Zdroj: KubisArchitekti

Prírodný dom plný zelene narušil stereotyp ulice. Majitelia si splnili sen o príjemnom bývaní blízko mesta

07. 09. 2023
Zdieľať

V obci Rovinka pri Bratislave, kde prevažuje radová zástavba katalógových domov, sa od ostatných výraznejšie odlišuje jednopodlažný rodinný dom pre dvoch. Majitelia oslovili štúdio KubisArchitekti, ktoré sa zameriava na ekologickú a trvalo udržateľnú výstavbu, aby dosiahli na svoj sen o príjemnom prírodnom dome na „predmestí“.

Objekt sa nachádza na novovzniknutej ulici a výškovo i svojím objemom vhodne zapadá do okolitého prostredia vrátane menšej veľkosti pozemku. Na rozdiel od väčšiny nehnuteľností parcela dostala profesionálnu záhradnú úpravu v štýle charakteru domu. Dominuje v nej prírodný element. Kľukatý štrkový chodníček plochu rafinovane opticky zväčšuje.

Priestor pred rodinným domom v Rovinke s integrovanou zeleňou.

Neveľký priestor pred domom opticky rozširuje kľukatý chodník. Zdroj: KubisArchitekti

Množstvo zelene naprieč domom

Dispozíciu v tvare L ozvláštňujú výrezy v hmote s integrovanou zeleňou. Prechod medzi interiérom a exteriérom je prirodzene plynulý. Konštrukčne je stavba riešená kombináciou CLT panelov a drevenej stĺpikovej konštrukcie, čiže z materiálov typických pre drevostavby.

Prečítajte si tiež
Zelená a vegetačná strecha? Vieme, prečo po nej siahnuť

Dom pozostáva z troch častí – nočnej, dennej a technického zázemia s garážou.

„Dispozične sa otvára smerom na svetlú, juhovýchodnú svetovú stranu a uzatvára sa na severozápadnú,” spresňujú pôdorys architekti. Voľné usporiadanie priestorov kontrastne strieda to členité.

Vstup do objektu sa nachádza priamo oproti bránke a vedie cez drevenú terasu. Vnútri ohromí otvorený priestor. Vstupnú halu oddeľuje z jednej strany šatníková skriňa v rovnakom pomere ako minimalistická kuchynská linka s dotykovým otváraním z opačnej strany.

Terasa rodinného domu v Rovinke s priestorom pred domom, plným zelene.

Priestor v okolí domu dostal profesionálnu úpravu. Zeleňou sa nešetrilo. Zdroj: KubisArchitekti

Linka a šatník vo funkcii steny

Kuchynský ostrov je dĺžkovo súbežný s linkou. Kuchynský stôl pre štyri osoby funguje samostatne. Obývaciu izbu vymedzuje poľovnícky zelená rohová viacmiestna sedačka voľne umiestnená do priestoru a drobný nábytok tiež v jednoduchom efektnom dizajne.

Veľká poľovnícky zelená sedačka za kuchynskou linkou.

Kuchynský priestor osvetľuje prirodzené svetlo z veľkoformátových okien terasy. Tienenie zabezpečujú exteriérové žalúzie. Zdroj: KubisArchitekti

Súčasť priestoru tvoria závesné kachle a definuje ho terasa s pasívnym tienením a prístupom do záhrady. Pultová strecha nad obývacou izbou umožňuje priečne prevetrávanie. V budúcnosti sa tu počíta s inštaláciou fotovoltických panelov. Strechu pokrýva extenzívna vegetácia.

Napravo od dennej zóny sa nachádza samostatné WC a vstup do dielne – malého medzipriestoru medzi garážou pre jedno vozidlo a technickou miestnosťou s rekuperačnou jednotkou, tepelným čerpadlom, práčkou a sušičkou.

Kúpeľňa v rodinnom dome s WC, sprchovacím kútom a dvoma umývadlami.

Jedno WC je súčasťou kúpeľne so sprchovacím kútom a dvoma umývadlami. Druhé WC je samostatné. Zdroj: KubisArchitekti

Súkromná časť v pravom zmysle

Do nočnej zóny existuje len jeden prístup, konkrétne na konci dennej zóny. Úzka chodba obsahuje trojicu dverí. Jedny vedú do pracovne a príležitostnej hosťovskej izby v jednom, druhé do kúpeľne obdĺžnikovej dispozície so sprchovacím kútom, dvoma umývadlami a WC. Posledné dvere patria priestrannej spálni, lemovanej časťou terasy.

Prečítajte si tiež
Premyslený interiér, bezúdržbová fasáda aj možnosť vykurovania! Ekologickému domčeku na kolesách nič nechýba

Obklad fasády zo sibírskeho smrekovca a veľkoformátových kompozitných platní tmavosivej matnej farby pôsobí nadčasovo. Izolantom je drevovlákno.

Výplne okenných a dverných otvorov na fasáde sú navrhnuté z drevohliníkových profilov, ktoré sú zasklené izolačným bezpečnostným trojsklom. Tienenie veľkoformátových aj štandardných okien zabezpečujú exteriérové žalúzie.

Drevená terasa domu v Rovinke so vstupom do objektu.

Do domu sa vstupuje cez drevenú terasu, ktorá funguje ako prechod medzi exteriérom a interiérom. Zdroj: KubisArchitekti

Podlahové kúrenie, ale aj iné telesá

„Vetranie je riadené, prívod i odvod vzduchu v interiéri zabezpečuje rekuperačná jednotka s plnoautomatickým riadiacim systémom. Vykurovanie v obytných miestnostiach je podlahové, v kúpeľni doplnené radiátormi. V garáži sú umiestnené oceľové vykurovacie telesá. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo,” informuje podrobnejšie štúdio.

Dom ohraničuje plot. Z prednej strany stredne vysoký drevený latkový, z dvoch strán kovový a priehľadný. Z pravej strany objekt susedí s iným rodinný domom a oddeľuje ich betónový prefabrikovaný plot.

Rodinný dom v Rovinke, pohľad na celý pozemok.

Dom je ohradený z jednej strany dreveným, z dvoch strán kovovým plotom. Zdroj: KubisArchitekti

Rodinný dom v Rovinke

Architekti: KubisArchitekti
Lokalita: Rovinka, Slovensko
Návrh: 2020
Realizácia: 2022 – 2023
Úžitková plocha: 126 m2
Zastavaná plocha: 231 m2
Plocha pozemku: 682 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: KubisArchitekti

Kategória: Návšteva
Tagy: prírodný štýl prízemné domy rodinný dom vegetačná strecha
Zdieľať článok

Diskusia