Nekonvenčný byt v Prahe je plný zákutí a tajomstiev. Neuveríte, čo všetko doň jeho majiteľka ukryla

16. 10. 2023
Zdieľať

V známej pražskej štvrti Letná s vysokou koncentráciou kultúrnych inštitúcií a rezidencií umelcov si vybudovala vysnívané zázemie aj kultúrna producentka a kurátorka Tereza Porybná. Byt na Oveneckej 33 väčšmi pripomína divadelnú scénu s premenlivou funkciou. Zhmotniť vlastný kreatívny koncept jej pomohlo mladé architektonické štúdio Objektor.

Byt sa nachádza v kratšej časti ulice pretnutej menším námestím. Historická zástavba s vlastnými predzáhradkami a blízkosť Kráľovskej obory, ľudovo nazývanej Stromovka, sa podieľa na vysokej bonitnosti lokality. Dokladá to aj rozloha nehnuteľnosti 209 metrov štvorcových, ktorá zaberá v bytovom dome samostatné poschodie.

Vyhranený vkus zrodil unikátny koncept

Pri hľadaní vizuálnych východísk pre plánovanú rekonštrukciu poukazovala majiteľka na tvorbu velikánov architektúry, ako Luis Barragán či Bijoy Jain, i sochárky Valentiny Schlegel. Vďaka vzájomnému porozumeniu s architektmi a užitočným brainstormingom dostal byt postupne vlastný, silno osobitý výraz.

Prečítajte si tiež
Neuveríte, čo majú v obývačke! Pre nekonvenčný pár bol vlastný byt priestorom na experimenty

Z historického domu zostali v byte len obvodové steny, z novodobej prestavby po predošlom majiteľovi len masívny betónový skelet, ktorý bol dôležitou statickou oporou. Interiér tak stratil pôvodnosť. Majiteľka však získala veľkorysý, čisto horizontálny priestor ako stvorený pre špecifický zásah.

Byt na Oveneckej 33 slúži ako bydlisko investorky, ale aj ako umelecký hub. Charakter interiéru vychádza z podstaty osobnosti Terezy Porybnej, ktorá sa celoživotne zaujíma o prepájanie ľudí a skúmanie pomedzia medziľudských, kultúrnych, žánrových alebo aj druhových hraníc.

Spoločenská zóna v byte s kuchyňou i jedálňou. Zelený záves oddeľuje byt ateliéru skrytý za závesom a za zeleným závesom je ateliér.

Uprostred spoločenskej miestnosti priťahuje pohľad atypický jedálenský stôl, ale i terazzová podlaha s motívom obrazu. Zdroj: BoysPlayNice

Funkcia premenlivá v čase

Dizajn bytu je hrou rôznych štýlových prvkov a nachádza sa niekde na pomedzí súkromného a verejného priestoru. Definuje ho premenlivosť, svojbytnosť i otvorenosť  jeho spoločné užívanie je v kontraste so skrytými zákutiami a tajomstvami. Ideovo evokuje galériu aj divadelnú scénu – miesta, ktoré sa zmenou výtvarnej inštalácie alebo kulís neustále menia a aktualizujú.

Prečítajte si tiež
Zrkadlový ostrovček, atypový nábytok a netradičný tvar spálne. Toto rozhodne nie je tuctový byt!

Prístup do bytu vedie po oblom schodisku s dodatočne zabudovaným výťahom. Oproti vstupným dverám sa nachádza vchod na podlhovastú terasu s výklenkom. Po ľavej strane je dostupná uspokojivo priestranná kúpeľňa s umývadlom, WC a vaňou na mieru. Jej originálny sýtozelený obklad vedený až po strop osvetľuje okno s orientáciou na terasu.

Vaňa so sýtozeleným obkladom v pražskom byte.

Vaňa s obkladom v originálnej sýtozelenej farbe je robená na mieru Zdroj: BoysPlayNice

Splnenie detských snov

Vstup s hlavnými priestormi prepája široká chodba v neutrálnej farebnosti s úložným skriňovým priestorom v minimalistickom dizajne a geometrickou knižnicou. Vedľa vstupu sa nachádza fantazijný prvok na spôsob tkaného trónu, ktorý predstavuje zhmotený detský sen. Oproti nemu tiež prekvapí nárožná štuková fontánka na pitie.

