Zdroj: Richard Chivers

Udržateľný bungalov postavili v medzere medzi obchodmi. Dizajn prispôsobili úzkej prístupovej uličke

21. 09. 2023
Zdieľať

Haringey je mestská časť nachádzajúca sa v severnom Londýne. Novostavba jednopodlažného domu, ktorú tam architekti postavili na jednom z nevyužívaných pozemkov, je prístupná cez meter široký krytý priechod medzi obchodnými priestormi. Náročnosť lokality podčiarkuje aj susedstvo s mäsiarstvom na rušnej ulici Turnpike Lane. Tehlový bungalov je však napriek tomu domovom, ktorý prináša svetlo a vyzdvihuje objem a materiály do popredia.

Majitelia obchodu vlastnili pozemok 30 rokov, kým sa rozhodli využiť jeho  – dovtedy skrytý – potenciál. Architekti dostali otvorené zadanie, teda im vlastníci v podstate prenechali voľnú ruku. Tvorcovia sa preto mohli doslova „vyblázniť“ a navrhnúť niečo pôsobivé a zároveň funkčné. Nakoniec vytvorili bungalov, ktorý spĺňa dve funkcie: praktickosť aj estetickosť.

Dvojica budov s netypickou strechou

Tehlový bungalov sa skladá z dvojice budov, ktoré zároveň vytvárajú vstup na jedno z nádvorí. Ďalšie, s centrálnym kuchynským, jedálenským a obývacím priestorom a dvomi protiľahlými spálňami, je umiestnené v zadnej časti.

Každá z týchto stavieb je zakončená asymetrickou strechou, ktorá tvarom pripomína pyramídu. Jej vrchol otvára možnosť prechodu svetla zo strechy do vnútra domu. Zámer tohto riešenia bol prozaický: poskytnúť susedom príjemnejší pohľad „zhora“ než na existujúcu sieť obchodov a reštaurácií.

Obývacia a jedálenská časť v interiéri bungalovu.
Centrálny priestor v interiéri – obývacia izba, kuchyňa a jedáleň v jednom. Zdroj: Richard Chivers

Exteriér hrá materiálmi a textúrami

Voľná ruka architektov vidieť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, ktorý hrá množstvom materiálov a štruktúr. Ide napríklad o tehlové steny, zasklenie s dubovým rámom na bielych kamenných parapetoch alebo čiernu oceľ použitú na vstupnej bráne a tzv. brise-soleils nad dverami a oknami.

Prečítajte si tiež
Zdravé a ekonomicky výhodné bývanie v Borinke? Jednopodlažná drevostavba so zelenou strechou a átriom

Posledná menovaná technika je známa využívaním tehál na tvorbu vysoko prepracovaných a detailných budov. V stručnosti sú to ručne vyrábané tehly s hrubou a nedokonalou textúrou, ktorá je zdôraznená zapusteným špicatím. Vertikálne stohované murivo sa stretáva s horizontálnym na úrovni parapetu s úhľadne natočenými rohmi: rozmery domu starostlivo vypracovali na základe jediného tehlového modulu.

Exteriér tvorí kombinácia viacerých materiálov. Zdroj: Richard Chivers

Premyslené detaily na každom centimetri

Pri voľbe materiálov išlo o zvolenie podobnej palety, pričom murivo na niektorých miestach zámerne vidno a v objekte sú použité dubové podlahy. Spomínané dve asymetrické kazetové strechy v tvare pyramídy sú zas vyrobené z lepených trámov a sedia na obvodovom oceľovom ráme. Na ich vrchole sa nachádzajú drevené ,,lustre“, zavesené pod strešnými svetlami.

Pyramídové strechy vyzerajú úchvatne a možno ich považovať za dominantu bungalovu. Ide o premyslený architektonický prvok, ktorého krása spočíva v pôsobivých detailoch.

Kuchyňa vnútri bungalovu, nad ňou pyramídová strecha s oknom.
Strecha v tvare pyramídy tvorí dominantný prvok architektúry domu. Zdroj: Richard Chivers

Ilúzia priestoru

Spojenie dreva a tehly v interiéri domu nevyznieva kontrastne, práve naopak. Tieto na prvý pohľad rozdielne materiály sa navzájom dopĺňajú po farebnej stránke a tvoria harmonický súlad. Najviditeľnejšie je to práve počas dňa, keď slnečné lúče putujú po miestnostiach a zvýrazňujú napríklad tesársku kvalitu stropu.

Prečítajte si tiež
Malý bezbariérový domček pre rodičov vás ohromí vzdušnosťou a priestrannosťou. On vyrábal, ona zariaďovala

V noci sa o osvetlenie starajú skryté LED pásy – pútavý detail, ktorý zdôrazňuje najvyšší bod a vytvára ilúziu väčšieho priestoru, než je plocha 66 m2. Dom je ocenený certifikátmi trvalej udržateľnosti, ktorú spĺňa vďaka použitiu tepelného čerpadla a biodiverznej zelenej strechy.

Bungalov v Haringey, pohľad zhora na strechu a nádvoria.
Bungalov má zelenú strechu. Zdroj: Richard Chivers

Aj mierna komplikácia za to stojí

Konštrukcia budovy je jasná a ľahko čitateľná práve pomocou výraznej štruktúry a materiálovej exponovanosti. Úzky prístup cez uličku určoval mnohé z dizajnov, ktoré od nej záviseli. Všetko od oceľových skrutiek až po malé moduly, ako sú tehly, na pozemok možné dodali iba pomocou vozíka. Logistika a navigácia na mieste preto zhltla približne štvrtinu nákladov na stavbu.

Prečítajte si tiež
Na prvý pohľad je takmer obyčajné, ale vnútro vás dostane! Takto môže vyzerať perfektné bývanie pre rodinu s deťmi

Architekti sa zhodli na tom, že išlo o zložitú stránku celej realizácie, avšak pri dôkladnom plánovaní sa podarilo uspieť. Dobrý dizajn domu totiž stojí a padá na zvážení okolností a vecnosti. A tiež na prispôsobení sa podmienkam.

Bungalov v Haringey, pohľad zhora na strechu a nádvorie.
Tehlový bungalov má obytnú plochu 66 m2. Zdroj: Richard Chivers

Tehlový bungalov v Haringey

Firma: Satish Jassal Architects (projektový manažment, architektúra a interiérový dizajn)
Spolupráca: Bespoke Windows and Doors for you, Blinds2go, Bridgeman & Bridgeman, Chilstone, Glulam, Howdens, Mistek Ltd, Mitsubishi a ďalší
Lokalita: mestská časť Haringey, Londýn, Spojené kráľovstvo
Realizácia projektu: 2023
Rozloha: 66 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Richard Chivers

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy malý dom tiny houses udržateľnosť zelená strecha
Zdieľať článok
Skrytá medzi juhomoravskými vinicami: Vďaka zelenej streche táto stavba pôsobí ako pahorok v teréneASB.sk

Skrytá medzi juhomoravskými vinicami: Vďaka zelenej streche táto stavba pôsobí ako pahorok v teréne

V Malackách vznikol unikátny administratívny areál. Drevostavba so zelenou strechou a s oplotením zo špeciálneho betónuASB.sk

V Malackách vznikol unikátny administratívny areál. Drevostavba so zelenou strechou a s oplotením zo špeciálneho betónu

Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzkuASB.sk

Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzku

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcieASB.sk

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcie

Diskusia