Rovný pozemok dnes už pre stavbu domu nie je nevyhnutnosťou

25. 03. 2020
Zdieľať

Čoraz viac moderných stavieb popiera predpoklad, že stavať sa dá len na rovnom teréne. So zaujímavým riešením prišli architekti v Argentíne. Rodinný dom zapasovali do terénu tak, že s prostredím prakticky splynul. Na prvý pohľad by ste vôbec nepovedali, že má 300 metrov štvorcových.

Hlavným cieľom autorov projektu bol čo najmenší zásah do okolitého prostredia. Jednoducho chceli postaviť dom, ktorý nebude rušiť prírodnú scenériu, no napriek tomu bude moderný a pohodlný.

Z ulice stavbu vôbec nevidno. Ako hlavný vchod slúži vonkajšie schodisko pripomínajúce bežné schody, aké vidíme v parkoch. Vedie dolu k centrálnej terase, kde je samotný vstup. Dom ukrytý v teréne
Gonzalo Viramonte

V jednej časti bývajú, v druhej pracujú

Keďže dom slúži nielen na bývanie, ale aj na prácu, autori ho rozdelili na dve budovy. Hlavná budova je určená na bývanie, na opačnej strane pozemku stojí druhá budova s pracovňou a grilom. Obe budovy chránia pred vetrom terasu. Vytvárajú jedinečnú mikroklímu, vďaka ktorej je tento priestor aktívnou súčasťou života rodiny. Fasádne okná sa dajú úplne otvoriť.

Prečítajte si tiež:

Aký dom postaviť na veľmi úzkom pozemku, aby plnil všetky funkcie moderného bývania?Dom ukrytý v teréne
Gonzalo Viramonte

Denná zóna je otvorená

Denná spoločenská zóna je umiestnená o jednu úroveň pod hlavnou ulicou. Predstavuje otvorený priestor s rozlohou 7 x 23 metrov. Vďaka tomuto umiestneniu je chránený zo všetkých uhlov pred nežiaducimi pohľadmi. 

Na obývačku nadväzuje terasa i bazén. Zo spoločenského poschodia je prístup do izieb pod terénom. Autori ho prirovnávajú „vchodu do jaskyne“. Je tu veľmi príjemná atmosféra. Dom ukrytý v teréne
Gonzalo Viramonte

Betón, porfýr a drevo

Pohodu a minimálnu údržbu interiéru i exteriéru dosiahli autori projektu použitím exponovaného betónu na stenách, porfýru v podlahách a stropoch, a tiež vďaka drevu v obývacej izbe. Efektným dokončovacím prvkom celej kompozície je nekonečný bazén otočený smerom k obzoru. 

Tip: Všetky svietidlá na jednom miestebazén otočený smerom k obzoru
Gonzalo Viramonte

Dom ukrytý v teréne

Architektonický ateliér: Bender Freiberg Arquitectos
Autori: Alejandro Bender, Laura Freiberg
Lokalita: Córdoba, Argentína
Rozloha: 300 m2
Projekt: 2015
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Gonzalo Viramonte

Kategória: Návšteva
Tagy: novostavby rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia