Zdroj: Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Ako zariadiť nízke izby a vytvoriť efekt vyšších stropov? Vyskúšajte týchto 5 optických trikov

18. 02. 2024
Zdieľať

Sú veci, ktoré sú dané. A kým finálna dispozícia interiéru sa už zmeniť nedá, pohrať sa môžete s tým, ako ju využijete. Okrem toho do hry vstupuje možnosť použiť optické triky, ktoré s interiérom dokážu skutočné divy. Túžite po efekte vyšších stropov? Vieme, ako na ne!

Nie je všetko len o nábytku. Spôsobov, ako v interiéri docieliť želaný efekt existuje hneď niekoľko. Ak máte pocit stiesnenosti, možno je na čase poobhliadnuť sa okolo seba. Do akých farieb ste zahalili vašu domácnosť? Pravidlo svetlých a jasných farieb v malých priestoroch má skutočne svoje opodstatnenie, keďže tmavé farby svetlo skôr pohlcujú. Farby sú vhodným riešením aj vtedy, ak potrebujete priestoru dodať hĺbku.

Skvelým pomocníkom pri optickom zväčšovaní interiéru sú tiež svietidlá a, samozrejme, zrkadlá. Veď nakoniec sú práve tie kľúčovým elementom pri vytváraní optickej ilúzie. Hlavu však nevešajte ani v tom prípade, ak ste vždy túžili po vysokých stropoch. Cesta k nim vôbec nie je náročná.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť a opticky zväčšiť malé priestory? Vyskúšajte týchto 7 dizajnérskych trikov

1. Biely strop i pruhy na stenách

Prvé pravidlo, ktoré v snahe za vyšším stropom skúste aplikovať, je namiešať si správne farby. Nielen tie na stenách, ale aj na strope. Biely plafón odráža svetlo a vytvára pocit priestrannosti. V spojení so stenami v kontrastných farbách sa vytvorí vizuálna línia vedúca optik pocitu, že je strop vyšší ako v skutočnosti. Ďalšou možnosťou je maľovka či tapeta s vertikálnymi pruhmi.

Interiér so stolíkom s kvetináčmi a tapetou s jemným prúžkom.

Tón v tóne, skrine až po strop a neodmysliteľné zrkadlo. Kombinácia prvokov, ktoré svedčia každému priestoru. Zdroj: Shutterstock

2. Nebojte sa vysokého nábytku

Siahnite aj po zariadení, ktoré je až po strop. Ak ste si mysleli, že takýto nábytok či kuchyne sa hodia len do veľkorysých priestorov, potešíme vás. Efekt vyšších stropov je zaručený, ak zvolíte vstavené skrine, skrine na mieru, knižnice či kuchynskú linku, ktorá takpovediac nepozná hranice.

Prečítajte si tiež
Malý byt ako poctivo poskladané origami. Čo dokáže protiklad čiernej a bielej?

K úplnej dokonalosti dovediete interiér vtedy, ak zjednotíte ich farbu s farbou stien a pokojne aj dverí. Pocit vizuálnej kontinuity prispeje k vnímaniu väčšej výšky.

Spálňa s posteľou a otvoreným vysokým šatníkom.

Tón v tóne, skrine až po strop a neodmysliteľné zrkadlo. Kombinácia prvokov, ktoré svedčia každému priestoru. Zdroj: Shutterstock

3.Oblečte okná

Ak ste si doteraz odopierali záclony či závesy len z obavy o to, aby stropy nepôsobili naopak nižším dojmom, pokojne si ich doprajte. Aj v tomto prípade však platí jednoduché pravidlo. Záclony aj závesy voľte nielen v bledých tónoch, myslite na ich dĺžku a predovšetkým na to, ako ich zavesíte. Optický klam opäť docielite tak, že závesný systém či garniža budú dostatočne široké a v línii vyššie nad oknom.

Interiér so svetlou sedačkou, stolíkom a obrazom.

Záclony a závesy zavesené v správnej výške dodajú miestnosti útulnosť aj želaný optický efekt, ktoré nimi potrebujete dosiahnuť. Zdroj: Shutterstock

4. Trochu iné svetlá

Správne svietidlá dokážu divy rovnako ako dostatok denného svetla. Pre efekt vyšších stropov skúste siahnuť po osvetlení, ktoré netreba umiestniť na strop. Vhodnou alternatívou, podľa charakteru miestnosti, sú nástenné svietidlá alebo stolové lampy. Svetlo vyžarujú smerom nahor a tak zdôrazňujú vertikálnosť miestnosti. Tak teraz už len vybrať tie netradičné a nápadité.

Prečítajte si tiež
Jedna centrálna lampa nestačí. Odborník radí, ako vybrať osvetlenie pre každú miestnosť

5. Lamely nie sú len trendové

Ich moderný a jedinečný vzhľad im nemožno uprieť rovnako ako fakt, že pomôžu aj tam, kde stropom chýba výška. Široké spektrum farieb ponúka možnosť pohrať sa aj v tomto prípade s farbami či materiálmi. A vôbec sa nemusíte báť. Drevené vyzerajú výborne na tmavom podklade, krok vedľa neurobíte bielymi alebo v kombinácii tón v tóne so stenou.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené lamely stropy svietidlá závesy
Zdieľať článok
Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o stenách a stropochUrob si sám

Hrubá stavba domu: Všetko, čo potrebujete vedieť o stenách a stropoch

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na stropeUrob si sám

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na strope

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!Urob si sám

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zaváraťUrob si sám

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zavárať

Diskusia