Novostavba vo dvore pamiatkovo chráneného domu? Ako navrhnúť moderný dom, aby nerušil historické okolie
Postavenie nového domu vo dvore, alebo v záhrade staršieho, bolo a stále je spôsobom, ako zabezpečiť generačné bývanie pre dve či viac rodín na jednom pozemku. V prípade novostavby v Novom Meste na Morave však bola realizácia tejto základnej idey podstatne komplikovanejšia, pretože dom, pri ktorom mala novostavba vyrásť, je historickým meštianskym domom. A nielen to, je to pamiatkovo chránená stavba. Ako sa s týmto zadaním pohrali architekti z ateliéru IGLOO ARCHITEKTI?
Novostavba rodinného domu vo vnútornom dvore historického meštianskeho domu v centre Nového Mesta na Morave mala slúžiť na občasné bývanie štvorčlennej rodiny, ale s predpokladom využitia na trvalé bývanie.
Z hľadiska tvaroslovia a štýlu považovali architekti Jan Pačka a Igor Šimon za dôležité zachovať a posilniť ducha miesta historickej stavby, štruktúry zástavby mesta a súčasne poskytnúť dostupné bývanie v modernom štandarde. Investor tiež požadoval prepojenie interiéru s vonkajším priestorom dvora so záhradou a vytvorenie chráneného vonkajšieho priestoru, ktorý bude orientovaný do slnečnej časti záhrady.
Základná charakteristika pozemku a lokality
Parcela je dlhšia a užšia, smerom k juhovýchodu výrazne svahovitá. Pôvodný obytný dom s dvoma nadzemnými podlažiami, manzardovou strechou a so zasklenou pavlačou smerom do vnútorného dvora stojí bližšie k námestiu. „Kvalitou miesta je zachovalá historická štruktúra zástavby s pôvodnými stavbami a architektonickými detailmi.
Hodnotné sú taktiež priehľady na okolité domy, kostolnú vežu, vrstvenie striech a stien. Veľmi príjemný je vnútorný dvor aj z hľadiska pokoja a súkromia, možností prepojenia s interiérom stavby, pritom v samom centre mesta,“ zdôrazňujú charakteristické vlastnosti lokality a pozemku autori návrhu.
Symbióza starého s novým, ale nie na úkor moderného prístupu
Architekti novostavbu umiestnili pozdĺž severovýchodného hraničného múru v oblasti medzi existujúcim objektom pôvodných chlievov a stodolou na juhovýchodnej strane parcely. Toto umiestnenie je výhodné aj z hľadiska presvetlenia obytných miestností a terás. Stavba neruší už existujúce trasy pohybu vo dvorovej časti, ani prejazdy a vstupy do existujúcich objektov.
Naopak, hlavným architektonickým konceptom návrhu je symbióza a pocitové splynutie novej prístavby s existujúcou štruktúrou stavieb. Samozrejme, súčasným, moderným prístupom a architektonickými detailmi, nie kopírovaním historických foriem.
Materiály nadväzujú na tradíciu
V celej novostavbe zohrávajú kľúčovú úlohu tradičné a miestne
materiály – drevo, oceľ, hladená biela omietka, kameň, sklo. Dom
zakrýva pultová strecha, vyspádovaná do dvora. Kvôli svahovitému terénu je prístavba rozdelená do niekoľkých výškových úrovní. Architekti tieto úrovne využili v prospech členenia hmoty domu a jeho funkcií. Navyše, opticky pôsobí objemovo menší. Dnu vojdete cez presklený prízemný „krček“, ktorý spája existujúci objekt chlievov s novou prístavbou. Zaujímavým dekoratívnym prvkom domu je ozdobný stĺp na balkóne na prvom podlaží.
Okná len tam, kde bol na ne dôvod
Rozmiestnenie okien do polôh, kde sú dôležité a opodstatnené, podporilo dojem vrstvenia a tvarovej i konštrukčnej rozmanitosti dvorových stavieb. Presklené plochy v interiéri pôsobia ako živé obrazy, menia sa podľa ročných období a svetelných podmienok.
Stavba má murovanú stenovú konštrukciu s nosným obvodovým murivom, založenú na základových pásoch. Nad prízemím dominujú drevené trámové stropy so záklopom, doplnené oceľovou konštrukciou. Drevená je tiež konštrukcia strechy, je pokrytá falcovaným titánzinkovým plechom.
Materiály
vápennopieskové tvárnice – murivo
KVH hranoly – stropné konštrukcie
oceľové HEB profily – stĺp, stropná konštrukcia
cementová stierka – podlahy/steny
smrekovcové drevo – podlahy/okná
nerezové siete – zábradlie
titánzinok – strešná krytina
RD v Novom Meste na Morave
architektonický ateliér: IGLOO ARCHITEKTI
autori: Ing. arch. Jan Pačka, Ing. arch. Igor Šimon
spoluautor: Ing. arch. Radek Fila
lokalita: Nové Mesto na Morave
zastavaná plocha: 80 m²
hrubá podlahová plocha: 149 m²
úžitková plocha: 122 m²
projekt: 2016 – 2017
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal
Zdroj: www.linka.news