Zdroj: Lukáš Chlebik

Pohodlný moderný dom s multifunkčnou záhradou vhodne zapadol do vidieckeho prostredia

31. 10. 2021
Zdieľať

Navrhnúť rodinný dom na mieste, kde platia výrazné stavebné obmedzenia je vždy menším alebo väčším hlavolamom. FRIS architekti z Českého Těšína dostali za úlohu navrhnúť nový rodinný dom v Chránenej krajinnej oblasti Moravský kras.

Okrem iných obmedzení sa architekti stretli s hmotovými i s materiálovými požiadavkami. Napriek tomu sa im podarilo vytvoriť prirodzene pôsobiaci pohodlný rodinný dom s tradičnými prvkami. Základom sú dva samostatné celky, spojené jednopodlažnou hmotou a doplnené garážou.

Prečítajte si tiež
Nevšedný a čistý rodinný dom so sofistikovanými riešeniami

Miernym vysunutím spojivovej časti vznikol z druhej strany vnorený priestor na drevenú terasu, chránenú stromami. Dva domčeky majú sedlové strechy, ale sú orientované kolmo na seba. Na poschodí je medzi nimi čiastočne zatrávnená terasa.

Biely dom so smrekovcovou garážou

Súčasná architektúra pekne zapadá do malej moravskej dedinky. Zdroj: Lukáš Chlebik

Sedlové strechy, smrekovcové fasády, zaoblené rohy

„Vytvorili sme kompozíciu hmôt, ktorá sčasti odkazuje na isté archetypy dedinskej zástavby, a ktorá spĺňa ideologické požiadavky CHKO. Keďže ide o novostavbu 21. storočia, nie je možné prispôsobiť sa klasickému tvarosloviu úplne. Dve hlavné hmoty domu majú sedlovú strechu, kompozíciu dopĺňajú dva jednopodlažné pavilóny.

Dva oblé celky so smrekovcovou fasádou

Nemenej podstatnou súčasťou stavby je multifunkčná záhrada. Zdroj: Lukáš Chlebik

Oba pavilóny sú obalené do smrekovcovej fasády a majú zaoblené rohy, aby sme vytvorili ešte väčší kontrast medzi klasickou a modernou, nie však novátorskou architektúrou. Zámerom bolo tiež zjemnenie celej kompozície,“ odpovedá Katarzyna Jursa Pieleszová.

Prečítajte si tiež
Z ulice nenápadné rodinné domy vás pri pohľade zo záhrady prekvapia

Celok zložený zo štyroch častí pôsobí ako skupinka viacerých domov, preto nešokuje svojou veľkosťou a vhodne pasuje do vidieckeho prostredia v lone prírody. Smerom do záhrady sú orientované veľké presklené plochy.

Dva domy s presklenou terasou

Smerom do záhrady sú orientované veľké presklené plochy. Zdroj: Lukáš Chlebik

Jednoduché materiály aj v interiéri

Charakter interiéru je odrazom priestorového riešenia stavby – vďaka tomu je členitý a intenzívne prepojený so záhradou. Z materiálov tu dominuje drevo, betón a kov. Stropy sú z pohľadového železobetónu a kontrastujú s čistým, upokojujúcim a prepájajúcim prvkom bielej farby.

Jedáleň s obývačkou v prírodných farbách a bielej

Stropy sú z pohľadového železobetónu a kontrastujú s čistým, upokojujúcim a prepájajúcim prvkom bielej farby. Zdroj: Lukáš Chlebik

Ako strešná krytina je použitá bobrovka. „Použitím kombinácie týchto jednoduchých materiálov sme vytvorili základ, ktorý majiteľom dáva možnosť dotvárať interiér vlastnými výraznými doplnkami a solitérmi. Výsledkom je čistota, surovosť, úprimnosť a prirodzenosť vo svojej ultimátnej podobe,“ vysvetľujú autori projektu.

Prečítajte si tiež
K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

Nechýba ani multifunkčná záhrada

Nemenej podstatnou súčasťou celého projektu je záhrada. Je presne „tak akurát“ veľká, aby dokázala pojať všetky potreby mladej rodiny. Efektne dopĺňa súčasnú architektúru a zároveň nijako nevyčnieva v prostredí malej moravskej dediny. Tvorí ju terasa na kávu, trávnik, stará jabloň a malý kúsok lúky. Za domom je ukrytých niekoľko záhonov na pestovanie úžitkových plodín, drevník a v tienistom kúte pod lieskovým kríkom ohnisko. Záhrada vzišla z dielne Atelieru Partero.

Biela chodba s betónovým stropom

Interiér je intenzívne prepojený so záhradou. Zdroj: Lukáš Chlebik

RD na Brněnsku

architektonický ateliér: FRIS architekti

autori: Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa

spolupráca: Atelier Partero s.r.o. (zahradní architekti), Qualibau s.r.o. (stierky)

lokalita: ČR

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Lukáš Chlebik

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády moderná architektúra okrasná záhrada presklené plochy prírodné materiály rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia