Zdroj: Climax

Ako zmeniť náladu interiéru pomocou záclon, závesov a roliet

15. 07. 2020
Zdieľať

Záclony, závesy a rolety okná skrášľujú a súčasne chránia interiér pred slnkom i zvedavými očami a večer vytvárajú príjemnú atmosféru. Inšpirujte sa našimi tipmi a dajte aj na užitočné rady.

Aký typ?

Aby interiér pôsobil jemne a útulne sú potrebné textílie a doplnky. Medzi ne sa počítajú aj záclony, závesy, rolety alebo moderné žalúzie. Keďže ich nemeníme až tak často, na začiatku si dobre premyslite svoju predstavu a čo od nich očakávate. Máte obývačku na severnú stranu? Postačia vám jemné aj priesvitné klasické alebo japonské závesy. Do malého kuchynského okna si zaveste bistro záclonky a do spálne, kde potrebujete mať úplnú tmu, zvoľte zase „black out“ závesy alebo štýlové rolety. Pokojne aj kombinujte, napríklad záclony so závesmi.

Prečítajte si tiež
4 x záclony a závesy do prírodného a rustikálneho interiéru
biela obývacia izba so sivou sedačkou

Zdroj: IKEA

Záclony

Spolu so závesmi sú jednoducho klasika, ktorá je nadčasová. Kedysi v oknách viseli čipkované záclony s mnohými volánmi a mašľami, tie však vystriedali jednoduché rovné záclony v štýle závesov siahajúcich až po zem. V závislosti od toho, či uprednostňujete viac svetla, môžete vyberať z rôznych druhov látok – od tých transparentných až po hrubšie tkané, v bielej farbe alebo pastelových odtieňoch, prípadne so vzorom.

vyšívaná záclona

Krásnu vyšívanú záclonu White Loop nájdete aj na jab.de. Zdroj: JAB

Tip redakcie

Šírka záclony by mala byť dvojnásobkom šírky okna. Pri jemných materiáloch sa netreba báť ani 2,5- až 3-násobného riasenia. Dĺžka od parapetnej dosky by mala byť 1 cm, pri záclonách po zem je efektnejšie, keď mierne ležia na zemi.

Prečítajte si tiež
Ako zmeniť náladu interiéru pomocou záclon, závesov a roliet

„Bistro“ záclony

Sú to menšie záclonky obzvlášť vhodné na malé okná, ktoré poskytnú súkromie, ale miestnosť úplne nezatemnia. Navliekajú sa pomocou pútok alebo očiek na tenké okenné tyče alebo na závesné pásy, ktoré sú pripevnené priamo na okenný rám. Hodia sa najmä na kuchynské okná vo vidieckom štýle.

Súprava ľanových zácloniek

Súpravu ľanových zácloniek kúpite za 24,95 € na loberon.de. Zdroj: Loberon

Závesy

Závesy plnia najmä dve funkcie – dekoračnú a zatemňovaciu –, Preto by ste pri ich nákupe mali brať do úvahy najmä hustotu látky. V spálni by závesy mali byť čo najviac nepriehľadné a z ťažších materiálov. Tie poskytujú aj dostatočnú zvukovú izoláciu, navyše, v zime dokážu udržať teplo v miestnosti.

Zatemňovacie závesy

Zdroj: IMPRESSIONEN

Rolety

Klasické látkové rolety sa navíjajú na hriadeľ a môžu byť buď otvorené, alebo skryté v kazete. Sú naozaj variabilné a vy si tak môžete zvoliť dizajn držiakov, spodných líšt, retiazok a ďalších detailov. Látku možno po stranách spevniť aj vodiacim lankom.

Prečítajte si tiež
Čo na interiérové tienenie: Rolety alebo žalúzie?
klasické látkové rolety

Veľký výber roliet ponúka aj servisclimax.sk. Zdroj: Climax

Rolety sa dajú ovládať niekoľkými spôsobmi – pomocou retiazky, kľuky, ťahom za koncový profil či elektrickým pohonom. Na výber máte z množstva látok v rôznych dizajnoch a farebných vyhotoveniach.

Viete že?

Zatemňovacia látka označovaná ako „dim out“ neprepustí 70 – 75 % svetla. Látka s označením „black out“ dokáže priestor zatemniť až na 100 % vďaka čiernej strednej vrstve.

