Zdroj: Rocío Arrieta

Pri navrhovaní domu medzi balvanmi bol dôležitý každý centimeter. Svojím dizajnom dnes každého dokonale uchváti

15. 07. 2023
Zdieľať

Na prvý pohľad nehostinné prostredie národného parku Joshua Tree priťahuje nielen turistov, ale aj domácich, ktorí si na okrajoch parku stavajú domy. Miesto ich láka svojou magickosťou a neobvyklou krásou – veď sa na to pozrite!

Národný park Joshua Tree sa rozprestiera na juhovýchode slnečného štátu Kalifornia v Spojených štátoch amerických. Je tvorený rozsiahlou púšťou a bohatou vegetáciou – typickými Jozueho stromami (juky krátkolisté), ktoré nakoniec dali parku aj svoje meno.

Toto na prvý pohľad nehostinné miesto láka svojou magickosťou a krásou turistov aj domácich. Na okrajoch parku si stavajú štýlové domy.

Dvojizbový dom rozšírili o väčší priestor

Dom v Joshua Tree bol pôvodom dvojizbový. Potom ho však kúpila mladá rodina, pre potreby ktorej ho bolo nutné prispôsobiť za účelom vzniku druhého domova či pôsobivého prenájmu.

Svojou lokalizáciou – uprostred balvanov a bohatej flóry – sa dom stáva vhodným priestorom na oddych a relax. Tento cieľ brali do úvahy aj samotní architekti.

Spojenie dvoch budov

Spojenie dvoch budov – hlavného domu a casity Zdroj: June Choi

Počas realizácie ponechali z pôvodnej stavby dobré základy, ktoré ostali, a dom ešte rozšírili o väčšiu obývaciu plochu, tretiu spálňu a kúpeľňu. Tzv. casitu (ďalšia menšia stavba), ktorá bola samostatným bývaním, prepojili s hlavným domom. Spájacím prvkom sa v tomto prípade stala strecha.

Viac fotografií z exteriéru domu nájdete v galérii na konci článku.

Zoznámte sa s nomádskym štýlom

Štýl interiéru domu sa v skutočnosti opiera o okolité prostredie púšte a národného parku. Architekti ho nazvali ,,nomádskym“ a presne to ho aj charakterizuje. Ide o štýl nomádov, turistov či bohémov, ktorí sa nikde nezdržia dlho a často niekam putujú.

Dizajn domu je založený na krémových, neutrálnych farebných tónoch, ktoré vytvárajú kontrast k teplým prírodným materiálom, ako je napríklad drevo či ratan.

Casita - Dom v národnom parku Joshua Tree

Interiéru dominujú prírodné materiály a neutrálne farby. Zdroj: June Choi

V dizajne je dôležitý každý centimeter

Vzhľadom na veľkosť domu sa architekti pri dizajnovaní opierali o funkčnosť a estetickosť. Práve tieto dva aspekty mali veľkú rolu pri rozhodovaní, čo (vybrať) a kam (to) umiestniť.

Keďže bol pri dizajne dôležitý každý jeden centimeter, museli byť tvorcovia kreatívni a pracovať tak, aby sa dalo zo všetkého vyťažiť maximum.

Kúpeľňa v dome v Joshua Tree v Kalifornii

Pri dizajnovaní rozhodovali práve detaily. Zdroj: June Choi

Kontrast biela-čierna, ale aj drevo, betón a kov

Interiéru dominuje biela farba, ktorá aj pomocou veľkých okien dom presvetľuje a efektne zväčšuje celkový priestor. Bielu šikovne dopĺňa čierna či zlatá, ktoré jej pomáhajú tvoriť kontrast. Rovnako je ten tvorený aj použitými materiálmi – drevo, sklo alebo kov.

Zaujíma vás viac fotografií z interiéru? Pridali sme ich do galérie.

Chlad sa zas odráža v betóne, obkladoch v terakotovej farbe, respektíve v omietnutom vstavanom nábytku. Kontrast vytvára aj zmes eklektického nábytku a zemitých odtieňov. Tlmené farby domu navodzujú pokojnú atmosféru a korešpondujú so vzťahom k prírode.

Steny domu sú dekorované obrazmi na plátne, ktoré posilňujú jeho nomádsku atmosféru. Týmto spôsobom nechali architekti vyniknúť detaily.

