Originálny dom za 100 000 €? Napohľad malá stavba ukrýva pohodlný domov pre štvorčlennú rodinu
Architekt Zdeněk Liška zo štúdia KLAR sa ocitol pred úlohou vytvoriť bývanie pre vlastnú rodinu. „Dieťa na ceste, ateliér v plienkach, hlboko do vreciek a otázka riešenia rodinného bývania na stole,“ týmito slovami charakterizoval nie práve závideniahodnú situáciu. Našťastie, od rodičov získali časť slnečnej záhrady v obci Staříč, 20 minút cesty autom od mesta Kopřivnice, kde má hlava rodiny s kolegom Václavom Kociánom ateliér. Výsledkom je originálny dom len za vyše 100 000 Eur, ak nerátame vnútorné vybavenie.
Pôvodnou ideou architekta bolo postaviť drevodom s fošňovým systémom Two by Four. To sa však zmenilo, keď sused murár ponúkol výpomoc. Výsledkom je murovaná stavba – tie sú pre zástavbu obce typické. Lokalita, v ktorej sa novostavba nachádza bola známou uhoľnou oblasťou, možno i preto sa Zdeněk Liška rozhodol pre opaľované drevo na fasádach.
Na začiatku bol jednoduchý kváder
Základná forma domu vychádza z jednoduchého kvádra. Dôležitým aspektom výstavby bolo zachovanie stavebnej čiary a „zdravá“ odstupová vzdialenosť od susedného domu. Na základe týchto skutočností architekt ďalej prispôsoboval tvar kvádra rôznymi rezmi, aby čo naviac vyhovoval potrebám rodiny a chránil ich súkromie.
Severná fasáda ako obranný štít
„Severná fasáda kopíruje hranicu pozemku a funguje ako obranný štít rodinného zázemia. Prelomenie som rovnobežne prekreslil do južnej fasády domu. Vykonzolovaná časť fasády je natočená smerom k Lysej hore a otvára sa do súkromnej záhrady. Výsledným dojmom je odlišné vnímanie meradla stavby v závislosti od pozorovacieho uhla,“ vysvetľuje architekt.
Stavba vyzerá skutočne z každej strany inak. Mnoho okoloidúcich ju prirovnáva k chate a väčšina si myslí, že ide o malý domček, ktorý nemôže poskytovať dostatok pohodlia pre štvorčlennú rodinu. Je to však len šikovný optický klam. Nakoniec, objemovo výrazný dom by na tomto mieste pôsobil ako päsť na oko.
Kruhové okno ako hlavný dizajnový prvok
Dispozičné členenie vzniká po predelení krížovou osou na pomyselné štvrtiny. Uprostred je schodisko s komínom a inštalačným jadrom. Obytný priestor na prízemí automaticky rozčlenila topografia pozemku – centrom diania je veľký jedálenský stôl. O pár schodov nižšie od kuchyne s jedálňou je oddychový priestor so sedačkou a jedinečným veľkým kruhovým oknom. Polstrovaný parapet v ňom ponúka pohodlné miesto na čítanie i meditáciu.
Na čierno lakovaná preglejka vnáša dramatickosť
Aby bol priestor využitý do posledného milimetra, pod schodiskom sú umiestnené WC a ďalšie úložné priestory, prístupné z kuchyne. Kuchyňa so zalomenou stenou očaruje rozmernou nerezovou pracovnou doskou. Tá kontrastuje s čiernymi lakovanými dvierkami z borovicovej preglejky. Výsledkom je výrazný dekoratívny vzor, ktorý vytvára vrstvenie. Ďalším pozitívom riešenia kuchyne je veľké okno s priehľadom do ulice. Nielenže prináša dostatok prirodzeného svetla potrebného na prípravu jedál, ale podporuje aj interakciu medzi obyvateľmi domu a okoloidúcimi. Tak vznikajú nečakané úsmevy, pozdravy, ktoré na oboch stranách pozdvihnú náladu. Je to príjemný odklon od miestnej silnej tendencie chrániť vlastné súkromie.
Dve „poschodia“ terás
Z jedálenského priestoru vyjdete na terasu, ktorá je koncipovaná v dvoch úrovniach. Vyššie položená terasa je z dubového dreva, nižšie položená je dláždená, vyskladaná zo žulových odsekov. Drevenú terasu kryje trojuholníkový konzolovitý výstupok horného podlažia.
Pôsobivé schodisko, betónový monolit a deliaci múrik
Druhé nadzemné podlažie zahŕňa dve detské izby, spálňu, chodbu s úložnými priestormi a kúpeľňu. Výrazným (priam umeleckým) prvkom domu je jednoramenné schodisko lemované subtílnym betónovým zábradlím. V dolnej časti sa otáča k zabudovanému betónovému monolitu s tromi okrúhlymi otvormi vystupujúcimi zo steny. Priestor kuchynskej a jedálenskej časti od nižšie položenej obývačky oddeľuje betónový múrik zakončený preglejkovou doskou. Z nej sa pri jedálenskom stole stáva parapet okna. Pri početnejšej návšteve funguje ako lavica.
Betón, preglejka a biela omietka
V interiéroch dominuje trojkombinácia materiálov – betón, preglejka z borovice a biela omietka. Vo všetkých miestnostiach sú leštené betónové podlahy. Špeciálny dekoratívny efekt vytvárajú do stropu horného podlažia prekreslené letokruhy zo smrekových biodosiek. Do pohľadovej časti betónových monolitov s kruhovými otvormi je zase prekreslená štruktúra kefovanej preglejky z borovice. Kresba drevín sa objavuje aj na múrikoch lemujúcich schodisko. Z preglejky je vyrobený aj vstavaný nábytok vrátane kuchyne, vnútorných bezfalcových dverí a okenných parapetov. Do domu vojdete cez bezfalcové dvere kombinované s nárožnou vitrážou, ktorej sokel tvorí plech. Rovnaký detail si môžete všimnúť aj pri vstupe na terasu.
Konštrukčné a materiálové riešenie
Dvojpodlažná stavba z keramických tvárnic je založená na monolitickej železobetónovej dvojúrovňovej doske. Pohľadový strop je zo železobetónu. Krov v interiéri je zaklopený sadrokartónom s minerálnou vatou, ktorá tvorí súčasť prevetrávanej fasády. Tá je pokrytá opálenými smrekovými doskami skrutkovanými na šikmý rošt. Kontrastne k tmavej fasáde pôsobia hliníkové rámy okien, dverí a plechy v podhľadoch konzolových častí domu. Sivá je aj strešná falcovaná krytina vrátane zvodov a klampiarskych výrobkov.
Vila Stela
architektonický ateliér: KLAR, Kocián & Liška architekti
autori: MARch. Zdeněk Liška
projekčný tím: Ing. Lubomír Mik, Ing.arch. Václav Kocián, statika: Ing. Tomáš Šenovský
požiarno-bezpečnostné riešenie: Ing. Pavla Tvrdá
lokalita: Staříč, ČR
zastavaná plocha: 77m2
obstavaný priestor: 500 m3
projekt: 2018 – 2019
realizácia: 2021
investície: 2,5 milióna Kč (102 000 Eur)
Sabína Zavarská
Foto: Ing.arch. Václav Kocián