Záhrada s kamennou dlažbou, stromom vsadeným do dlažby a záhonmi kvetov.

Pri starom mlyne v Trenčíne nájdete ovocný sad aj kvety ako od babičky. Mladá rodina má na záhrade vidiecku idylku

Galéria (13)
Zdroj: René Dlesk

V Opatovej pri Trenčíne vyrástla na pozemku so starým mlynom aj novostavba rodinného domu, ktorú si vysnívala mladá rodina. Popri ideálnej rovnováhe moderných a tradičných prvkov sa rovnaká filozofia uplatnila aj pri plánovaní záhrady, ktorá vyniká svojím vidieckym štýlom.

Opatová, kedysi samostatná obec, dnes už súčasť Trenčína, si so sebou stáročia nesie históriu typického vidieka, v ktorom nechýbala krčma, kostol ani vodný mlyn. Ten by sa dnes síce len ťažko zapájal do každodenného života, avšak jeho historickú hodnotu sa rozhodli súčasní majitelia zachovať v čo najväčšej miere. 

Vôňa novoty aj tradície

Dedinské prostredie a ani samotný mlyn neboli pre mladú rodinu žiadnou neznámou. Pre svoje budúce bývanie si totiž vybrala svoje rodné miesto a pozemok so starým mlynom, ktorý zdedili po babičke. Ich víziou však bolo aj moderné rodinné bývanie, ktoré by kamenný vodný mlyn doplnil. Základnou požiadavkou bolo, aby nestratil svoju historickú hodnotu a aby aj naďalej stelesňoval mlynársku tradíciu. To sa napokon dvojici českých architektov aj podarilo. Zachované ostali najhodnotnejšie časti starého mlyna vrátane časti pôvodnej technológie s 200-ročnou drevenou stolicou, násypom pšenice a mlynským kolesom.

Záhrada s kamennou dlažbou i trávnikom, stromom vsadeným do dlažby a záhonmi kvetov.
Mlyn bol príliš veľký, aby bol zrekonštruovaný celý. Podarilo sa z neho však zachovať najhodnotnejšie časti. Zdroj: René Dlesk

Tri stavby ako jedna

„Mlyn bol príliš hodnotný a veľký na to, aby bol zrekonštruovaný celý, preto bolo najdôležitejšie správne sa rozhodnúť, čo má ostať zachované a kde a ako k tomu pripojiť nové stavby,“ vysvetľuje architekt René Dlesk z RDTH Architekti a bratanec majiteľa mlyna.

Nakoniec na pozemku vyrástli dva nové objekty, pričom stavba mlyna ostala prepojená s moderným domom. „Výsledkom je dom, ktorý tvorí zrekonštruovaná časť mlyna, novostavba rodinného domu a zastrešené parkovacie miesto, ktoré spája oba objekty,“ dodáva R. Dlesk.      

Betónový múrik s trvalkovými záhonmi pri starom mlyne a novom prestrešení.
Spojenie starého a nového. Na kamennú budovu mlyna nadväzuje prestrešenie, ktoré sa z druhej strany napája na novostavbu domu. Zdroj: René Dlesk

Idyla vidieckej záhrady

Vďaka parkovaciemu prístrešku pôsobia rodinný dom a starý mlyn jednotnejšie a navodzujú dojem, že sú prepojené do jedného objektu. Presne takýto pohľad sa vám naskytne smerom od ulice, ktorá je jednou z najrušnejších v obci.

Prečítajte si tiež
Aj v luxusných záhradách majú kurníky, vraví Ferdinand Leffler. Premyslite si, či treba túto vec pchať do malých priestorov

„Pozemok susedí s rušnou ulicou, ktorú bolo potrebné aspoň vizuálne odcloniť, aby sme dokázali vytvoriť idylu pokojnej vidieckej záhrady,“ uvádza krajinná architektka Martina Forejtová z pražského ateliéru Land05.

K vzniku autentickej záhrady výrazne prispeli aj prírodné materiály, ktoré na stavbách dominujú. Kamenné múry mlyna a drevená smrekovcová fasáda novostavby domu ideálne vymedzujú priestor súkromnej záhrady a čiastočne ho aj odstrihujú od rušnejšieho okolia. Z jednej strany totiž susedí s ďalšími stavbami a z tej druhej ho lemuje spomínaná cesta aj s potokom, ktorý bol pre chod mlyna kedysi kľúčový.

