Zdroj: Adrien Williams

Dom postavený na ,,krídlach“ sa akoby vznáša vo vzduchu a ponúka neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu

13. 08. 2023
Zdieľať

Projekt rezidencie v Boulevard des Forges v Kanade odráža silnú víziu architektov, ktorí sa rozhodli rešpektovať kultúrne dedičstvo a zároveň popustiť uzdu vlastnej kreativite. Pri jeho realizácii natrafili tvorcovia na prírodu a kultúru podporenú miestnymi legendami a príbehmi, ktoré sleduje okolitá scenéria na čele s meandrujúcou riekou St. Maurice.

Architektonická výzva stála hneď na začiatku – navrhnúť dom tak, aby rešpektoval topografické svahy, výhľady, vegetáciu či krivky meandrujúcej rieky. Ukázalo sa, že pôjde o precíznu, takmer kováčsku prácu.

Samotný projekt sa stal umeleckým dielom, do ktorého architekti artikulovali jedinečné lokálne atribúty.

Netradičný tvar domu a poetické okolie

Dom je tvarovaný tak, že nielen odráža poetické dedičstvo miestneho regiónu, ale aj ,,pasuje“ do okolitého prostredia. Čierny vonkajší vizuál rezidencie sa postupne odhaľuje pozdĺž cesty Des Forges Boulevard cez obrovské borovice.

Ako sa k domu blížite, doslova sa ,,vynára“ z lesa a naberá čím ďalej, tým jasnejšie kontúry. Veď sa nachádza v nadmorskej výške 55 m na okraji útesu, pričom horné poschodie vyčnieva od zeme a sleduje krivky spomínanej rieky.

Okolie domu z vtáčej perspektívy - Rezidencia Des Forges v Kanade

Dom rešpektuje krivky rieky vytvárajúcej meander. Zdroj: Adrien Williams

Zložitý terén aj lokálne obmedzenia

Oblasť predstavuje niekoľko ďalších výziev, pričom nimi nemyslíme iba mestské predpisy, ale aj komplikovaný terén – strmý svah, ktorý je charakteristický pre miestnu topografiu.

Obmedzenia sa týkali aj výstavby budov v blízkosti útesu. Na to, aby si mohli majitelia vychutnať naplno krásne výhľady, musela byť nová stavba domu umiestnená zarovno s profilom útesu vzdialeným 20 m. Toto špecifické obmedzenie lokality sa vzťahuje na rozľahlý dizajn, ktorý definuje konkrétny tvar domu.

Prečítajte si tiež
Ako využiť terén a vniesť výhľady do každej miestnosti? Z domu vo svahu spravili dokonalú oázu pokoja

Rezidencia Des Forges pozostáva z troch ,,krídel“ osadených na kamenných základoch. Každé z nich je podopreté hlavnou oceľovou, ako aj sekundárnou drevenou  konštrukciou. Tie sa potom prelínajú v strede domu, kde sa rozmerné schodisko stáva stredobodom projektu.

Kamenný základ prízemia a čierne obloženie poschodia sídla des Forges v Kanade

Dom vytvára zdanie akoby ,,plával“ vo vzduchu. Zdroj: Adrien Williams

Efekt oddeľujúceho sa domu od horizontu

Dom na poschodí pôsobí akoby bol po celej svojej dĺžke oddelený od prízemia a vznášal sa vo vzduchu. Tento efekt sa tvorcom podaril prostredníctvom obkladu zo smrekových dosiek natretých čiernou farbou. Keď sa k miestu približujete, vytvára obraz tajomnej nehnuteľnosti ,,plávajúcej“ medzi stromami, ktorej chýba akési ukotvenie.

Horné poschodie je teda tvorené čiernym obkladom a jeho obytné priestory zameriavajú svoj výhľad na okolitú krajinu.

Oblúk ako prechod v obytnej časti - Rezidencia Des Forges v Kanade

Pôsobivý oblúk tvorí prechod v obytnej časti. Zdroj: Adrien Williams

Čierna farba, kameň aj céder

Vonkajšie čierne obloženie vytvára kontrast medzi poschodím a použitým kamenným základom na prízemí. V takej kombinácii totiž vynikne prirodzená textúra kameňa.

