Zdroj: Lívia Vargovčáková

Prírodné materiály a zemité farby. Bohémsky štýl košickému trojizbáku s lodžiou veľmi svedčí

06. 04. 2022
Zdieľať

Čo môže byť podnetom na vznik interiéru? Niekedy sú to potreby a vkus majiteľov, prípadne ich požiadavky na zariadenie v istom štýle či farebnosti. Niekedy je to jeden konkrétny kus nábytku alebo doplnok, do ktorého sa nedá nezamilovať a od ktorého sa potom odvíja všetko ostatné. To bol aj prípad tohto bytu.

Diana a Patrícia sa návrhom a realizácii interiérov venujú už dlhšie, a tak zvyknú využívať výhodné ponuky a kúpiť zaujímavé kúsky za zaujímavé ceny aj „do zásoby“. Pred časom sa im takto podarilo získať výrazný strapcový luster od Dianinej obľúbenej škandinávskej značky.

Pôvodný panelákový byt

Predtým. Zdroj: Lívia Vargovčáková

A parádna tehlovočervená lampa potom čakala v ich sklade na svoju príležitosť. Tá správna chvíľa prišla spolu s Katarínou a jej bytom, ktorý potreboval rekonštrukciu. Diana navrhla pre Katarínu interiér ovplyvnený práve týmto osobitým svietidlom – zariadený v bohémskom štýle a v zemitých odtieňoch.

Prečítajte si tiež
Zo starého bytu veľký otvorený loft: Nadčasová rekonštrukcia s hravým výberom materiálov a farieb

„V celom byte som použila naše obľúbené prírodné farby a materiály, ako juta, bavlna, ratan, keramika a, samozrejme, drevo, s ktorými s Patríciou pracujeme najradšej a ktoré každý interiér neskutočne preteplia,“ približuje Diana. A keďže Kataríne sa navrhnutý koncept zapáčil, realizácii už nič nestálo v ceste. Tej sa, ako je to u tejto dvojice zvykom, ujala Patrícia so svojím tímom.

Panelákový byt po rekonštrukcií v prírodných zemitých tónoch v bohémskom štýle

Bohémsky štýl, ktorý zvolila Diana pre tento byt, charakterizujú prírodné materiály a prevaha zemitých odtieňov. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Katarínin trojizbový byt bol v dobrej lokalite – na jednom z príjemných starších košických sídlisk. No rozhodne nebol v dobrej kondícii. Pôvodný stav v 60-ročnom paneláku si vyžadoval rekonštrukciu, do ktorej sa akčná dvojka dám pustila doslova od podlahy.

Prečítajte si tiež
Typický panelákový byt v dezolátnom stave po radikálnej premene od podlahy

Menili sa okná aj rozvody elektriny a vody, nové sú dnes omietky, obklady aj všetky podlahy. Znížené sadrokartónové podhľady umožnili šikovne osvetliť všetky priestory v byte.

Panelákový byt po rekonštrukcií v prírodných zemitých tónoch v bohémskom štýle

Pod oknom na konci novej kuchyne vzniklo vhodné miesto aj na príjemný raňajkový kútik – vďaka zrušeniu chodbičky nezavadzia pri priechode do predsiene a vďaka rozšírenej miestnosti je tu viac priestoru. Zdroj: Lívia Vargovčáková

No a, samozrejme, pôvodné hygienické jadro nahradila nová kúpeľňa a WC. Túto výmenu Diana s Patríciou využili aj na malú, no dôležitú úpravu dispozície: „Kúpeľňu a WC sme sa rozhodli nespájať, pretože nám to umožnilo priestor v kúpeľni lepšie využiť. Kúpeľňu sme však o niečo zväčšili na dĺžku – pridali sme k nej chodbičku, ktorá viedla z predsiene do kuchyne. Zároveň sme jej trochu ubrali z hĺbky a túto plochu sme zas pridali k úzkej kuchyni – vďaka tomu sa tu dala umiestniť omnoho praktickejšia linka,“ popisuje dispozičné zmeny Diana.

V celom byte sme použili naše obľúbené prírodné farby a materiály, ako juta, bavlna, ratan, keramika a, samozrejme, drevo, ktoré každý interiér neskutočne preteplia.