Rímske rolety

Sú jedinečným typom tienenia najmä vďaka dekoračnému charakteru. Skladaný systém látky je elgantný a rovnako pasuje do moderných i tradičných interiérov. Ich výhodou je, že sa hodia na väčšie, ale aj menšie okná a sú riešením aj na šikmé a strešné okná. Látku možno jednoducho zvesiť a vyprať.

rímske rolety

Zdroj: JAB

Japonské závesy

Japonské posuvné závesy sú ideálne na veľké francúzske okná a sú alternatívou klasických závesov a záclon. Pozostávajú z kusov látky, ktoré sú pripojené suchým zipsom alebo pomocným profilom na nosiči, ktorý sa pohybuje po koľajnici. Môžete ich ovládať ručne alebo motoricky. Poskytujú dobrú variabilitu tienenia, ako práve potrebujete a na výber máte z rôznych druhov látok, vzorov i farieb.

japonské závesy

Tieto závesy sú jednoduché a elegantné, ale miestnosť aj zaujímavo ozvláštnia. Viac ich nájdete na miranttes.sk. Zdroj: Miranttes

Drevené žalúzie

Drevené žalúzie nie sú pre každého, ale v súčasnosti mnohí viac vzhliadajú k prírodným materiálom. Možno ich využiť ako špecifické tienenie alebo ako deliaci prvok vnútorných priestorov. Vyrábajú sa z vysokokvalitných drevín, napríklad z borovice, lipy či abachi. Nie sú však vhodné do kúpeľní či k bazénom, lebo drevo ako prírodný materiál môže zmeniť tvar v dôsledku teplôt a vlhkosti. Výnimka sú iba bambusové žalúzie, ktoré sú extrémne tvrdé, pružné, stálofarebné a neprijímajú vlhkosť.

Drevené žalúzie

Zdroj: Miranttes

Plisé žalúzie

Veľmi elegantné i praktické sú plisé žalúzie. Sú vyrobené z látky, takže sa dajú pekne skombinovať s akýmkoľvek interiérom. Plisé sa sťahujú jednoducho, a to zospodu navrch, alebo z hornej časti. Na okne môžu voľne visieť, možno ich viesť v lankách alebo v koľajničkách. Ovládajú sa buď retiazkou, šnúrkou alebo úchytkou. Plisované textílie sa vyrábajú z polyesterových tkanín, sú priehľadné a vzorované, nepriehľadné a taktiež zatemňujúce.

plisé žalúzie

Zaujímavé plisé žalúzie ponúka aj nemecká značka Kadeco. Zdroj: Kadeco

Garniže

Aby ste si okná mohli vyparádiť, budete potrebovať garniže, ktoré musia byť spoľahlivé, praktické a mali by lahodiť oku.

Typ

Bežne sa stretnete s dvomi typmi garniži – tyčovými alebo stropnými koľajničkami s rovným i oblúkovým tvarom. Oba typy sa môžu umiestňovať k bočnej stene alebo k stropu. Tyčové garniže majú jednu alebo dve vodiace konzoly vedľa seba, takže možno zavesiť súčasne záclonu i záves. Koľajnice môžu byť jednodrážkové, dvojdrážkové, ale aj viacdrážkové, prípadne kombinované so suchým zipsom.

Materiál

Garniže sa vyrábajú z ocele, hliníka, dreva alebo plastu. Pred ich výberom sa zamyslite, aké máte možnosti na ich umiestnenie a tiež či chcete iba záclonu alebo aj záveso. V prípade ťažších textílií voľte kvalitné kovové garniže. Pri ich výbere môžete natrafiť aj na pojem blenda. Ide o „dlhú latu“, do ktorej je vyfrézovaná koľajnica, ktorá je skrytá vnútri blendy.

Rozmer

Aby záclona nezavadzala, keď chcete otvoriť okno, k šírke okna treba pripočítať centimetre navyše. Ak ide o záves, k dĺžke garniže by malo byť pripočítaných 25 cm, ktoré tvoria priestor od kraja okna k držiaku garniže. Pri záclone stačí pripočítať približne 15 cm navyše.

Spôsob zasvesenia

Záclony a závesy možno o garnižu prichytiť viacerými spôsobmi, ale nie každý spôsob pasuje ku každému typu garniže. V prípade tyčových garniží sa používajú krúžky a bežce s háčikmi, štipce, tunely a pútka. Pri koľajniciach sú to bežce s háčikmi alebo štipce.

Text: Miroslava Maceková

Foto: IKEA, archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: interiérové tienenie rolety závesy
Zdieľať článok

Diskusia