Prírodný materiál bol využitý aj pri tvorbe stropu. Ten sa skladá z cédrových lamiel bez uzlov. Použitie tohto obloženia zjemňuje a vykazuje kontrast voči tmavému, čiernemu exteriéru, lebo strop cez presklené miestnosti presahuje interiér a rozprestiera sa aj smerom von.

Strop z cédrového lamelového obloženia - Rezidencia Des Forges v Kanade

Strop sa skladá z cédrového lamelového obloženia. Zdroj: Adrien Williams

Jednoduchý, no efektívny dizajn

Vstup do domu je prístupný cez vonkajší krytý priestor, ktorý je klenutý zo všetkých strán a chránený pred prírodnými živlami. Dizajn týchto oblúkov je inšpirovaný Les Forges du Saint-Maurice a odráža tradičnú techniku murovania z prírodného kameňa.

Viac detailov z interiéru aj exteriéru nájdete v galérii na konci článku.

Ak sa bližšie pozrieme na dizajn domu, je pomerne jednoduchý, avšak efektívny. Predné dvere sú tvorené z masívneho dreva a skla a otvárajú sa do stredu rezidencie, kde sa spájajú tri krídla.

Na prvom poschodí nájdete bývanie pre hostí a izby vyhradené pre návštevy, ako aj garáže a technické miestnosti. Druhé poschodie obsahuje obytné priestory a hlavný apartmán.

Obývacia časť - Rezidencia Des Forges v Kanade

Poschodie je tvorené obytnými priestormi. Zdroj: Adrien Williams

Poschodie so schodiskom aj úchvatným výhľadom

Centrom domu je rozmerné schodisko, ktoré sa obopína okolo kaskádovitého závesného zariadenia, pričom pozornosť upriamuje na obytné priestory na poschodí. Za kuchyňou sa nachádza krb na drevo umiestnený do masívnej kamennej steny. Je to protiklad k surovým materiálom ako betón, oceľ či sklo.

Priestor je navyše podporený mohutnou konštrukciou v tvare V. Práve poschodie ponúka nádherné výhľady, ktoré si domáci môžu vychutnať z ktoréhokoľvek uhla. Vonkajšie schodisko nadväzuje na jeden z uhlových rámov a priamo vedie do terénu na miesto krytej relaxačnej zóny.

Kamenná stena s krbom - Rezidencia Des Forges v Kanade

Za kuchyňou sa nachádza krb na drevo umiestnený do masívnej kamennej steny. Zdroj: Adrien Williams

Rešpekt voči krajine ako základ pre silný koncept domu

Ukazuje sa, že dom výborne zapadá do krajiny okolo rieky St. Maurice, pričom ju rešpektuje. Lokalita či rôzne obmedzenia, ktoré sa na začiatku ukazovali ako výzva, napokon vytvorili silný základ pre kvalitnú architektúru s ohľadom k životnému prostrediu.

Sídlo des Forges

Architekt: Bourgeois / Lechasseur architectes
Spolupráca: Construction Boulard et associés
Lokalita: Mauricie, Québec, Kanada
Rok: 2022

Text: Natália Turcovská
Foto: Adrien Williams
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: Atypická novostavba drevené stropy kamenný obklad rezidencie schodiská svahovitý pozemok
Zdieľať článok
Aká by mala byť hrúbka základovej dosky?Dom z tehly

Aká by mala byť hrúbka základovej dosky?

Dotácie na nákup obnoviteľných zdrojov meškajú. Odborníci vyzývajú ministerstvo, aby ich neblokovaloASB.sk

Dotácie na nákup obnoviteľných zdrojov meškajú. Odborníci vyzývajú ministerstvo, aby ich neblokovalo

Svetový deň vody 2024: Kde a kedy si môžete nechať otestovať vodu?Záhrada

Svetový deň vody 2024: Kde a kedy si môžete nechať otestovať vodu?

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojomASB.sk

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojom

Diskusia