Neuveríte, že toto bola stará chatka v záhradkárskej kolónii! Dnes je z nej moderný domček so všetkým potrebným a krásnou záhradkou
Aj vy túžite po vlastnom a možno aj tajnom úkryte? Po mieste, kde by ste si mohli nepozorovane oddýchnuť nielen od práce, ale aj od stresu a spoločnosti? Kde by ste boli sami s vlastnými myšlienkami v príjemnom prostredí? S túžbou po podobnom úkryte sa na architektku a dizajnérku v jednej osobe – Ing. arch. Anetu Dvořákovú obrátil investor, ktorý si kúpil starú chatku v záhradkárskej kolónii.
Bývanie v meste poskytuje mnoho výhod a keď máte miesto na únik od každodenného ruchu, máte všetko, čo potrebujete pre kvalitný život. Investor mal predstavu chatky, ktorá by sa dala využiť ako príležitostná pracovňa, v ktorej by sa dalo aj prespávať a variť. Zo spoločných diskusií s architektkou nakoniec vznikla dohoda o celoročne obývateľnom domčeku.
V jednej izbe všetko a nič nezavadzia
Zo starého domčeka sa vďaka práci, citu a umeniu autorky stalo pôsobivé miesto nielen na rozjímanie. Na malom priestore sa jej podarilo vytvoriť silnú atmosféru harmónie a pokoja. Hoci má len jednu miestnosť,
nechýba v nej nič. Jednotlivé funkcie sú od seba opticky tak odčlenené, že si navzájom nezavadzajú. Podobne, ako mnoho ďalších chatiek v lokalite,
i táto bola podpivničená. Priestor v suteréne dnes využíva ako technické zázemie, vďaka ktorému je chatka plne funkčná aj v zimných mrazoch.
Pri architektúre nie sú potrebné len technické znalosti, ale aj empatia
„Architektúru vnímam ako veľmi komplexný odbor, ktorý spája funkčnosť, praktickosť, estetiku, eleganciu a krásu. Je prepojením mnohých oblastí, technických znalostí, moderných poznatkov a stále sa vyvíja. Ako architektka sa snažím byť empatická, udržať logiku návrhu a výsledok realizácie. Urbanizmus je architektúrou veľkého priestoru, interiéry sú architektúrou malého priestoru.
Exteriér a interiér však spolu súvisia a je potrebné vnímať ich spojenie,“ charakterizuje vlastný postoj voči architektúre autorka projektu Aneta Dvořáková. Podobne, ako aj v ďalších jej novších prácach, „Tiny House“ obsahuje prvky Feng Shui, starej čínskej filozofie, ktorú architekta v roku 2020 aj vyštudovala.
Keď je dôležitý každý centimeter
Keďže rozmery chatky boli vopred dané pôvodným objemom, autorka riešila predovšetkým vnútornú dispozíciu domčeka. Dôležitý bol každý jeden centimeter. „Snažila som sa priestor využiť čo najefektívnejšie, všetko som dookola premeriavala a kontrolovala. O to väčšia bola radosť pri úspešnom poskladaní jednotlivých komponentov,“ teší sa architektka. Samozrejme, došlo aj na kompromisy, napríklad záchod je namiesto plánovaných posuvných dverí zakrytý iba zaťahovacím závesom, a tiež, že na poschodie s posteľou sa lezie po relatívne strmom rebríku.
Plnohodnotná kuchyňa, projektor aj krásny krb
V neveľkom priestore nájdete plnohodnotnú kuchyňu vrátane rúry a umývačky riadu, je tu tiež práčka, vaňa a na vyvýšenom mieste plnohodnotné spanie. Ba čo viac – pobyt v chatke spríjemňuje krásny funkčný krb a nechýba ani plátno na premietanie a projektor. Napriek malému pôdorysu sa sem zmestilo veľa vstavaného nábytku, a tak o úložné priestory nie je núdza. Vďaka nim môže byť interiér vždy uprataný a pôsobiť čisto. Vnútorný priestor s jemnou farebnosťou je nadčasový, ale vôbec nie je fádny. Osviežujú ho odtiene zelenej a tmavomodré až antracitové akcenty.
Detaily a doplnky s princípmi Feng Shui
V celom interiéri (aj v priestore okolo chatky) sú umiestnené solitérne nadčasové predmety známe z filozofie Feng Shui. I vďaka nim sa podarilo priestor maximálne harmonizovať. Autorka projektu využila v interiéri i v záhrade prírodné materiály, predovšetkým drevo, kov, kameň, keramiku, sklo – žiadne napodobeniny. To, čo vám pri pohľade na zvonku určite padne do očí, sú tri veľké industriálne okná, jedno je plne posuvné a otvára sa do záhrady. Tieto okná boli dovezené zo starého pivovaru neďaleko Mladej Boleslavi a následne repasované. V interiéri tiež vytvárajú zaujímavú hru svetla a tieňa.
Tri fasády sú obložené drevom a jedna plechom
Tri fasády sú obložené drevenými lamelami. Najviac namáhaná zadná stena, ktorá prichádza najčastejšie do kontaktu s vetrom a dažďom, je spolu so strechou pokrytá plechovou krytinou farby hliníka, čo ladí aj k dominantnému oplechovanému komínu a zvodu. „Vďaka nadšeniu išlo všetko celkom rýchlo, domček nám rástol pred očami. To, že sa postupne utvoril malý urbanistický koncept pre záhradu, kde si majiteľ môže pestovať v záhone vlastnú zeleninu, je čerešnička na torte. Celý projekt vnímam veľmi pozitívne, k okoliu a prírode sme pristupovali s rešpektom. Dodržali sme celkovú ideu a cieľ,“ opisuje radosť z úspechu Aneta Dvořáková.
Grilovacia zóna, vonkajšia kuchyňa i dizajnové nádoby
Okrem záhrady sú vonku navrhnuté ďalšie priestory: grilovacia zóna, vonkajšia kuchyňa z cortenu; nájdete tu aj vonkajšie kamenné umývadlo, krásnu nádrž na zber dažďovej vody, dizajnové nádoby na triedenie odpadu, či veľký starý sud od vína určený pre bioodpad. Nášľapy sú vytvorené zo starých drevených trámov a kusov bridlice, chodníky sú vyskladané zo žulových kociek, aby dobre prepúšťali vodu. Pre
zaujímavosť – väčšina exteriéru je vybavená prvkami z bazárov a z druhej ruky, čo pridáva na hodnote celého diela.
Projekt „Tiny house v Brne“
autorka: Ing. arch. Aneta Dvořáková
lokalita: Brno, ČR
plocha chatky: 25 m2
plocha pozemku vrátane chatky: 375 m2
realizácia: 2021
Sabína Zavarská