Je lepšia vaňa alebo sprchovací kút? Týchto 8 faktorov vám môže pomôcť pri rozhodovaní

27. 12. 2023
Zdieľať

Kritériá na zariadenie kúpeľne vaňou alebo sprchovacím kútom môžu byť rozličné. Závisia jednak od životného štýlu, potrieb jednotlivých členov rodiny, no predovšetkým od možností samotného priestoru. Obe z možností majú svojské výhody, ale aj nevýhody. Spísali sme 8 faktorov, vďaka ktorým si môžete porovnať obidve riešenia. A máme tip aj pre nerozhodných.

Ak uprednostňujete rýchlu očistu a neradi v kúpeľni trávite veľa času, jednoznačnou voľbou je sprchovací kút. Takisto to platí, ak ste krátko pred dôchodkom alebo máte v domácnosti seniora. Sprchovací kút je pre starších ľudí bezpečnejší, pretože sa doň ľahšie vstupuje, viaceré modely sú dnes dokonca bezbariérové.

Pri malých deťoch v rodine by ste mali zvážiť kúpu vane. Kúpeľ zároveň pomáha zmierniť stres, uvoľniť napätie a svalstvo – ak teda máte náročnú prácu, vaňa vám môže urobiť dobrú službu.

Samostatnou kapitolou sú technické kúpeľne, kde vaničky slúžia napríklad na umývanie obuvi, ručné pranie bielizne či kúpanie domácich miláčikov. Existuje však celý rad ďalších faktorov, ktoré by ste rozhodne mali zvážiť.

Neoblomné metre štvorcové

Matematika jednoducho nepustí. Ak máte malú kúpeľňu, sprchovací kút bude praktickejším riešením, pretože je kompaktnejší a nezaberie toľko podlahovej plochy. V súčasnosti môžete mať kút vo veľkosti 80 × 80 cm, treba však brať do úvahy, že aj takýto miniatúrny model bude potrebovať manipulačný priestor aspoň 100 × 100 cm, najmä z dôvodu pohodlného otvárania dverí. Tie by nemali veľmi zasahovať do voľného priestoru, ale zároveň by vám mali umožňovať pohodlný vstup do kúta či vychádzanie von. A to bez rizika ich poškodenia. Dobrou voľbou sú napríklad posuvné alebo skladacie dvere.  V prípade murovaného kúta treba jeho rozmery prispôsobiť práve dvierkam.

Murovaný sprchovací kút zaberie aj viac miesta, keďže tu treba rátať i s hrúbkou stien vrátane obkladu, čo predstavuje asi 15 cm na každú stenu. K tomu pripočítajte kvalitnú izoláciu stien, pretože bude vystavený veľkej vlhkosti.

Prečítajte si tiež
Do minimalistickej kúpeľne sa zmestila i práčka a vaňa. Ako dosiahli, že priestor pôsobí tak vzdušne?

Viac priestoru nesporne vyžaduje vaňa. Minimálna veľkosť kúpeľne na jej umiestnenie je približne 1,5 × 2 m. Bežná vaňa má dĺžku okolo 160 – 180 cm, ale na trhu existujú aj tzv. sedacie vane s dĺžkou 100 cm. Hoci neposkytujú taký komfort, navodia vám pocit, aký máte v napustenej vani.

V neposlednom rade myslite aj na ďalšie sanitárne prvky, ako sú umývadlá a prípadná záchodová misa či bidet, ale aj kúpeľňový nábytok a spotrebiče, ku ktorým najčastejšie patria práčka a sušička. Jednotlivé funkčné prvky v kúpeľni by vás nemali nijako obmedzovať alebo vytvárať pocit stiesnenosti či prepchatého priestoru.

Záber na vaňu v sýtomodrom interiéri s kvetmi na stene a obložení vane.

Bežné rozmery vane bývajú okolo 160 – 180 cm, na trhu však existujú aj kratšie verzie s dĺžkou 100 cm. Zdroj: Annie Sloan

Koľko vás to bude stáť?

Vo všeobecnosti sú obstarávacie náklady na kúpu vane a jej osadenie vyššie. Samotné produkty sa pohybujú od stoviek po tisícky eur, okrem vane bude treba do ceny započítať aj odtokový systém, v prípade vstavanej vane aj keramické obklady.

Prečítajte si tiež
10 najlepších tipov, ako na praktickú kúpeľňu

Sprchovacie kúty bývajú oproti tomu cenovo dostupnejšie a jednoduchšie na inštaláciu. Samozrejme, aj tu môžu byť niektoré modely či vyhotovenia oveľa drahšie, ak zvolíte trebárs sprchovací box alebo dizajnové bezrámové riešenie sprchy. S vyššou cenou treba počítať aj v prípade murovaného sprchovacieho kúta, ktorá sa odvíja nielen od ceny materiálov, ale aj búracích prác či práce majstra. Na druhej strane, pokiaľ je dostatočne veľký, nemusí mať ani dvere, prípadne postačí len sklenená zástena.

