Vstup do kaplnky Wilhelmina.

Takýto interiér by ste v storočnej kaplnke nečakali. Lavice a oltár budete hľadať márne

Galéria (13)
Zdroj: Mooigoed Ontwikkelaars BV
31. 10. 2023
Zdieľať

Zobytnenie pôvodného cirkevného objektu ponúka v oblasti rezidenčných sídiel nový rozmer. V Holandsku existuje viacero príkladov, ako takýto typ stavby funkčne využiť. Patrí k nim aj bývalá kaplnka Wilhelmina z roku 1901 v mestečku Maarsen južne od Amsterdamu. Ateliéru Taanbaas sa podarilo vytvoriť moderné bývanie v štýle loftu bez akýchkoľvek predsudkov.

Bývalá kaplnka sa nachádza v pokojnej časti s rodinnými domami. Jej nové určenie ju zachránilo pred chátraním a znevýhodnením priamych susedov. Každý na ulici v súčasnosti získal uspokojivý výhľad na solídne transformovanú nehnuteľnosť. O Holanďanoch je totiž známe, že k architektúre a urbanizmu majú priam perfekcionistický postoj.

Zvonku kaplnka, zvnútra luxus

Jednoduchý tehlový objekt charakterizoval jeden centrálny priestor, vysoký strop, bočné vysoko posadené okná a typický tehlový obklad. Kým v exteriéri sa ho nedotkla takmer žiadna zmena, architekti pracovali v interiéri s veľkorysou plochou, ktorú ešte zväčšili. Hlavným zámerom bolo ponechať domu identitu kaplnky, čo sa s pomocou okien podarilo aj samo.

Prečítajte si tiež
Vila, ktorá prekvapuje svojim vlastným svetom, získala v Česku titul Stavba roka 2021

Dojem luxusu umocňujú aj veľké plochy vnútorných bielych stien. Nadčasovo ladená farebná paleta a dizajn zariadenia pôsobia kompaktne. Priznaná strešná drevená konštrukcia korunuje do detailu prepracovaný vizuálny koncept. Objekt sa nachádza na úzkej oplotenej parcele. V porovnaní s minulosťou pribudlo pred ním malé vydláždené predpolie s nízkym kovovým plotom a posuvnými dverami.

Spoločenská miestnosť s rôznym typom sedenia, a konferenčným stolom.

Interiér je zariadený minimalisticky, no pôsobí luxusne. Zdroj: Mooigoed Ontwikkelaars BV

Presvetlený priestor a vysoké stropy

Do domu sa vstupuje spredu cez čierne dvojkrídlové dvere. Po stranách ich lemujú dve tabuľové štvorcové okná. Nad dverami aj oknami sa nachádzajú ďalšie okenné otvory v obdobnom formáte, ukončené polkruhom. Tie patria k poschodiu. Odstupňovaný štít obsahuje menšiu rozetu. O členitosť interiéru vrátane poschodia a schodiska sa starajú dva dodatočne vstavané bloky.

Prečítajte si tiež
Harmónia, jemnosť a množstvo kvetov: Tento loft rozhodne nie je chladný!

Ani jeden z blokov sa nedotýka stien. Dôvodom je poukázanie na výšku stropov a dôraz na prirodzené svetelné podmienky. Okolo prízemia tak vznikla chodba. Zaujme, samozrejme, aj riešenie blokov, vybavenými vlastnými okennými otvormi v rôznom formáte. Aj keď priestor domu je jasný a zrozumiteľný, architekti v ňom vytvorili zákutia a s nimi rôzne druhy atmosfér.

Chodba, vedúca do spoločenskej časti kaplnky.

Poschodie je umiestnené v strede priestoru, čím sa medzi prednou a zadnou časťou interiéru vytvorila chodbička. Zdroj: Mooigoed Ontwikkelaars BV

Objekt s génom oázy pokoja a harmónie

Predná časť domu je koncipovaná ako kuchyňa s jedálňou. Má znížený, štvormetrový strop. Kuchynská linka spočíva v minimalistickom kuchynskom ostrove s drezom, sporákom a pracovnou plochou. Miesto zvýrazňuje široký čierny pás na liatej betónovej podlahe, ktorý vnáša do miestnosti poriadok a uľahčuje prvotnú orientáciu.

