Veľa driny, potu aj investícií. Majitelia nevideli len ošarpanú chalupu, dali jej druhú šancu a dnes žijú svoj veľký sen
Keď na jeseň roku 2018 stáli Kateřina a Radek pred starým domom v Lužických horách a zvažovali prvé kroky, nevideli len ošarpanú stavbu. Videli aj nádhernú krajinu, skrytý potenciál a svoj veľký sen. Čakalo ich však veľa driny, potu aj vložených investícii a ubehlo veľa času, kým sa ich sny začali plniť. Dnes už vedia, že sa vydali správnou cestou.
Prysk je čarovná a zároveň trochu tajomná dedina v severných Čechách neďaleko Kamenického Šenova. A podobne čarovne tajomná je aj tunajšia chalupa, ktorú vlastní sympatický mladý pár. Keď sa Kateřina a Radek stali jej majiteľmi, nebola práve v udržiavanom stave, od prvého momentu však boli rozhodnutí urobiť z nej miesto, kam sa budú ľudia radi vracať.
Pustili sa teda do rekonštrukcie, pri ktorej sa spoľahli na miestne tradície. No nielen na tie, ktoré sa týkali architektúry, ale aj na staré dobré „sudetské kúzlo“. Nebáli sa pritom vyhrnúť si rukávy a urobiť veľa práce svojpomocne. Veciam tak postupne prinavracali život a snažili sa zachrániť všetko, čo sa dalo – aj to, čo možno na prvý pohľad nevyzeralo, že sa ešte zachrániť dá.
PREČO CIMRA BUDE?
Slovo „cimra“ odkazuje na sudetský pôvod – obec Prysk (Preschkau) bola pôvodne osídlená nemeckým obyvateľstvom, slovo „bude“ zas na nekončiaci proces úprav a zveľaďovania.
Začiatky boli náročné, no mladý pár majiteľov mal našťastie jasný plán. Najskôr sa rozhodli popasovať s vecami, ktoré sem nepatrili. „Rekonštrukciu si treba rozdeliť na jednotlivé kroky, aby človek nemal hlavu v smútku. My sme na začiatku odstránili všetky novodobé nevhodne zvolené materiály, oškrabali vrstvy času (omietky), opálili okná a pripravili ich na nový náter, odľahčili stropy a časť povaly od zásypov, odkryli pieskovcové murivo. No a najmä našli ďalšie a ďalšie magické pohľady na jednotlivé časti Cimry,“ hovorí Radek.
Pri stavebných úpravách majitelia zohľadnili ľudovú architektúru aj staré dobré ‚sudetské kúzlo‘. Na prvom mieste pre nich bola a je lokálnosť a región.
Napríklad pieskovcové steny si podľa neho zaslúžili viac, než byť schované pod omietkou. Majú totiž hodnotu ľudskej driny. „V lomoch kúsok za Cimrou sa ťažil pieskovec, z ktorého sú tu v dedine vystavané podmurovky, maštale a stodoly, ale aj celé domy alebo kostol. Dobývanie a ručné opracovanie pieskovcových blokov musela byť šialená drina. A schovať takýto múr pod vrstvu malty by bol hriech,“ vysvetľuje Radek dôvody odhalenia pieskovcových kvádrov, ktoré sa tu znova poriadne nadýchli po mnohých desiatkach rokov.
Časti stavby, ktoré sa zrekonštruovať nepodarilo, nahradili novými, no s úctou k pôvodným prvkom. „Predsieň v chalupe už mala najlepšie časy dávno za sebou a jej stav neumožňoval rekonštrukciu, takže nám neostalo iné, len postaviť ju nanovo. Podarilo sa nám však popritom nájsť pôvodný pieskovcový portál a nechali sme odkrytú aj časť hrazdenej konštrukcie. Je to také malé okienko do útrob stavby, ukážka toho, aká nádherná architektúra tu kedysi bola, ako si ľudia vážili detaily, proporcie, kompozíciu a rozum,“ upozorňujú majitelia.
Ako sa hovorí: kde to pri zaspávaní nad hlavou nechrúme, tam to nežije. Je to také naše motto.