Časť kúpeľne s toaletou, umývadlom a sprchovacím kútom.

Murovaný sprchovací kút väčšej veľkosti nepotrebuje ani dvere. Ak je menší, doplňte ho minimalistickými sklenými dverami bez výraznej rámovej konštrukcie. Zdroj: Tap Warehouse

Náročnosť montáže

Vaňa si zvyčajne vyžaduje odborného inštalatéra, ktorý musí pripojiť vodovodné a odtokové systémy. Montáž či osadenie sprchovacieho kúta môžu byť jednoduchšie, hoci aj tu je často potrebná odborná pomoc na pripojenie vody a odtoku do kanalizácie. Inštalácia sprchy je však obvykle menej komplikovaná.

Prečítajte si tiež
Poučte sa z omylov, ktoré urobili iní! Toto je 9 najčastejších chýb pri rekonštrukcii kúpeľne

Samozrejme, o niečom inom je murovaný sprchovací kút. Hoci sa dá vybudovať dokonca aj v panelákovom byte, kvôli odtoku zvyčajne treba zvýšiť podlahu, čo môže byť finančne aj technicky náročnejšie. Žľab bude vždy v interiéri kúpeľne vyzerať lepšie a dizajnovejšie, ak je v rovine s podlahou, kúpeľňu opticky nafúkne. Jeho osadenie a vyškárovanie si však vyžaduje skutočného majstra, starostlivú prípravu a vhodnú skladbu podlahy s dostatočnou hrúbkou na montáž. Výhodou sprchovacej vaničky oproti tomu je, že je zvyčajne na dotyk teplejšia než samotná podlaha, vstúpiť do nej je teda príjemnejšie.

Kúpeľňa so sprchovacím kútom s vaničkou.

Vanička býva na dotyk teplejšia ako podlaha. Zdroj: Shutterstock

Kde ušetríte viac vody?

Logickou odpoveďou je sprchovací kút. Priemerná vaňa má objem okolo 170 litrov a plne napustená s jednou osobou vyžaduje okolo 100 litrov vody. Na toto číslo sa rýchlo dostanete aj pri sprchovaní, pokiaľ bude trvať dlhšie. Pri rozumnej očiste v sprche, ktorá zaberie maximálne pár minút, a úspornej hlavici, trebárs s prietokom 14 litrov za minútu, môžete minúť približne 50 až 75 litrov vody. Ak patríte k pôžitkárom, určite si vyberiete rohovú či polrohovú vaňu. Ich veľkou nevýhodou je však práve vyššia spotreba vody, ktorá sa môže vyšplhať na 150 – 200 litrov.

Prečítajte si tiež
Ako zariadiť malú kúpeľňu, aby sa do nej zmestilo všetko potrebné

Faktor údržby

Vo všeobecnosti sa vaňa udržiava jednoduchšie, keďže nemá toľko záhybov a profilov. Sprchovacie kúty majú aj lišty, pohyblivé dvierka, koľajnice a veľkú časť tvorí sklo. Ťažšie dostupné miesta predstavujú väčšie riziko vzniku nečistôt a plesní. V sprchovacích kútoch je preto namieste po každej očiste urobiť aspoň základnú údržbu, aby sa na skle a v kritických miestach nedržala vlhkosť a neusadzoval sa tu vodný kameň. Pravidelným čistením skla ho zároveň zbavíte nepekných škvŕn.

Ak vás hnevajú nečistoty, menej viditeľné sú na dekoratívnych sklách. A keď stále nástojíte na sprchovacom kúte, no nie ste ochotní venovať toľko času čisteniu, investujte do skla so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá bráni usadzovaniu vodného kameňa. Menej údržby vyžadujú murované sprchovacie kúty, ktoré majú na rozdiel od modelov s vaničkami zväčša rovné tvary, minimum záhybov a líšt. Vďaka tomu je ich údržba pomerne ľahká.

Záver na voľne stojacu vaňu v interiéri s policou a paravánom.

Keďže vane nemajú tak veľa záhybov a škár ako sprchovacie kúty, čistia sa jednoduchšie. Zdroj: Shutterstock/Pixel-Shot

Rozdiely v hmotnosti

Hmotnosť výrobku ovplyvňuje pevnosť podlahy, ale aj možnosti inštalácie. Váha vane však závisí nielen od jej veľkosti, ale aj materiálu. Bežné vane sa pohybujú od 30 do 100 kg, samostatne stojace vane môžu byť aj ťažšie – ide trebárs o liate modely, ktoré dosahujú aj 150 kg.

