Nezvyčajná rekonštrukcia trojpodlažného domu, ktorému chýbala logika. Čo dokáže premiestnenie schodiska a sila farieb?
Niektoré domy prekvapujú už na prvý pohľad a ešte viac, keď nazriete dovnútra. Trojpodlažný dom na menšej parcele v tichej lokalite Českých Budějovíc k nim rozhodne patrí. Keďže pôvodná dispozícia svojpomocne vymysleného i postaveného domu bola komplikovaná a nevyhovujúca, potreboval dôslednú rekonštrukciu.
Adéla Palová a Jana Pala rekonštrukciu precízne premysleli a dnes je niekdajšia nepraktická stavba na nepoznanie. Pri návrhu úprav rodinného domu vychádzali z podoby a umiestnenia existujúcej stavby, no dočkala sa viacerých zmien i zvonku.
Absolútnym základom rekonštrukcie bola zmena pozície schodiska, ktorá umožnila logickejšie dispozičné usporiadanie. Obe prístavby po bokoch domu nahradili novými. Zvonka sú príjemne zaoblené. V jednej je vložená kuchyňa a v druhej schodisko. Prístavbu nad kuchyňou zvrchu zakončuje balkón.
Tri podlažia, každé s inou funkciou
Na rozdiel od väčšiny klasických domov, v tomto nenájdete na prízemí kuchyňu ani žiadnu obytnú miestnosť domácich. Zostávajú tu vstup, garáž a technické miestnosti, ktoré boli tiež na prízemí pôvodnej stavby. Architekti najnižšiemu podlažiu pridali ďalšie nové funkcie: kúpeľňu so saunou, hosťovskú izbu a zadný vstup do záhrady.
Prvé poschodie patrí spoločným chvíľam rodiny
Hlavnú dennú zónu – kuchyňu s jedálňou a obývačkou nájdete na prvom poschodí. Vniká do nej južné slniečko, čo príjemne ovplyvňuje atmosféru vo vnútri. Napriek tomu, že pre mnohých môže byť výhľad na ulicu problémom, v tomto prípade je vítaný. Dom totiž stojí v pokojnej jednosmernej ulici, kde sa hrajú deti a komunikácia so susedmi je pre domácich tiež každodennou záležitosťou.
V severnej časti prvého poschodia si našla miesto pracovňa, ktorá je prostredníctvom skladacích dverí oddeliteľná od jedálne.
Pri kuchyni knižnica aj sedací parapet, najvyššie sú spálne
Celé prvé poschodie je srdcom domu – hlavným priestorom, kde sa rodina zdržiava. Kým rodičia varia alebo pracujú, dostatok voľného priestoru pri okne umožňuje deťom hrať sa kúsok od nich. Šikovným riešením je sedací parapet, ktorý pokračuje aj v časti knižnice. Pri schodisku chránenom sieťou je závesný krb.
Druhé poschodie skrýva pokojnú časť so spálňami. Priestrannú detskú izbu je v budúcnosti možné ľahko rozdeliť na dve samostatné miestnosti.
Namiesto dvoch okien vedľa seba jedno pásové
Pôvodne boli okná smerujúce do ulice na prvom a druhom poschodí oddelené – dve okná na prvom a dve na druhom. Autori rekonštrukcie ich prepojili a na oboch podlažiach je dnes jedno veľké pásové. Zvyšné okná sú štvorce, až na špecifické okno v kúte nad kuchynskou linkou: tu je výhľad cez ohýbané sklo, ktoré sa zakrivuje podľa zaoblenia prístavby.
Modrá zvonku i zvnútra, v interiéri sa pridáva červená a žltá
Garážovú bránu na prízemí spája so vstupnými dverami výrazný modrý obklad. Rovnaká modrá osviežuje aj rámy okien na poschodiach a vonkajšie rolety. Preniká tiež do interiéru. Vašej pozornosti určite neujdú ani výrazná modrá kuchyňa, ostrovček a kúpeľňa na prvom poschodí. Okrem modrej vo vnútri nájdete červenú, žltú a tiež čiernu. Architekti žltou farbou zvýraznili sedací parapet a niku na čítanie v inak čiernej knižnici.
Červenú farbu má kúpeľňa na druhom poschodí a dlážka na prízemí vo vstupnej chodbe. Rodičovská spálňa pôsobí upokojujúco vďaka tmavozeleným stenám a vstavaným bielym skriniam (podobné sú aj v detskej izbe). Celú farebnosť interiéru dotvárajú abstraktné obrazy od autorov Boris Čepek, Ota Matoušek, David Krňanský a doplnky. Protikladom k hravosti interiéru sú surové betónové schody.
Dom s knižnicou
architektonický ateliér: +arch – architekti s.r.o.
autori: Adéla Palová, Jan Pala
lokalita: České Budějovice, ČR
realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: +arch – architekti s.r.o.