Majitelia
Aj keď chalupa dnes vyzerá krásne a v troch miestnostiach sa tu môže ubytovať až osem hostí, majitelia stále pokračujú v práci na jej zveľaďovaní. Vždy, keď sa sem návštevníci po čase vrátia, vidia zmeny a pokrok. „Najviac nás bavia detaily. Či už nápisy na stenách, stromy v izbách, historické prvky, alebo svetelné znamenie na toalete,“ pokračuje v rozprávaní Kateřina.
Každý, kto rekonštruoval starý dom, dobre vie, že je to náročný proces a nejaký čas trvá, kým sa podarí dôjsť do cieľa. Rovnako to vidí aj český pár, ktorý rekonštrukciu vníma ako proces. Ako vraví Radek: „Je to postupný dej alebo zmena, postupnosť stavov v istom systéme. Systéme odhodlania, pocitov, chcenia, satisfakcie, lepších zajtrajškov, odkazu, zachovania, potu, zmaru, precitnutia, pochopenia či posolstva.“
Čím hlbšie sme prenikali k jadru pôvodného domu, tým krajšie miesta sme objavovali. Nemohli zostať skryté a zabudnuté.
Radek
Život v symbióze
Pri rekonštrukcii bolo pre majiteľov dôležité prihliadať na tunajší región, jeho architektúru aj zvyklosti. No nielen na tie stavebné. „Vždy rešpektujeme aj potreby susedov a lesnej zveri. Držíme sa teórie a princípov slow turizmu,“ hovoria Kateřina a Radek svorne.
Druhú šancu tu dostali ako pôvodné prvky a materiály, tak aj pôvodní „obyvatelia“. „V posledných rokoch bol hlavným nájomníkom Cimry červotoč. Jeho rodina tu bývala už od nepamäti – niekoľko pokolení. Rozhodli sme sa s ním žiť v symbióze – tak ako naši predkovia. Len sme mu trochu usmernili cestu,“ vysvetľuje s úsmevom Radek, podľa ktorého môže aj drevo poznačené zubom času i červotoča po ošetrení slúžiť ďalej.
Ekológia na prvom mieste
Pri rekonštrukcii použili majitelia miestne materiály a vo všetkom sa držia princípov ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Nie je teda prekvapením, že sa tu používajú šetrné hygienické prostriedky a odpad sa triedi a recykluje. Na umývanie ohrievajú len toľko vody, koľko naozaj treba, a tú dažďovú zachytávajú.
Už samotný Prysk a jeho okolie vás určite prekvapia svoju krásou, o tom niet pochýb. Keď sa tu trochu poobzeráte, nebudete vedieť, kam vyraziť skôr. Hneď pri Cimre sa začína viacero chodníkov na cyklo- aj pešiu turistiku či bežkovanie.
Profil
MAJITELIA
Radek sa v Prysku narodil, Katka tu žije už niekoľko rokov. Spolu si tu postavili aj zrubový dom, v ktorom žijú.
NEHNUTEĽNOSŤ
Zrekonštruovaný hrazdený dom z 19. storočia dostal meno Cimra bude a dnes ponúka ubytovanie pre osem hostí. Na jeho úpravách sa nepodieľal architekt ani štúdio. Veľa vecí robili majitelia sami na základe skúseností z minulosti, na ostatné práce využívali iba lokálnych remeselníkov (tesára, murára, elektrikára, pokrývača, stolára) – tak, aby dali prácu miestnym v rámci cirkulárnej ekonomiky. Rovnako v úpravách aj pokračujú – používajú drevo vyťažené v tunajších lesoch, ale aj materiál zo starých plotov či zvyškov stavieb.
Toto unikátne ubytovanie nájdete aj v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku či v Rakúsku. www.amazingplaces.sk
Tip na výlet
Už samotný Prysk a jeho okolie vás určite prekvapia svoju krásou, o tom niet pochýb. Keď sa tu trochu poobzeráte, nebudete vedieť, kam vyraziť skôr. Hneď pri Cimre sa začína viacero chodníkov na cyklo- aj pešiu turistiku či bežkovanie.
Text: Martina Baumann z Amazing Places, redakčne upravila Erika Kuhnová
Foto: Amazing Places
Zdroj: Časopis Môj dom