Zdroj: Matej Hakár

Starší trojizbový byt v Pezinku premenili na nepoznanie. Z chodbovej kobky je kúpeľňa

14. 06. 2023
Zdieľať

Túžba pekne bývať povzbudila štvorčlennú rodinu k zaujímavej taktike. Nadviazali s architektmi spoluprácu ešte skôr, než vlastnili nejakú nehnuteľnosť. Z trojice vytypovaných bytov vyšiel najlepšie byt na Ulici 1. mája v Pezinku s výhľadom na Malé Karpaty. Architekti Peter Čurlej, Matej Fekiač a Simona Kolimárová v ňom rozpoznali jasný potenciál.

Trojizbový byt sa nachádza v bodovom bytovom dome zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Tesne susedí so zástavbou rodinných domov. Záujem o staršiu nehnuteľnosť pramenil z vízie priznať pôvodný materiál stien a stropov. Zmena sa mala dotknúť aj zásahu do dispozície.

Namiesto skladu kúpeľňa

Otvorenie priestoru pre dennú časť znamenalo prepojiť pôvodnú spálňu s obývačkou. Z bývalej samostatnej kuchyne s nikou a samostatnou komorou na potraviny vznikla spálňa. Odstránením umakartového jadra sa podarilo zjednotiť jej pôdorys a zväčšiť rozlohu.

spálňa, nočný stolík s kvetom

Z bývalej samostatnej kuchyne s nikou a samostatnou komorou na potraviny vznikla spálňa. Zdroj: Matej Hakár

Kúpeľňa so sprchovým kútom vznikla z kobky prístupnej zo spoločnej chodby bytového domu vedľa vstupných dverí. Architektom sa ju podarilo pomocou nového dverného otvoru pričleniť k bytu. Pôvodné miesto si zachovalo samostatné WC a detská izba oproti spálni.

Foto kúpeľne nájdete v galérii.

Pri zmene funkcií väčšiny miestností sa prihliadalo na bezproblémovú prevádzku domácnosti a dostatok súkromia pre všetkých členov rodiny. Byt pôsobí ako jeden celok i prostredníctvom zjednotených materiálov a zariadenia na mieru.

chodba so zrkadlovými skriňami

Zrkadlá priestor opticky zväčšujú. Zdroj: Matej Hakár

Priestor nafúkne zrkadlo

Už pri vstupe padne do oka dominantný celoplošný drevený panel napravo. Sú v ňom dvere do kúpeľne, WC a spálne. Priestor opticky zväčšuje skriňový úložný systém so zrkadlovou plochou, čalúneným kútikom s vešiakom a lavicou na uloženie topánok. To všetko máte pri vstupe naľavo.

Chodba vedie od vstupu k veľkému čiernemu okrúhlemu stolu, ktorý prepája a zároveň rozdeľuje zónu kuchyne a obývacieho priestoru.

Prečítajte si tiež
Ako z problému spraviť výhodu? Zo 70-ročnej komory sa stalo centrum bytu

Kuchyňa s ostrovom

Kuchyňu tvorí kuchynská linka so zaujímavo zredukovanými hornými skrinkami a kuchynský ostrov na nožičkách. Je v ňom úložný priestor a zabudovaný sporák.

O príjemnú klímu sa stará závesný ostrovný digestor. Nechýbajú dve čierne barové stoličky. Kuchynský ostrov stojí kolmo na užšie okno. V kuchyni je jediné.

Kuchyňa

Najvýraznejšie sú čierne kúsky zariadenia. V kuchyni sú to barové stoličky. Zdroj: Matej Hakár

Málo nábytku, veľký efekt

Zariadenie obývačky pozostáva z jednoduchej rohovej sedačky v svetlosivom odtieni, okrúhleho čierneho konferenčného stolíka, jedného radu malých závesných skriniek a LED televízora nad nimi. Atmosféru dotvárajú rôzne druhy izbových rastlín. K obývacej izbe prislúcha balkón.

obývačka s tehlovou stenou, televízor, čierny konferenčný stolík

Priznaná tehlová stena a betónový strop priniesli so sebou originálny dizajn interiéru. Zdroj: Matej Hakár

Súkromie rodičov aj detí

Priznaná tehlová stena a betónový strop priniesli so sebou originálny dizajn interiéru. Spálňa a detská izba však majú štandardne biele hladké steny a stropy, ktoré byt prirodzene presvetľujú a harmonizujú

Detská izba je v porovnaní so spálňou väčšia a s okenným otvorom uprostred. To umožnilo architektom umiestniť nábytok pre dve deti symetricky.

Pri okne sa nachádza z každej strany písací stôl. V rámci limitovaných priestorových možností sa tesne vedľa nich nachádzajú postele. Skriňový systém oproti oknu tlmí zvuky z bytu.

stojan s kvetmi na parketovej podlahe

Byt nepôsobí chladne aj vďaka drevenej parketovej podlahe. Zdroj: Matej Hakár

Dyha, biela a terazzo

Plochu polovice chodby, kúpeľne a WC zjednocuje svetlé terazzo. Ostatné priestory vizuálne zohrieva drevená podlaha.

“Materiálové riešenie pozostáva z jednoduchej kombinácie dubovej dyhy a bielej farby v podobe striekaných stolárskych výrobkov doplnených o kovové prvky.” uvádzajú architekti ďalšie podrobnosti k zariadeniu.

Prečítajte si tiež
Prečo ušli z mesta na vidiek? 52 metrov štvorcových a 270-stupňový výhľad v dome z termodreva

Čierna ako doplnok

Interiér pôsobí útulným dojmom. Okrem niekoľkých kusov čierneho nábytku ho zvýrazňujú čierne doplnky v podobe svetiel, svetelných líšt, vypínačov, elektrických zásuviek, kľučiek, vodovodných batérií, radiátorov a kvetináčov.

Byt na Ulici 1. mája

Architekti: Ing. arch. Peter Čurlej, Ing. arch. Matej Fekiač, Ing. arch. Simona Kolimárová

Lokalita: Pezinok

Podlahová plocha: 72,75 m2

Návrh: 2019

Realizácia: 2021 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár

 

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené parkety rekonštrukcia bytu tehlová stena
Zdieľať článok

Diskusia