Sprchovací kút má obvykle nižšiu hmotnosť, približne od 20 do 50 kg. Samozrejme, murovaný sprchovací kút môže byť ťažší než rámová konštrukcia, zvyčajne sa zhotovuje z materiálov, ako sú trebárs pórobetónové tvárnice, prípadne stavebné dosky na báze cementu, určené do vlhkého prostredia.

Záver na voľne stojacu vaňu v interiéri, obklopenú zeleňou.

Vaňa, najmä tá samostatne stojaca, je dominantný solitér. Potrebuje priestor, v ktorom vynikne. Zdroj: Shutterstock

Riziko úniku vody

Z technickej stránky sú z hľadiska úniku vody problémovejšie sprchovacie kúty. Občas sa v nich zvykne prejaviť nedostatočné tesnenie, najmä okolo stien a dverí, ktoré treba opraviť, pretože inak by presakovala voda. Odstránenie tohto problému však tiež niečo stojí.

Prečítajte si tiež
Chcete mať nadčasovú kúpeľňu? Voľte tieto farebné kombinácie

Riziko zaplavenia kúpeľne prinášajú najmä sprchovacie kúty bez vaničky. Kľúčovú rolu tu pri plánovaní hrá odtok – mal by mať kapacitu aspoň 40 litrov za minútu a minimálny spád 1,5 %. Vytekaniu vody lepšie bránia rámové sprchovacie kúty, ktoré majú všetky sklenené výplne osadené priamo do rámov. Jednak takto zabezpečujú stabilitu celého sprchovacieho kúta, jednak zaisťujú optimálnu tesnosť. Ak sa chcete vyhnúť nehodám, vyberajte takú sprchovú zástenu, ktorá má rámovú lištu v spodnej časti vyššiu.

Umývadlo so skrinkou a sprchovací kút v bielo-zlatých odtieňoch.

Pri sprchovacích kútoch bez vaničky hrozí vyššie riziko zaplavenia kúpeľne. Zvlášť ak odtok nestíha dostatočne odvádzať vodu. Zdroj: Steve Cordony

Kúpeľňa ako obojživelník

Pod dohľadom skúseného architekta či projektanta zvládne priemerne veľká kúpeľňa vaňu aj sprchovací kút. Zvoliť môžete napríklad kompatibilné modely, tzv. dvojičky, ktoré majú tvar vzájomne prispôsobený tak, aby bez problémov fungovali vedľa seba. Minimálna veľkosť kúpeľne pre kombináciu oboch možností je približne 2 × 3 m. Myslieť však treba nielen na to, či ich tam vmestíte, ale aj na komfort pohybu v celej kúpeľni.

Kompromisom je vaňa s vaňovou zástenou, ktorá poskytne možnosť luxusného kúpeľa, ale aj sviežej sprchy. Nevýhodou je ťažšia dostupnosť na trhu aj vyššia cena takýchto modelov.

Záber na vaňu so sklenenou zásteno v modro-ružovom interiéri.

Zástena premení vašu vaňu na pohodlný sprchovací kút a zároveň zabráni striekaniu vody navôkol. Zdroj: Armac Martin

Pomôcť si však môžete tak, že si vyberiete vaňu s odtokom pri nohách, ktorá má jednu časť skosenú a druhú priamu, resp. rovnejšie dno a zvislejšie steny. Stačí ju potom iba doplniť zástenou a riešenie dva v jednom je na svete. K takejto vani sa dá na stenu do rohu zabudovať aj masážny panel.

Samotná zástena môže byť pevná, prípadne zasúvateľná alebo otáčacia, vyrobená z tvrdeného bezpečnostného skla alebo akrylového transparentného materiálu, ktorý je síce ľahší a dobre sa s ním manipuluje, ale ľahko sa poškrabe a tvoria sa na ňom usadeniny, takže pri čistení vám dá zabrať.

Text Anna Salvová
Foto: Shutterstock, Tap Warehouse, Armac Martin, Steve Cordony, Annie Sloan
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: sprchovací kút vaňa zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok
Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiaceUrob si sám

Majster roka 2023: Zastrešením bazéna si predĺžili sezónu o dva mesiace

Kompletný postup na výrobu cenovo dostupnej dvojkrídlovej brány: Takto to zvládnete aj sami!Urob si sám

Kompletný postup na výrobu cenovo dostupnej dvojkrídlovej brány: Takto to zvládnete aj sami!

Ako a kedy rezať hortenzie? Pri jednom druhu počkajte radšej do májaZáhrada

Ako a kedy rezať hortenzie? Pri jednom druhu počkajte radšej do mája

Komáre a ich nezameniteľný bzukot nás dokážu potrápiť. Skúsený biológ radí, ako znížiť ich výskytZáhrada

Komáre a ich nezameniteľný bzukot nás dokážu potrápiť. Skúsený biológ radí, ako znížiť ich výskyt

Diskusia