Diana a Patrícia

Stačilo jednu priečku zrušiť a druhú posunúť o niekoľko centimetrov a získali na tom kúpeľňa aj kuchyňa. Omnoho komplikovanejší zásah však predstavovalo niečo, čo spočiatku vyzeralo ako bežná záležitosť – výmena podlahy.

Panelákový byt po rekonštrukcií v prírodných zemitých tónoch v bohémskom štýle

Do bytu sa vchádza cez veľkorysú predsieň či skôr halu, z ktorej sú prístupné všetky izby, ako aj kúpeľňa a WC. Prírodné materiály, z ktorých je vyrobené praktické zariadenie aj doplnky, naznačujú štýl bytu už v predsieni. Zdroj: Lívia Vargovčáková

„Keďže pôvodná podlaha bola veľmi zničená a nebolo možné ju zrenovovať, boli sme nútení ju kompletne vymeniť. Pod starou krytinou sme však našli pomerne vysokú vrstvu škvary, ktorú sme museli vyviezť a nahradiť betónom. Vďaka nášmu realizačnému tímu sme nakoniec zvládli aj túto úlohu,“ dodáva Diana.

Jednu priečku sme zrušili a druhú o niekoľko centimetrov posunuli — touto úpravou sme získali viac miesta v kúpeľni aj v kuchyni.

Diana a Patrícia

Malá úprava dispozície znamenala v kuchyni veľkú zmenu. „Hygienické jadro sme stavali nanovo, pričom sme zaslepili chodbičku z predsiene do kuchyne a zároveň mierne posunuli v prospech kuchyne priečku medzi kúpeľnou a kuchyňou.

Prečítajte si tiež
Kreatívna rekonštrukcia bytu s nepraktickou dispozíciou: Nika na spanie namiesto spálne

To umožnilo umiestniť v kuchyni dlhšiu lineárnu linku, ktorej súčasťou je aj zabudovaná chladnička a vysoká skriňa so vstavanou mikrovlnkou a rúrou,“ vysvetľuje Diana.

Panelákový byt po rekonštrukcií v prírodných zemitých tónoch v bohémskom štýle

Potrebné odkladacie priestory v predsieni zabezpečila na mieru vyrobená skriňa s lamelovými dverami. „Tento prvok patrí k mojim obľúbeným a v našich interiéroch ho zvykneme používať pomerne často,“ priznáva Diana. Zdroj: Lívia Vargovčáková

TOP TIP

Vstavaná skriňa s lamelovými dverami je praktická aj variabiná – farbou a rôznymi úpravami dverí sa dá prispôsobiť rôznym štýlom interiéru.

Panelákový byt po rekonštrukcií v prírodných zemitých tónoch v bohémskom štýle

Namiesto dverí je medzi predsieňou a obývačkou iba voľný priechod. To okrem iného umožnilo umiestniť v obývačke hneď vedľa tohto otvoru zopár políc, ktoré čakajú na svoje knižky. Zdroj: Lívia Vargovčáková

Zoznámte sa s Madam Stoltz

Dizajnovú značku Madam Stolz založila Pernille Stoltz, ktorú na jej obchodných cestách po Indii zdvorilí obchodníci neoslovili inak než madam. Firma sídli na malebnom dánskom ostrove Bornholm a špecializuje sa na nábytok, svietidlá a interiérové doplnky v charakteristickom boho štýle, v ktorom sa spája škandinávsky cit pre dizajn s ázijskou farebnosťou a hravosťou. Táto kombinácia zdanlivo rozdielnych svetov funguje vďaka tomu, čo majú spoločné – kreativitu aj využívanie tradičných techník a prírodných materiálov, či už je to drevo, bavlna, keramika, ratan, alebo morská tráva. Madam Stoltz jednoducho dokáže zahriať interiér aj chytiť za srdce. www.madamstoltz.dk

Profil

KTO TU BÝVA

Katarína, manažérka

NEHNUTEĽNOSŤ

Trojizbový byt s plochou 69 m2 a lodžiou v paneláku na staršom sídlisku v Košiciach Návrh a realizácia Diana Labošová a Patrícia Adamčíková www.lotitihome.sk www.topconcept.sk

Text: Erika Kuhnová

Foto: Lívia Vargovčáková

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: boho štýl bytové doplnky panelák pôvodný stav prírodné interiéry ratan zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia