Zdroj: Felipe Mena

V podkroví starej budovy by ste takýto byt určite nečakali. Ako vyzerá nekonvenčné bývanie umelca a jeho rodiny?

24. 01. 2024
Zdieľať

V prímorskom mestečku Badalona za hranicami Barcelony našiel bývanie svojich snov Juanma Noguera. Bývalý podkrovný industriálny priestor prerobili architekti z Mag Arquitectes v spolupráci s interiérovou dizajnérkou Clarou Lleal tak, aby vyhovoval rodine s dvoma deťmi, mal reprezentačný charakter a obsahoval funkčný ateliér.

Tunajšie ulice v historickom centre prekypujú lokálnym životom a zaujmú pestrou skladbou obytných domov a budov. V jednej z nich, stavbe z 19. storočia, bol obnovený originálny podkrovný priestoru. Vysoké a miestami klenuté stropy, priznané tehlové múry a odhalené železné trámy vytvorili základ pre architektonicky i dizajnovo jedinečne formulovaný interiér.

Viac fotografií si môžete pozrieť v galérii pod článkom.

Súkromná galéria a byt v jednom

S novou identitou si loft rýchlo získal všeobecnú priazeň. Prezentácia umeleckých diel je zároveň verejnou ukážkou sídla španielskeho sochára, ktorý v byte celou rodinou býva. Priestor pôvodne s jedným oknom bolo potrebné dostatočne presvetliť svetlíkmi a ďalšími okennými otvormi, aby sa dal vôbec zobytniť. Vybudovanie vnútorného dvora a vytvorenie strešnej terasy projekt majstrovsky doladilo.

Prečítajte si tiež
Takto sa robí rekonštrukcia podkrovia! Z priestoru plného pavučín je dnes veselé bývanie v národnom štýle

Byt sa vyznačuje obdĺžnikovým pôdorysom s množstvom miestností. Vedie k nemu užšie schodisko. Z malej štvorcovej chodby sa vchádza rovno do spoločenskej časti s výškou stropov šesť metrov. Kompaktne zariadený priestor zaujme riešením v detailoch. Tmavý nábytok prevažne v industriálnom štýle sa vyníma na svetlej podlahe z liateho betónu. Červené kreslo a koberec rozjasňuje tlmenú paletu farieb.

Pohľad na obývačku so sedačkou, tehlovou stenou a policou na umelecké predmety.

Zariadenie spoločenského priestoru evokuje industriálny štýl. Farebnosť mu dodáva jasnočervené kreslo a vzorovaný koberec. Zdroj: Felipe Mena

Prázdno zaplnili dokonalé kulisy

Byt od ulice delí po celej šírke ochodza so sklenou tabuľou v čiernom rámovaní. Sochárske diela na čiernobielej podlahe striedajú rastliny vo veľkosti diel. Medzi ďalšie galerijné inštalácie patrí voľne stojaci policový diel s drobnými artefaktmi v majetku umelca, umiestnený oproti vstupu.

Prečítajte si tiež
Nekonvenčný byt v Prahe je plný zákutí a tajomstiev. Neuveríte, čo všetko doň jeho majiteľka ukryla

Po ľavej strane ku kuchynskej linke v dizajne zariadenia obývacej izby prislúcha kuchynský ostrov s barovými stoličkami, ktorý účelovo zapĺňa otvorený priestor. K jedným z najzaujímavejších prvkov v interiéri patrí dlhý jedálenský stôl s pridanou funkciu. V strednej časti tvorí štvrtý schod schodiska na terasu a ďalej pokračuje vo forme univerzálnej police.

Pohľad na dlhý jedálenský stôl pred tehlovou stenou.

Jedálenský stôl v byte patrí k jedným z najzaujímavejších prvkov bytu, a to nielen svojimi štedrými rozmermi. Zdroj: Felipe Mena

Dievčenské izby s medziposchodím

Rozloha súkromnej časti bytu prevažuje nad spoločenskou. Ukrýva aj ateliér. Medzi nekonvenčne realizované miestnosti patrí spálňa s transparentnou z polovice posuvnou stenou, ktorá svetelne kompenzuje absenciu okien. Manželská posteľ, kúpeľňa s voľne stojacou vaňou a šatník tvoria spoločne jeden celok. Zjednocuje ich drevená podlaha.

Prečítajte si tiež
Nepostavili ho za rok ani za dva, no výsledok stál za to. Pre rodinu s dvomi dcérami vytvorili architekti perfektný domov 

Z opačnej strany vnútorného dvora sú dve navzájom prepojené študentské dievčenské izby, obe s medziposchodím na spanie. Spoločne zdieľajú obojsmerne prístupnú kúpeľňu so sprchovacím kútom a WC. Voľba minimalistického štýlu a bielej zjemňuje v izbách atmosféru. Industriálny prvok symbolizuje jedine čierna konštrukcia medziposchodia.

Spálňa v dome umelca s tehlovou stenou a voľne stojacou vaňou.

Spálňa je od zvyšku priestoru oddelená len transparentnou, čiastočne posuvnou stenou. Zdroj: Felipe Mena

Ochladenie v bazéne na hornej terase

Detské izby a spálňu ukončuje terasa obohnaná bielymi múrmi. Teplé podnebné pásmo umožňuje zariadiť si útulnú obývačku aj pod otvoreným nebom. Nesmú chýbať palmy ani kaktusy v kvetináčoch. V inom charaktere sa nesie samostatná strešná terasa s odstupňovanou podlahou a menším bazénom s výhľadom na mesto. Pôsobí jednoducho a sofistikovane.

Prečítajte si tiež
Nepraktický pozemok ani stromy neboli prekážkou. Bohatá jabloň vytvára z terasy jedinečné miesto na relax

Obava, že surový podkrovný priestor sa nepodarí premeniť na skutočný domov, sa nepotvrdila. Rozvážna práca s materiálmi, uplatnenie teakového dreva a iných prírodnín či kombinácia zariadenia rôznych rozmerov vyrobeného na mieru sa postarala o unikátny výsledný obraz. Za pozornosť stojí aj dizajn dverných mechanizmov a vzduchotechnika.

Pohľad na terasu s bazénom na streche budovy.

Samostatná strešná terasa poskytuje rodine luxus v podobe bazéna s výhľadom. Zdroj: Felipe Mena

Byt španielskeho umelca

Architekt: ​​Mag Arquitectes
Interiérová dizajnérka: Clara Lleal
Lokalita: Badalona, Španielsko
Rozloha: 200 m2
Realizácia: 2021

Text: Katarína Mácová
Foto: Felipe Mena
Zdroj: v2.com

Kategória: Návšteva
Tagy: galeria loftové byty loftové bývanie umenie
Zdieľať článok
Povala sa premenila na štýlový penthouseDom z tehly

Povala sa premenila na štýlový penthouse

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybamiZáhrada

Martin Čurda radí: 3 kroky, ako správne zazimovať jazierko s rastlinami a rybami

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.sk

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch

Päťminútové vychytávky a skvelé triky, s ktorými v domácnosti opravíte takmer všetko aj bez zbytočných výdavkovUrob si sám

Päťminútové vychytávky a skvelé triky, s ktorými v domácnosti opravíte takmer všetko aj bez zbytočných výdavkov

Diskusia