Zdroj: Gustav Willeit

Nad mestom umelcov postavili moderný dom s elegantnými líniami, aký by ste čakali úplne niekde inde

10. 04. 2022
Zdieľať

Elegantné línie, asymetria, šikmé tvary, presklený priestor uprostred výšky stavby. Takýto moderný dom by sme hľadali skôr na okraji veľkomesta ako na svahu, kde ho obklopuje príroda a neďaleké historické pamiatky. Napriek tomu neruší a nerozptyľuje. Moderný dom stojí nad severo-talianskym mestom Klausen, ktoré je známe ako mesto umelcov.

Návrh novostavby výrazne ovplyvnila topografia terénu – vzťah doliny s pohorím a okolité vinohrady. Je charakteristická čistými líniami, jasným a kompaktným objemom jemne prerušovaným presklenými plochami. Vďaka nim preniká do interiéru denné svetlo a z miestností vznikajú zaujímavé výhľady na historický kláštor Säben/Sabiona, vrchy Tiso a údolie Eisack/Isarco.

Biela moderná geometrická asymetrická novostavba na kopci s vynicami

Moderný dom stojí nad severo-talianskym mestom Klausen, ktoré je známe ako mesto umelcov. Zdroj: Gustav Willeit

Všetky poschodia majú kontakt s okolím

Každé podlažie domu je prístupné zvonku. Architekti ponechali pred domom rampu tvorenú terénom, ktorá dnes umožňuje peší prístup priamo na prízemie, a tiež prístup vozidiel do garáže.

Prečítajte si tiež
Bratislavský mezonet vznikol ako nadstavba domu z polovice minulého storočia. Definuje ho jednoduchosť priestorov, čistota a geometria

K hlavnému vchodu vedie krátke schodisko uzavreté konštrukciou z pohľadového železobetónu, ktoré cez starý kamenný oporný múr vedie do suterénu. Nachádza sa tu niekoľko pivničných miestností, kotolňa a garáž, kde môžu parkovať až štyri autá.

Biela moderná geometrická asymetrická novostavba na kopci s vynicami

K hlavnému vchodu vedie krátke schodisko uzavreté konštrukciou z pohľadového železobetónu, ktoré cez starý kamenný oporný múr vedie do suterénu. Zdroj: Gustav Willeit

Samostatný apartmán na prízemí

Zo suterénu sa vnútorným schodiskom dostanete na prízemie, kde sa nachádza apartmán s plochou 70 m2 a vstup do hlavného bytu. Apartmán pozostáva zo vstupnej chodby/šatníka, komory, kúpeľne, dvoch izieb a malej kuchyne. Z kuchyne a izieb je priamy prístup do vonkajšieho priestoru.

Moderná asymetrická chodba s drevom a sivou

Chodba. Zdroj: Gustav Willeit

Hlavný byt od prízemia po strechu

Hlavný byt sa rozprestiera na všetkých podlažiach – od prízemia až po strechu, jednotlivé podlažia prepája vnútorné schodisko. Na prvom podlaží sa nachádza otvorená denná zóna. Tvorí ju obývacia izba a kuchyne s jedálenským stolom. Zároveň je to najotvorenejšia časť domu, takmer celá je obkolesená oknami od podlahy až po strop s krásnymi výhľadmi.

Prečítajte si tiež
Víkendový dom vo svahu využíva každý centimeter. Výborný príklad, ako včleniť moderné prvky architektúry do historickej vinárskej uličky

V zadnej časti sa nachádza pracovňa, práčovňa a hygienické zázemie. Na podlahu dennej zóny nadväzuje vonkajší priestor zo strany svahu. V susednej prístavbe je krytý jedálenský kút a otvorený sklad. Na najvyššom podlaží sa nachádza nočná časť s tromi detskými izbami, hlavnou spálňou a dvoma kúpeľňami. Zo spálne rodičov sa dá vyjsť na otvorenú terasu a vychutnať si krásy okolia.

Moderná geometrická drevvená kuchyňa v otvorenom priestore domu

Najotvorenejšia časť domu, je takmer celá obkolesená oknami od podlahy až po strop s krásnymi výhľadmi. Zdroj: Gustav Willeit

Upravený pozemok ako aktívna súčasť rodinného domu

Architekti sa výrazne „pohrali“ aj s okolitým pozemkom. Nadväzuje na interiér a vytvára vonkajší súkromný priestor spĺňajúci viaceré funkcie. Ako doplnok k hlavnému domu slúži prístavba. Oba samostatné objemy, prepojené strechou, jemne zapadajú do existujúceho terénu, tiahnu sa v smere topografických kriviek. Jednotlivé zóny zvýrazňujú kamenné múry a spevnenia svahu.

Prečítajte si tiež
Inteligentná vila plná geometrických hier a optických klamov pôsobí ako zo sci-fi filmu

Dom M

architektonický ateliér: Raum3 Architekten

lokalita: Klausen, Taliansko

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Gustav Willeit

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu dvojpodlažný dom geometrické tvary moderná architektúra novostavby presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia