Nevyužitú zimnú záhradu zbúrali a nahradili ju prístavbou, ktorá domácim zmenila život
Domáci si prizvali architektov, aby v rámci modernizácie obytného priestoru prepojili prízemie s nižšie položenou zadnou záhradou a prístavbu čo najviac presvetlili.
Kedysi priestor medzi interiérom a záhradou patril zimnej záhrade z PVC, ktorá neplnila prakticky žiadnu funkciu. Takže prvou prácou bolo jej zbúranie. Vďaka tomu získali priestor pre nové úrovne interiéru.
Nová prístavba sa prispôsobuje terénu – pár schodíkov oddeľuje staršiu časť od prístavby, ďalšie delia priestor medzi kuchyňou a jedálenskou časťou a posledné sú medzi vonkajšou terasou a samotnou záhradou.
Inšpirácia z áut
Ešte dôležitejšie, ako samotné vertikálne členenie interiéru a exteriéru, je originálne riešenie presvetlenia. Architekti si zobrali príklad od automobilových dizajnérov, ktorí prispôsobujú okná karosériám vozidiel. Riešením sú takzvané štvrťsklá – „quarter glass“.
Edvardovské terasové domy sú pre Londýn charakteristické, väčšina z nich však nevyhovuje modernému životnému štýlu kvôli nedostatku svetla a prepojenia s exteriérom.
Najväčšie z okien s rôznymi tvarmi je nad posuvnými dverami na terasu. Druhé štvrťsklo dostalo podobu okna s výhľadom do záhrady, v ktorom sa dá sedieť, tretie lichobežníkové bezrámové okno ponúka pohľad na novovytvorené nádvorie v srdci domu. Tento priestor slúži nielen na presvetlenie interiéru z opačnej strany, ale tiež ako malý servisný dvor. Je prepojený s úžitkovým boxom, ktorý skrýva hlučné spotrebiče. Štvrtým z týchto netypických presklení je veľké trojuholníkové strešné okno zasadené do trámov.
Mikrocement vo vnútri aj vonku, drevo a meď
Celá prístavba sa nesie v teplých tlmených odtieňoch sivej a hnedej v kombinácii s medenými doplnkami. Dominantou kuchyne je ostrovček z brezovej preglejky s medeným povrchom, ktorý má čestné miesto uprostred. Autori rekonštrukcie zvolili na povrchovú úpravu stien bezšvový slaboružový mikrocement. Svetlosivé veľkoformátové dlaždice z interiéru pokračujú aj na terasu. Umocňujú tak zmazanie hraníc medzi interiérom a záhradou.
Prístavba zmenila domácim spôsob života
A čo hovoria na premenu samotní majitelia? „Tento proces bol kreatívny, zábavný a plný plodnej spolupráce. Konečným výsledkom je mimoriadny priestor, ktorý zmenil spôsob nášho života. Je na ňom mnoho vecí, ktoré máme radi: výška, otvorený strop, spôsob, akým ostrov s medeným povrchom odráža ružovú farbu a svetlo, použitie mikrocementu zvnútra i zvonka a dramatický pohľad na prístavbu zvonku uprostred noci,“ tešia sa z výsledku domáci.
Quarter Glass House
Architektonický ateliér: Proctor & Shaw
Lokalita: Wimbledon Park, Južný Londýn
Projekt: 2020
Realizácia: 2020
Plocha domu pred rekonštrukciou – 172 m²
Plocha domu po rekonštrukcii – 186 m²
Pridaná plocha – 14 m²
Existujúca zrekonštruovaná plocha: 35 m²
Sabína Zavarská
Foto: Stale Eriksen