Na prvý pohľad nenápadný kváder, no neuveríte, čo sa skrýva za ním! Na výnimočnom pozemku vzniklo bývanie, aké často nevidno
Mimo konvenčnej zástavby stredočeskej obce za hranicami Prahy sa vyníma, a to doslovne na vrchole svahu, rodinný dom s mostíkom. Asymetrická parcela, jej zvýšená poloha a takmer žiadne susedstvo sa ukázali ako nesporná výhoda. Zásluhou týchto okolností mohlo tak vzniknúť výnimočné architektonické stvárnenie objektu od štúdia NEUHÄUSL HUNAL.
Rozmanité prírodné okolie hlavného mesta láka bývaním podľa vlastných predstáv. A projekt, ktorý je vytvorený na mieru krajinnému prostrediu, dokáže povýšiť štandard bývania na inú úroveň.
Rodina s dvoma deťmi oslovila architektov s jasnou víziou. Najradšej by sa videla bývať v poschodovom elegantnom dome zaliatom prirodzeným denným svetlom. Charakter južne orientovaného pozemku však zrejme umožnil prekonať klientove očakávania.
Dvakrát jedna je netradične jedna
Hmota rodinného domu je podľa vyjadrení jeho autorov rozdelená do dvoch nezávislých, navzájom odlišných objektov vo vzájomnom dialógu – domu a garáže, prepojených železobetónovým mostíkom. Napriek svojim vizuálnym rozdielnostiam medzi sebou komunikujú a vytvárajú kompaktný celok. Vzájomné natočenie hmôt navyše umožňuje ideálne využiť pozemok.
Nehnuteľnosť susedí len s cestou, respektíve aj s vysokým múrom, ktorý ho oddeľuje od prerastenej vysokej zelene. Ostatné domy sú od neho značne vzdialené. Mostík v role terasy tak ponúka krásny 360-stupňový výhľad do zelených. Slúži však aj ako ochrana hlavného vstupu pred nepriazňou počasia. Organická tvarovaná krivka zábradlia uvoľňuje prísnu geometriu domu a garáže.
Architekti rodinný dom definovali ako elegantný, bielo omietnutý a štíhly kváder. Dispozične je založený na priehľadoch, výhľadoch a plynulom priestorovom prepojení oboch podlaží. Miestnosti sú orientované na juh do záhrady, severná strana je vybavená chodbou. Kvalitné svetelné podmienky tvoria základ príjemnej atmosféry.
Účinok dvojnásobne zvýšeného stropu
Do domu sa vstupuje cez predsieň vybavenú skriňami a schodiskom. Zadné dvere vedú do technickej miestnosti. Následne sa z chodby vchádza do kúpeľne na prízemí so sprchovacím kútom a WC. Susedné dvere patria pracovni. Obývacia izba s kuchyňou tvoria jednu uzatvárateľnú miestnosť, z ktorej sa dá cez posuvnú sklenenú stenu vyjsť na dvor. Svetlo v interiéri násobí tzv. horné prisvetlenie z troch strán, o čo sa postaral strop obývacej izby v zdvojenej výške. Vďaka nemu mohla nad veľkoformátovým oknom na dvor vzniknúť i menšia čitáreň, prístupná výlučne zo spálne.
Zariadenie spoločenskej zóny je minimalistické, pričom biela kuchynská linka a ostrov s keramickým štruktúrovaným obkladom sú jej ozdobou. K ostatnému nábytku patrí nadčasová sivá sedacia súprava a jedálenský stôl, ktorý v sebe spája hlavné princípy použité v interiéri – decentnú kombináciu bielej a dreva. Vidno ju i tiež na závesnej skrinke pod televízorom.
Kedykoľvek vybehnúť na mostík à la terasu
Na poschodí sa nachádza v rade vedľa seba študentská detská izba, kúpeľňa s vaňou a WC, druhá o niečo väčšia detská izba so šatníkom a spálňa, do ktorej sa vchádza cez chodbičku so šatníkovou skriňou. Spoločná chodba vybavená niekoľkými oknami vedie priamo na mostík.
„Energetický koncept domu je pasívny a využíva obnoviteľné zdroje energií. Preto bola navrhnutá veľmi kvalitná obálka domu, práca so solárnymi ziskami a vetranie s rekuperáciou tepla. Zdrojom tepla na podlahové vykurovanie je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém dopĺňajú fotovoltické panely a solárne kolektory umiestnené na streche,” dopĺňajú architekti.
Dom s mostíkom
Architekti: NEUHÄUSL HUNAL
Lokalita: Doubravčice, Česká republika
Zastavaná plocha: 210 m2
Hrubá podlahová plocha: 279 m2
Úžitková plocha: 194 m2
Plocha pozemku: 2548 m2
Projekt: 2018
Realizácia: 2023
Text: Katarína Mácová
Zdroj: linka.news
Foto: Radek Úlehla