Prečítajte si tiež
Bývali vo viacgeneračnom dome, no chceli viac súkromia. Z poschodia vznikol samostatný byt s netradičným dizajnom

Jednotlivé zóny na seba plynulo nadväzujú. Mieru súkromia je možné regulovať pomocou vertikálnych posuvných prvkov, napríklad závesov.

Spoločenská časť zaberá približne polovicu rozlohy. Patria k nej štyri okná a dva balkóny po stranách. Obývacia časť obsahuje subtílnu sedačku, leňošku, hojdacie kreslo a nadčasový konferenčný stolík z bieleho mramoru.

Betónový “trón” s tkaným závesom v úvode dispozície.

Tkaný trón v úvode bytu je pre majiteľku zhmotnením detského sna. Zdroj: BoysPlayNice

Betón, drevo, terazzo a kuchyňa ako jaskyňa

Koncept kuchyne vychádza z jaskyne. Pripomína ju stena klenutá do oblúka s menšími výklenkami rôznych tvarov. Úložný priestor poskytuje trojdverová harmonikovo otvárateľná drevená skriňa.

Prečítajte si tiež
Nezvyčajná premena trojizbového bytu na dvojizbový. Prečo použili veľa čiernej a ako ju vyvážili?

Masívny betónový kuchynský ostrov s dotykovou varnou doskou v kombinácii s plynovou platňou a drezom objemovo vhodne dopĺňa priestor. Vymedzuje ho terazzová podlaha s motívom obrazu.

Jedálenský stôl stojí v centre kompozície. Priťahuje pozornosť výrazným dizajnom. Vo zvyšnej časti bytu sa nachádza rezidenčný priestor s ateliérom, vlastnou spálňou a kúpeľňou. Strohý výraz kúpeľne oživuje vitráž, ktorá premieta na steny farebné odlesky.

Umývadlo na betónovej poličke s batériou zo stien a vitrážou.

Farby v kúpeľni dodáva premyslená vitráž. Zdroj: BoysPlayNice

Skratka cez priechodnú spálňu, kúpeľňu aj šatník

Všetky tri druhy priestorov od seba odlišuje materialita podláh a stropných kresieb. Patrí k nim vlastné súkromie majiteľky, ktoré je dôkladne zabezpečené. Spálňa omietnutá štukom je vybavená nikami. Skratkou cez prechodnú klenutú kúpeľňu v sýtočervenom odtieni a šatník sa z nej dá dostať tajným prechodom až do chodby.

Prečítajte si tiež
Krásne bývanie vďaka odvážnym rozhodnutiam: Vzdali sa podlahovej plochy a namiesto spálne majú posilňovňu

Interiér je zaujímavý variabilnými vstupmi a nečakanými priehľadmi. Na atmosféru bytu vplýva pohyb slnečným lúčov počas dňa i fyzický pohyb spojenými so zážitkovosťou.

Zariadenie a doplnky pochádzajú od popredných českých aj svetových dizajnérov. Mnohé z nich boli realizované priamo na objednávku.

Umelecký byt v Prahe

Autor: Objektor
Lokalita: ul. Ovenecká 33, Praha 7, Česká republika
Rozloha: 209 m2
Projekt: 2021
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: BoysPlayNice, boysplaynice.com

Kategória: Návšteva
Tagy: nábytok na mieru neutrálny interiér Praha terazzo
Zdieľať článok
Ako založiť živý plot z kontajnerovaných sadeníc? Postupujte podľa týchto osvedčených krokovZáhrada

Ako založiť živý plot z kontajnerovaných sadeníc? Postupujte podľa týchto osvedčených krokov

Čo robiť, aby banány nezhnedli? Vyskúšajte trik, vďaka ktorému si banány dlhšie udržia čerstvosťUrob si sám

Čo robiť, aby banány nezhnedli? Vyskúšajte trik, vďaka ktorému si banány dlhšie udržia čerstvosť

Naozaj to funguje! Jednoduchý a lacný vynález na prevzdušnenie trávnika máte hotový za pár minútUrob si sám

Naozaj to funguje! Jednoduchý a lacný vynález na prevzdušnenie trávnika máte hotový za pár minút

Kompletný sprievodca pestovaním jahôd: Tieto rady zaručia bohatú a šťavnatú úroduZáhrada

Kompletný sprievodca pestovaním jahôd: Tieto rady zaručia bohatú a šťavnatú úrodu

Diskusia