Nomádsky štýl interiéru v dome v Joshua Tree

Dizajn bývania je inšpirovaný nomádskym štýlom. Zdroj: June Choi

Priestranná kuchyňa, obývačka aj spálňa s výhľadom

Okrem nomádskeho štýlu sa v dome prejavuje aj minimalizmus. Súvisí to so snahou architektov zabezpečiť funkčný dizajn, a preto aj výber nábytku a doplnkov podliehal dôkladnému rozhodovaniu.

Každý kúsok sa hodí do interiéru a dopĺňa jeho celkový vzhľad, no aj prakticky poslúži majiteľom či obyvateľom domu. Ten je tvorený krásnou priestrannou kuchyňou, kde sa opäť kombinuje biela-čierna a drevo s kovom.

Kuchyňa v dome v Joshua Tree

Kuchyňa je kombináciou tlmených farieb a rôznorodých materiálov (drevo, kov). Zdroj: June Choi

Na prízemí sa okrem nej ešte nachádza obývací priestor v rovnakom štýle. Rovnako tak aj spálňa spojená s malou terasou a výhľadom na monumentálnu krajinu.

Rozsiahly vonkajší priestor a krásna panoráma

Výhodou domu v Joshua Tree je rozsiahly vonkajší priestor. Bývanie je dookola obklopené mohutnými balvanmi a púštnymi rastlinami, čo tvorí ideálnu panorámu počas dňa či noci (ako môžete vidieť aj na fotografiách). Zámerom bolo túto krajinu v bývaní ,,podporiť“, a nie ju zatlačiť do úzadia.

Prečítajte si tiež
Ako si postaviť víkendový dom, aby spĺňal požiadavky moderného bývania a zapadol do prostredia

Poloha sa architektom zdala ,,ohromujúca“. Preto aj napokon vytvorili štruktúru z terás a tzv. chladiacich priestorov, ktoré sa využívajú podľa aktuálnej polohy slnka, no tiež na základe povahy počasia a ročného obdobia. Je na rozhodnutí obyvateľov domu – buď chcú byť vystavení, alebo uchránení proti živlom.

Veľký bazén so zabudovanou vírivkou - Dom v Joshua Tree

Súčasťou vonkajšieho priestoru je aj bazén. Zdroj: Rocío Arrieta

Aký by bol relax bez bazénu?

Srdce vonkajšieho priestoru je tvorené bazénom s rozmermi 9 × 3 metre, v ktorom je zabudovaná vírivka. Bazén je stredobodom celého vonkajšieho komplexu.

Ten sa ďalej skladá z betónovej terasy, prispôsobeného ohniska a pergoly. Všetky tieto prvky iba potvrdzujú celkový príjemný pocit z pobytu v tejto jedinečnej nehnuteľnosti, kde vzťah s prírodou nadobúda autentické rozmery.

Dom v Joshua Tree

Architekt: Connie a Wolfgang Pichlerovci
Spolupráca: Wolfgang Pichler Design
Lokalita: Joshua Tree, Kalifornia, USA
Rok: 2022

Text: Natália Turcovská
Foto: Gabe Vega, Jamie Gillespie, June Choi a Rocio Arrieta

Kategória: Návšteva
Tagy: minimalizmus neutrálny interiér nomádsky štýl prírodné materiály víkendový dom vonkajšie terasy
Zdieľať článok
Matúš Čupka: Nová železničná stanica na Filiálke by musela byť pod zemou, inak si to neviem predstaviťASB.sk

Matúš Čupka: Nová železničná stanica na Filiálke by musela byť pod zemou, inak si to neviem predstaviť

Tradičný zemiakový šalát: S týmto receptom a detailným postupom ho zvládnete aj bez skúsenostíUrob si sám

Tradičný zemiakový šalát: S týmto receptom a detailným postupom ho zvládnete aj bez skúseností

Koniec pestovania paradajok zo semien! Naučte sa prezimovať celú rastlinu alebo jej časťUrob si sám

Koniec pestovania paradajok zo semien! Naučte sa prezimovať celú rastlinu alebo jej časť

7 jednoduchých tipov, vďaka ktorým vydržia vaše chryzantémy krásne aj niekoľko týždňovUrob si sám

7 jednoduchých tipov, vďaka ktorým vydržia vaše chryzantémy krásne aj niekoľko týždňov

Diskusia