Novostavba rodinného domu so smrekovcovou fasádou pri zráze s potokom.
Dom susedí s rušnou ulicou. Na vytvorenie vidieckej idylky bolo treba pohľad na cestu trocha zacloniť. Zdroj: René Dlesk

Ako u babičky

Aj pre návrh novej záhrady bolo zadanie o niečo komplikovanejšie, keďže pozemok má nielen nesymetrický tvar, ale navyše je aj nižšie položený v porovnaní so susednými stavbami. Ako vizuálnu clonu od okolia tak architekti zvolili dostatočne vysoký kamenný múr, ktorého pôvodnú podobu zachovali a doplnili menšími opravami aj trvalkovým záhonom “z babičkinej záhrady”.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

„Aj my sme sa snažili v návrhu záhrady zachovať hodnotné tradičné prvky a prepojiť ich so súčasnými,“ približuje architektonickú víziu M. Forejtová. Nechali tak vyniknúť ovocné stromy – typické pre slovenský vidiek. 

„Na nádvorí sme vysadili orech, ktorý navyše cez leto vytvára príjemný tieň.“ Nechýba ani drieňový živý plot, vysadená kvetová lúka na severnej strane pozemku smerom od potoka, ktorá sa kosí len dvakrát do roka, okrasné jablone či ovocný sad, ktorý je bezpochyby dominantou v celej záhrade. „Teším sa, keď o 10 – 15 rokov stromy dospejú a vytvoria rozprávkovú záhradu pri starom mlyne,“  vizualizuje Forejtová.

Novostavba rodinného domu s drevenou terasou a smrekovcovou fasádou pri záhrade so studňou.
Mať vlastnú studňu na dvore nebolo kedysi až také raritné. Táto je pôvodná, len opravená a pribudla k nej ručná pumpa. Obklopuje ju dlažba s trávou a materinou dúškou v jej škárach. Zdroj: René Dlesk

Kvety aj zelenina

Nezabudlo sa ani na kvetinové záhony s trvalkami pozdĺž kamenného múra, ktorý oddeľuje pokojnú záhradu od rušnej ulice. Nájdete tu aj moderné vyvýšené záhony so zeleninou, popínavé rastliny na oplotení či pergolu s vistériami

„Spojenie starého s novým je krásne vidieť na svahovitej časti vedľa domu, kam sme vsadili nové betónové stupne. Zvýraznili sme ich ešte tým, že sme ich poskladali nepravidelne a cesta svahom je v kvetinovom záhone navyše obklopená kamenným múrom mlyna,“ dodáva Forejtová. Samozrejme, v záhrade sa našlo miesto aj pre pekný kurín, v ktorom mladá rodina plánovala chovať sliepky. Sympatické miesto sa nachádza pri betónové schodíkoch s trvalkovými záhonmi.

Betónové schodíky vsadené do trvalkového záhonu pri starom mlyne.
Betónové schodíky vedľa mlyna skrášľujú trvalkové záhony. Vedľa nich je vchod do kurína. Zdroj: René Dlesk

Záhrada Opatová

Architekt domu: RDTH Architekti
Autori záhrady: Land05 – Martina Forejtová
Lokalita: Trenčín-Opatová
Zastavaná plocha: 160 m² – rodinný dom, 95 m² – parkovanie, 65 m² – mlyn
Rok dokončenia: 2022
Ocenenie: Nominácia na cenu za architektúru CEZAAR 2022
Foto: René Dlesk

Zdroj:

Kategória: Hurá do záhrady Návšteva
Tagy: návšteva v záhrade okrasná záhrada ovocné stromy ovocný sad pergoly trvalkové záhony
Zdieľať článok
Zabudnite na veľký trávnik, nebojte sa stromov a pozor na živý plot! Záhradný architekt radí, ako zväčšiť malú záhraduUrob si sám

Zabudnite na veľký trávnik, nebojte sa stromov a pozor na živý plot! Záhradný architekt radí, ako zväčšiť malú záhradu

Je lepšie sadiť ovocné stromy na jar alebo na jeseň? Toto radí šéfredaktorka časopisu ZáhradaZáhrada

Je lepšie sadiť ovocné stromy na jar alebo na jeseň? Toto radí šéfredaktorka časopisu Záhrada

Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbouZáhrada

Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Diskusia