Zdroj: Matěj Hošek

Rozlohou skromný, a predsa čarovný: Jednoduchý rekreačný domček nad mestom

03. 07. 2020
Zdieľať

Vlastniť chalupu či víkendovú chatku má v dnešných časoch, keď je riskantné vycestovať do zahraničia, čoraz väčšiu hodnotu. Na relax v prírode nepotrebujeme veľa. Stačí malý príjemný rekreačný domček v krásnom prostredí.

Napríklad taký, ako navrhla Irena Šebová a Tomáš Král v rekreačnej časti Plzne – „na Mikulce“.

Neveľká rohová parcela v rekreačnej zóne v Plzni bola dlhé roky nevyužívaná. Architekti zo štúdia architectureMADE na toto miesto navrhli jednoduchý malý domček, ktorý sa dá používať nielen ako letná chalupa, ale aj na relax počas celého roka.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

Nenápadný dom so sedlovou strechou a úžitkovou plochou len 40 metrov štvorcových má všetko, čo jeho majitelia na oddych potrebujú. Úlohou architektov bolo zabudnutej záhrade vdýchnuť nový život a vytvoriť harmonické miesto na relax.

drevená terasa s pergolou a výhľadom do zvažujúcej sa záhradky s ovocnými stromami.

Drevená terasa s pergolou a výhľadom do zvažujúcej sa záhradky s ovocnými stromami. Zdroj: Matěj Hošek

Jednoduchá a praktická dispozícia

Vstup a vjazd na pozemok je na rohu dvoch ulíc cez šikmo rezanú bránu. Auto odstavíte na parkovacom mieste a pokračujete k hlavnému vchodu domčeka. Prvou miestnosťou, v ktorej sa ocitnete je hala s úložnými priestormi a vstupom do kúpeľne s toaletou po pravej strane.

Rovno z haly sa dostanete do hlavného obytného priestoru – obývačky s kachľami, kuchyňou a jedálenským stolom. Najvzdialenejšou miestnosťou od vchodu je spálňa domácich, v ktorej je okrem rozťahovacej pohovky a úložného priestoru umiestnená aj posteľ pre dieťa. Na spálňu i obývaciu izbu nadväzuje drevená terasa s pergolou a výhľadom do zvažujúcej sa záhradky s ovocnými stromami. Terasa v lete slúži ako vonkajšia obývačka.

Za kachľami sú odhalené tehly, ktoré nadväzujú na drevené steny.

Za kachľami sú odhalené tehly, ktoré nadväzujú na drevené steny. Zdroj: Matěj Hošek

Betón, kameň, keramika a najmä drevo

Architekti vyriešili zaujímavým spôsobom vstupné dvere do domu, ktoré chráni rám z moderného hrdzavého kovu. Vytvorili tak zaujímavý a funkčný vstupný portál. Kovové sú aj schodíky s protišmykovou textúrou. Pod nimi je miesto na ukladanie dreva do kachlí.

Z ostatných materiálov v rekreačnom dome dominuje betón, kameň, keramika a najmä drevo – je ním obložená aj kôlňa na náradie pri dome. Obvodové murivo domu je z keramických tvárnic s vnútornou tepelnou izoláciou, strecha stojí na jednoduchom drevenom krove s titánzinkovou krytinou.

spálňa na chate

Zdroj: Matěj Hošek

Priznané materiály aj v interiéri

V interiéri si všimnete priamočiaru prácu architektov s materiálom – všetky použité materiály priznali. Drevo, betón, kameň, kov, keramika, sklo sú pravé a použité s citom. Za kachľami sú odhalené tehly, ktoré nadväzujú na drevené steny. Otvorený drevený krov zväčšuje pocit priestrannosti a pohodlia. Drevo nájdete aj v kúpeľni, podlaha je zo sivej dlažby a na stenách je biely obklad. Zo svetlého dreva je aj kuchynská linka a úložné priestory vo vstupnej hale.

kúpeľňa na chate

Zdroj: Matěj Hošek

Súkromie napriek blízkej pešej trase

Hoci zo severnej strany pozemok prilieha k frekventovanej pešej trase, súkromie majiteľov chalupy chráni hustá vegetácia. Dom stojí v strednej časti terénu. Najväčšia časť záhrady je na južnej strane, skrytá za domom.

Prečítajte si tiež
Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!
Kovové schodíky s protišmykovou textúrou.

Zdroj: Matěj Hošek

Rekreačný domček

Architektonický ateliér: architectureMADE
Autori: Irena Šebová, Tomáš Král
Lokalita: Plzeň, ČR
Projekt: 2016
Realizácia: 2017 až 2019
Úžitková plocha: 40 m2
Zastavaná plocha: 53 m2
Obstavaný priestor: 195 m3

Sabína Zavarská
Foto: Matěj Hošek

Kategória: Návšteva
Tagy: chata víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia