciách rýchlo našli spoločnú reč. Na dotvorení celku sa podpísal aj ich zmysel pre detail a pozitívny vzťah ku kvetom, ktoré dopĺňajú celý interiér. Výsledkom je moderný svetlý byt a spokojnosť jeho obyvateľov.

Kategória: Návšteva
Tagy: byt jedáleň kuchyňa kúpeľňa návšteva ned obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia