Takéto riešenie stavby vo svahu sa často nevidí. Časť domu vyzerá, akoby sa vznášala
Na mieste, kde zástavba rodinných domov pozvoľna končí a ďalej sa otvára už len nekonečná prírodná krajina, vznikol objekt s rampou. Bola to reakcia na svahovitý pozemok. Dvojpodlažný dom obsahuje aj jedno schodisko. O plynulý pohyb v interiéri a originálny vzhľad sa postaral ateliér Prokš Přikryl architekti menej obvyklým spôsobom.
Nepravidelný formát pozemku a mierny svah si priam žiadali individuálny prístup k architektonickému riešeniu. Výsledkom je dom, ktorý rešpektuje charakter parcely aj okolia. Neprečnieva ostatné stavby a skladbou hmoty pripomína pokojnú krajinu navôkol. Dom definuje predovšetkým výrazná horizontálna línia s neprehliadnuteľným chrličom vody.
Garáž zárukou anonymity, pri dome oáza súkromia
Pri pohľade od vstupu sa javí ako jednopodlažný. Dom aj záhrada majú rovnakú organizáciu. Horná úroveň je vstupná a disponuje väčšou rozlohou, dolná úroveň naopak viac praje súkromiu. Priechodná garáž pre dve autá s orientáciou do ulice dodáva objektu anonymný výraz. Do domu vedie chodník z jednoduchej betónovej dlažby. Vchádza sa z boku vpravo.
Predsieň je tranzitom na chodbu vo forme pavlače a rampu s príjemným sklonom. Horné podlažie architekti navrhli ako súkromné. Obsahuje tri dispozične rovnaké detské izby. K izbám prislúcha jedna kúpeľňa s umývadlom, vaňou a WC. Veľkoformátové okná umožňujú pekné výhľady, na fasáde sa opakujú v pravidelnom rytme. Štvrté okno patrí kúpeľni v spálni.
Rampa zväčšuje priestor, schodisko skracuje trasu
Popri spálni vedie menšie schodisko do spoločenskej časti domu. Pri veľkorysej rozlohe objektu bolo nevyhnutné prakticky skrátiť vzdialenosti medzi miestnosťami a zlepšiť ich dostupnosť.
Využitie rampy v rodinných domoch je skôr ojedinelé. Sledovanie tvaru svahu, presklená stena a umiestnenie knižnice pozdĺž rampy projekt príjemne odlišuje od ostatných.
Priznaný betón na stropoch a stenách na dolnom podlaží zjemňuje drevený obklad stien pavlače a izby ladené dobiela. Dolné podlažie pôsobí vzdušne, presklený obvod ho prepája so záhradou. Obývacia izba obsahuje jedálenský stôl. Izbu od kuchyne oddeľuje schodisko z liateho betónu. Jediným zdrojom svetla na úzkom schodisku je pravdepodobne len svetlík.
V nekonečnej naháňačke
Otvorený priestor ponúka zaujímavé objavy jeho fungovania. Existuje niekoľko spôsobov ako ho krížom-krážom prechodiť. Takéto priestorové usporiadanie vrelo vítajú hlavne deti, ktoré tu môžu zotrvať v nekonečnej naháňačke. V zadnej časti za kuchyňou nájdeme WC a miestnosť určenú pre rôznorodé účely, najmä skladové. Z terasy je samostatne prístupná.
Ochranu pred slnkom a cudzími pohľadmi zabezpečujú priehľadné biele závesy na oboch podlažiach. Klasický a v súčasnosti často využívaný spôsob, ako prekryť veľkoformátové okná, sa architekti rozhodli uprednostniť pred exteriérovými žalúziami alebo roletami. Ani minimalistické osvetlenie neuberá na dojme z priestoru. Necháva vyniknúť jeho formu.
Hravá práca s priestorom
Dolné podlažie je prepojené so záhradou, terasou a altánkom. Ten je okrúhly, zahĺbený a murovaný a efektne kontrastuje s geometriou domu. Betónové prekrytie vychádza z dizajnu interiéru. Vo vnútri sa nachádza sedací nábytok a vstavaný gril. Do altánku vedie smerom od drevenej terasy zahĺbený chodník s tehlovým múrikom. Zapôsobí na každého.
Záhradná úprava je jednoduchá, pozemok pokrýva udržiavaný trávnatý povrch. Akcentuje ho jednotná svetlosivá fasáda domu. Po stranách stavby rastú mladé listnaté stromy, ktoré budú v závislosti od aktuálnej výšky vrhať rôzne tiene a vytvárať fantazijnú kresbu na dome. V dolnej časti skrášľujú záhrad vysoké záhony v pravidelnom usporiadaní. Priehľadné pletivo vizuálne prepája parcelu so susedstvom.
Dom s rampou
Autor: Prokš Přikryl architekti
Lokalita: Česká republika
Zastavaná plocha: 240 m2
Obostavaný priestor: 1200 m3
Projekt: 2015
Realizácia: 2018
Text: Katarína Mácová
Foto: Prokš Přikryl architekti