Zdroj: Matej Hakár

Ticho a pokoj nemusíte hľadať iba v horách. Pôvabná rekonštrukcia starého domu na juhozápade Slovenska vás o tom presvedčí

20. 07. 2022
Zdieľať

Mnohí z nás v náročných dňoch hľadajú únik, miesto, kam sa môžu utiahnuť a v pokoji tvoriť. Takéto miesto hľadal aj slovenský režisér. Nepredstavoval si ho však ako modernú novostavbu. Pátral po domčeku s príjemnou atmosférou v lone prírody. Keď našiel nehnuteľnosť, ktorá spĺňala jeho predstavy o pokojnom ateliéri bez techniky a moderných vymožeností, oslovil architektku Janu Benkovú zo štúdia benkobenkova.

Keďže režisér a majitelia ateliéru benkobenkova sú priatelia, prizval ich na obhliadku – zaujímal ho odborný názor na stavbu. Jedným z kritérií jeho výberu bola dostupnosť vlakom, respektíve verejnou dopravou. Hľadal ticho, miesto, kde by tvoril. Hoci dom nebol v horách, ale na rovine, aj architektka sa doň zamilovala na prvý pohľad.

Rekonštruovaný starý dom na ateliér s tradičnými prvkami

Jemnú farebnosť oživujú modré schody, ktoré vedú k relaxačnému priestoru pod strechou pri murovanom komíne. Zdroj: Matej Hakár

Jednoduchý štvorec s prístavbou v zlom stave

„Bol to jednoduchý dom – štvorec s prístavbou orientovanou do záhrady. Hoci bol v pôvodnom stave, mal silnú atmosféru. Zvonku pôsobí nenápadne aj po rekonštrukcii, fasádu sme riešili minimálne – brizolit je scelený jemným náterom či lazúrou. Teda fasáda je v zásade pôvodná, až na nové perforácie a vysprávky po starých otvoroch do dvora.

Prečítajte si tiež
Veľa driny, potu aj investícií. Majitelia nevideli len ošarpanú chalupu, dali jej druhú šancu a dnes žijú svoj veľký sen

Strešná konštrukcia je rovnako pôvodná. Vzhľadom na ateliér a jeho využívanie študentmi či priateľmi investora sme neodolali predstave otvoriť časť strechy v centrálnom priestore. Tvarovanie strechy sme ponechali,“ vysvetľuje Jana Benková.

Rekonštruovaný starý dom na ateliér s tradičnými prvkami

Nechýba veľký stôl, pec s možnosťou vylihovania na nej, schody na „palandu“. Zdroj: Matej Hakár

Čo sa dalo zachovať, to aj zostalo

Kvôli snahe zachovať pôvodnú atmosféru stavby sa autori rekonštrukcie snažili zužitkovať všetko, čo sa dalo zrecyklovať. Želaním režiséra bolo, aby bol dom schopný poňať dostatočné množstvo ľudí (10 – 12), akúsi úzku filmovú rodinu, respektíve štáb. Mal teda fungovať tiež ako základňa pri filmovaní, filmový „basecamp“ s domácou atmosférou.

Rekonštruovaný starý dom na ateliér s tradičnými prvkami

Po úpravách vznikol príjemný vzdušný priestor s maximálnou dávkou pohodlia. Zdroj: Matej Hakár

Veľký stôl, pohoda na peci, hosťovská izba

Zariadenie domu plne vyplynulo z predstavy, že tu bude občas bývať aj väčší počet ľudí. Z toho dôvodu nechýba veľký stôl, pec s možnosťou vylihovania na nej, schody na „palandu“. Za rohom sa nachádza kuchynka. Súčasťou hlavnej miestnosti je pohodlná sofa a za ňou hosťovská izba. Súkromná miestnosť pre domáceho sa nachádza v prístavbe, ktorá bola v polorozpadnutom stave a s deravou strechou. Po úpravách vznikol príjemný vzdušný priestor s maximálnou dávkou pohodlia, i keď nič navyše tu nenájdete – len to, čo je skutočne potrebné.

Prečítajte si tiež
Kachľová pec, aj stôl z masívu. Interiér čarovnej kamennej chalupy prešiel vydarenou rekonštrukciou

Vnútro a vonkajšie priestory spája pergola

Túžbou režiséra bolo, aby bol interiér intenzívne prepojený s vonkajšou záhradou a okolím. Prechod medzi vnútornými a vonkajšími priestormi stelesňuje pergola, ktorá vytvára priam scénické obrazy. Bola realizovaná ako jeden z posledných prvkov rekonštrukcie. Niekedy pod ňou nájdete tieň, inokedy vytvára šachovnicový odraz, neustále sa dynamicky mení.

Rekonštruovaný starý dom na ateliér s tradičnými prvkami

Prechod medzi vnútornými a vonkajšími priestormi stelesňuje pergola, ktorá vytvára priam scénické obrazy. Zdroj: Matej Hakár

Prečo pergola? Cieľom architektov bolo získať potrebný tieň, avšak nezobrať svetlo domu a zároveň chrániť osadenstvo na terase pred dažďom. Postupne na nej porastú popínavé rastliny, čo bude nielen praktické, ale aj veľmi pôsobivé a príjemné. Autori premeny pod pergolu posadili nový platan, ktorý má vďaka voľnému poľu v rastri pergoly dostatočný priestor na rast. Za pergolou sa rozprestiera záhradka so starou studňou.

Prečítajte si tiež
Starý banícky dom v Kremnických vrchoch po premene pripomína rozprávkovú chalúpku

Pôvodné s moderným, nenápadné s výrazným

Pôvodné prvky (trámy, odhalené tehlové múry natreté na bielo, dvere) sú kombinované s modernými, jemnú farebnosť oživujú modré schody, ktoré vedú k relaxačnému priestoru pod strechou pri murovanom komíne. V prípade potreby sa tu dá aj prespať. Zaujímavosťou tohto projektu je fakt, že bol riešený počas pandémie, a teda na diaľku. Debaty o interiéri a zariadení prebiehali online. Realizácii to však vôbec neublížilo.

Rekonštruovaný starý dom na ateliér s tradičnými prvkami

Zvonku dom pôsobí nenápadne. Zdroj: Matej Hakár

Ateliér režiséra

architektonické štúdio: benkobenkovagmb. 

autori: Mgr. art. Ing. arch. Jana Benková, Ing. arch. Juraj Benko, Ing. arch. Marián Gombarček

lokalita: Strekov

plocha pozemku: 1 006 m2

zastavaná plocha: 130 m2

podlahová plocha: 130 m2

projekt: 2019 – 2020

realizácia: 2020 – 2022

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy domácky interiér drevené trámy farby v interiéri historický dom rekonštrukcia chalupy vidiecky štýl
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Diskusia