Obraz dvoch žien v Bugatti odkrýva príbeh nevšedného priateľstva. Loft inšpirovala najrýchlejšia žena sveta, Eliška Junková
Vstúpite do priestoru loftu a neviete, či ste vo fabrike, v servise alebo skutočne v byte. Apartmán s drsným industriálnym dizajnom, zjemneným prvkami zo začiatku 20. storočia, navrhli architekti Bet Orten a Matěj Hájek ako poctu automobilovej pretekárke Eliške Junkovej.
Modrany, bývalá historicky významná priemyselná časť Prahy, vstupujú do novej éry. Jej industriálny ráz zostal a vytvoril jedinečného genia loci. Z miest, kam sa pred sto rokmi schádzali tisíce robotníkov, je dnes vyhľadávaná rekreačná lokalita s množstvom vyžitia.
S projektom Vanguard prichádza populárny fenomén loftového bývania aj do Prahy. O bývaní, ktoré bolo pôvodne továrňou na letiskové súčiastky, hovoria ako o svetobežníkovi. Svetobežníkovi, ktorého babička bola celoživotnou blízkou priateľkou automobilovej pretekárky Elišky Junkovej, láskavej a odvážnej dámy, ambasádorky Bugatti na Cejlóne.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Cestovateľ v čase
„Návrhom interiéru sa vinie duch imaginárneho hrdinu. Vizionára. Cestovateľa v čase. Svetobežníka, ktorý s presným zameraním sleduje špirálu vývoja moderného veku. Nespočíva však iba v minulosti, má fantáziu a prostriedky spoluutvárať podobu budúcnosti. Slovo spoluutvárať je kľúčom k pochopeniu rozvrhnutia priestorových funkcií,“ dešifrujú nevšedné poňatie priestoru architekti.
„Krása leží medzi strohosťou a zložitosťou.“
Jednotlivé časti loftu sa podobne ako život pretekárky točia okolo zaslúžených víťazstiev, jazdy s obrovským citom pre auto aj pre trať. Nemôže chýbať stará čiernobiela fotografia dvoch usmievajúcich sa mladých žien v Bugatti T35, zasypaných kvetmi.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Klubová atmosféra
Najväčší priestor otvoreného prízemia zaberá centrálna obývacia časť. Na ňu nadväzuje kuchynská linka s barovým ostrovom a rozmerný jedálenský stôl, ktorý môže slúžiť aj ako konferenčný. Stredovú os uzatvára výsuvná projekčná plocha prekrývajúca široké pásové okno s výhľadom do krytého garážového stojiska.
Dôležitým momentom realizácie je stretávanie sa s inšpiratívnymi osobnosťami. Autori do priestoru továrne vniesli klubovú atmosféru, ktorá sa ľahko prispôsobí formálnejším i neformálnym akciám. Prechodu z formálnej do uvoľnenej atmosféry napomáha aj osvetlenie, ktoré vynikne po západe slnka.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Pohyblivé steny a závesy
Pri veľkých otvorených priestoroch je dôležitá možnosť funkčného členenia. V tomto prípade sú odpoveďou pohyblivé steny a závesy. Umožňujú variabilne členiť obytné zóny bez toho, aby sa vytratila vzdušná a slobodná dimenzia miesta.
Súkromie v otvorenom lofte je vložené do vstavaného modulu, ktorý dotvára dynamiku nevšedného bytu. V ňom nájdete pracovný kút s úložnými priestormi a schody vedúce na poschodie. Tu sa nachádza vyvýšená galéria. Jej súčasťou je aj lôžko pre hosťa, priechodný šatník a oddelené miestnosti so sprchou a s toaletou.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Recyklácia aj upcyklácia
Dnes čoraz častejšie počujeme slová recyklácia a upcyklácia. V tomto projekte sú synonymami súčasnej elegancie. Recyklované plasty fungujú ako svetlopriepustné panely v podhľade šatne, na toaletách a v ploche dverí. Ba čo viac, sú modelovým prototypom, symbolom odvahy prekročiť prah známeho a zaužívaného, posunúť sa vpred a hľadať nové riešenia.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Pocta Eliške
„Osobnosť pretekárky Elišky Junkovej prestupuje návrhom celého loftu. Klímu bytu ovplyvňuje práve duch priekopníckej éry automobilových pretekov. Medzivojnové obdobie 20. storočia, dve odvážne dekády, keď človek plný sebadôvery hľadel do hviezdnej budúcnosti, objavoval nové technológie, nepoznal limity… Modernizmus, futurizmus, funkcionalizmus spája fascinácia čistými líniami, energiou v pohybe, aerodynamickými tvarmi, zaoblenými rohmi. Klasickej modernite je podriadená aj paleta elementárnych materiálov, kov, betón, drevo, kameň, sklo,“ uzatvárajú autori projektu Bet Orten a Matěj Hájek.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.
Industriálny byt Vanguard
Dizajn projektu VNG 903 – Svetobežník je stretnutie (post)industriálnej architektúry s duchom modernizmu začiatku 20. storočia. Návrh loftu vznikol ako pocta pretekárke Eliške Junkovej. Práve preto jeho klímu ovplyvňuje priekopnícka éra automobilových pretekov.
Ateliér: SKULL studio, www.skullstudio.net
Autori: Bet Orten, Matěj Hájek
Projekčný tím: Adéla Křížková
Plocha: 133 m² byt, 48 m² garáž
Projekt: 2023
Realizácia: 2023
Lokalita: Praha, Česká republika
Použité materiály:
- Autorská kuchyňa oceľová konštrukcia s brunírovaným plechom, dubová dyha
- Vstavané skrine korenicová dyha vo vysokom lesku s intarziami
- Podlaha cementová stierka
- Pódium pod posteľou preglejka
- Vstavba sadrokartónové obloženie a fasádna stierka
Text: Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news, časopis Môj dom
Foto: BoysPlayNice