Prečítajte si tiež
Neuveriteľné! Zo starej garáže vytvorili malý a útulný loft, v ktorom nájdete aj zapustenú vaňu

Guľatý jedálenský stôl vyvažuje dominanciu hranatých tvarov. Rad nenápadných skriniek s dotykovým otváraním pri stene v odtieni kuchynského ostrova slúži ako pokračovanie kuchynskej linky v zmysle úložného priestoru.

Nad kuchyňou sa nachádzajú dve spálne s kúpeľňou. Vedie k nim z kuchyne elegantné kovové čierne schodisko. Materiálovo a farebne korešponduje s rámom okien.

Kuchyňa s kuchynským ostrovčekom, skrinkami a stolom so stoličkami.

Kuchyni s prevládajúcou sivou, čiernou a bielou dodávajú farebnosť interiérové rastliny i stoličky zo svetlého dreva. Zdroj: Mooigoed Ontwikkelaars BV

Obývačka ako z južanských víl

Samostatný poschodový blok je umiestnený centrálne. Nachádza sa v ňom spálňa, kúpeľňa, WC, technická miestnosť a úložný priestor. Obývacia izba s pôvodnou výškou stropu je orientovaná do záhrady. Otvára sa do nej cez majestátne dvojkrídlové sklenené dvere so svetlíkom. Interiér je prepojený so záhradou, respektíve s dvorom.

Prečítajte si tiež
Loft pre mladý pár pri Modrom kostolíku vyniká pôsobivou atmosférou

Dvor je pokrytý veľkorozmernou sivou dlažbou. Hodnota dlhého stola z neopracovaného dreva spolu so štyrmi lavicami tkvie v jeho základnom tvare. Prináša so sebou prírodný prvok, ktorý v záhrade bez výraznej výsadby chýba. Na konci pozemku síce rastú pôvodné stromy, ale ich prítomnosť eliminuje menšia jednopodlažná stavba pod ich korunami, obložená latkami.

Priestory v dome aj v novom objekte, ktorý pravdepodobne slúži ako hosťovský domček, prípadne aj ako pracovňa, sú úsporne vybavené. Ale zato čo nábytok, to poctivo vybraný, originálny kúsok. Kombinácia materiálov ako napríklad drevo, textil, kov, keramika alebo koža sú dôležitým vyjadrovacím prostriedkom a sofistikovanou hrou povrchov.

Pobytu v dome praje slnečné i prevažné daždivé počasie vo forme príjemnej akustickej kulisy.

Pohľad z obývačky smerom von na terasu a malú stavbu obďaleč.

Obývačka je s dvorom prepojená cez dvojkrídlové presklené dvere. Zdroj: Mooigoed Ontwikkelaars BV

Kaplnka Wilhelmina

Autor: Taanbaas
Lokalita: Maarsen, Holandsko
Hrubá podlahová plocha: 205 m2
Čistá podlahová plocha: 180 m2
Pozemok: 800 m2
Projekt: 2021
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Mooigoed Ontwikkelaars BV

Kategória: Návšteva
Tagy: Holandsko interiér kostola loftové bývanie
Zdieľať článok
Ako si uľahčiť prácu s jednonápravovým malotraktorom? Štefan si vyrobil šikovný vylepšovák!Urob si sám

Ako si uľahčiť prácu s jednonápravovým malotraktorom? Štefan si vyrobil šikovný vylepšovák!

Osvetlenie záhradných chodníkov zo starých hranolovUrob si sám

Osvetlenie záhradných chodníkov zo starých hranolov

Potosovec sa opäť teší veľkej obľube. Ako si ho môžeme rozmnožiť?Záhrada

Potosovec sa opäť teší veľkej obľube. Ako si ho môžeme rozmnožiť?

Doma si vyrobil štiepačku na drevo, ktorá vyniká extrémnou silou! Poradí si aj s polmetrovým klátom?Urob si sám

Doma si vyrobil štiepačku na drevo, ktorá vyniká extrémnou silou! Poradí si aj s polmetrovým klátom?

Diskusia