Viete, ako spoznáte zdravý vianočný stromček? Pri kupovaní si všímajte tieto veci
Na vytvorení správnej vianočnej atmosféry sa podieľa mnoho faktorov. Jedným z najsilnejších je krása a vôňa živého stromčeka. Ak si vyberiete správny typ a budete sa oň dobre starať, vydrží zdravý a krásny až do Troch kráľov, teda do 6. januára.
1. Živý alebo umelý?
Okrem nádhernej sviežej vône a zelenej farby existuje veľa ďalších dôvodov, prečo dnes mnohé rodiny uprednostňujú živý stromček pred umelým. Odhady hovoria, že na vypestovanie živého stromčeka použijeme 10-krát menej materiálov a 5-krát menej energie ako na výrobu umelých stromčekov. Preto sa na živé vianočné stromy pozeráme ako na udržateľný obnoviteľný zdroj s nižšou uhlíkovou stopou, než so sebou nesú umelé stromy.
Živé stromy sú úplne biologicky rozložiteľné a možno ich recyklovať a kompostovať. Pozitívnou informáciou je snaha mnohých spoločností vysadiť jeden a viac stromčekov namiesto jedného práve vyťatého. Pestovanie vianočných stromčekov v špeciálnych škôlkach určených len na tento účel podľa odborníkov na ekológiu prospieva životnému prostrediu. Je to preto, že tieto ihličnany dokážu absorbovať celé tony oxidu uhličitého ročne.
2. Čo zvážiť pred kúpou
Skôr než sa vyberiete na nákup stromčeka, zmerajte výšku miestnosti, do ktorej ho umiestnite, a nezabudnite zohľadniť výšku stojana na stromček. Rovnako treba brať do úvahy šírku stromu, ktorá býva rozličná. To je i dôvod, prečo by ste nemali kupovať vianočný stromček bez toho, aby ste ho videli v plnej kráse. Keď ho vyberáte zabalený v sieti, neviete, čo vás čaká po jeho rozbalení. Vidíte síce výšku, ale nie šírku, rozmiestnenie vetvičiek ani hustotu. Má to však aj praktický dôvod – stromy zviazané dlhší čas v sieťovine nemôžu profitovať z cirkulácie vzduchu. Výsledkom je, že strom sa začne zahrievať, zhodí ihličie a bude sa rozkladať podstatne rýchlejšie.
Z množstva druhov ihličnanov sa za najspoľahlivejšie vianočné stromy považujú kaukazské jedle (jedľa Nordmannova, Abies nordmanniana), strieborné jedličky (smrek pichľavý glauca), jedle kórejské (Abies koreana), jedle biele (Abies alba), ale aj niektoré druhy borovíc. U nás je obľúbená najmä voňavá borovica lesná (Pinus sylvestris) a borovica čierna (Pinus nigra). Zo smrekov sú tradičné smrek obyčajný (Picea abies), smrek pichľavý (Picea pungens) a smrek omorikový (Picea omorika).
Hlavnou výhodou smreka omorikového je jeho štíhla koruna s mierne prevísajúcimi konármi. Ak máte menšiu izbu, ktorú chcete vyzdobiť vianočným stromčekom, alebo málo miesta, tento strom je ideálnou voľnou.
Viete o tom, že jedľa biela je známa ako jeden z prvých druhov ihličnanov využívaných ako vianočný stromček? Pochádza zo strednej a južnej Európy a vo voľnej prírode rastie od Pyrenejí až po Karpaty. Je však veľmi citlivá na čistotu ovzdušia, zver a klimatické zmeny. Okrem vianočných stromčekov sa zužitkúva na drevo a na výrobu esenciálnych olejov.
3. Ako vybrať ten najlepší kus
Najdôležitejšie je vybrať si zdravý strom. Zdravie stromu má veľký vplyv na to, ako dlho vydrží v interiéri pekný a svieži. Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri výbere dokonalého vianočného stromčeka:
- Najskôr skontrolujte jeho farbu. Prezrite všetky vetvičky, ihličie, a keď si všimnete akékoľvek sivé alebo hnedé sfarbenie, je to znak, že stromček už nie je v najlepšej kondícii. Problémom je, že niektorí predajcovia zvyknú stromčeky osviežovať farbami, preto si všímajte aj ďalšie indície.
- Sledujte, či mu opadáva ihličie, alebo drží pevne. Najlepším ukazovateľom zdravia stromu je test pádom. Urobíte ho jednoducho: podržte strom pár centimetrov nad zemou a následne ho rázne pustite. Ak pri tom opadne viac ihličia, znamená to, že nie je čerstvý. Nie všetky stromy sú však rovnaké. Ihličie smreka obyčajného má tendenciu padať viac ako ihličie iných stromov. V tomto prípade ani test pádom nemusí byť najlepším ukazovateľom čerstvosti.
- Existuje aj ďalší spôsob, ako skontrolovať pevnosť ihličia. Prejdite rukami po konároch a uvidíte, koľko ihličiek opadne. Je bežné, že skôr opadáva vnútorné ihličie stromu, ale ihličie na vonkajších častiach vetiev by malo držať pevne.
- Vyberte si strom, ktorý je aspoň čiastočne v tieni a ďalej od cestičiek, kadiaľ chodia kupujúci. Vydrží dlhšie, pretože už bol naučený na menej priameho slnečného svetla, a teda nezhodí ihličie tak rýchlo, ako keby ste stromček zo slnka postavili do tmavšieho kúta bytu.
4. Keď ho prinesiete domov – prvé kroky
Rozrežte sieť, aby sa konáre mohli uvoľniť a vrátiť do svojej prirodzenej polohy. Odpíľte 2,5 cm z kmeňa, tak sa otvoria jeho póry – je to podobné, ako keď dávate čerstvé kvety do vázy. Ak je strom skutočne čerstvý, na reze sa vytvorí miazga, ktorou sa strom snaží zahojiť ranu. Vďaka rezu dokáže stromček lepšie absorbovať vodu, ktorú potrebuje, aby vydržal dlhšie svieži.
Ďalším krokom je umiestnenie kmeňa stromu do vedra s vodou von na tienisté a pred vetrom chránené miesto. Tam zostane až do zdobenia. Skôr ako stromček prenesiete do interiéru, jemne ho poklepte, aby opadali všetky uvoľnené ihličky, a pripravte preň stojan, ktorý sa dá naplniť vodou, aby vydržal dlhšie.
5. Starostlivosť o vianočný stromček
Zamysleli ste sa nad tým, čo odrádza najviac ľudí od nákupu živého vianočného stromčeka? Je to predovšetkým obava, že nevydrží počas celej sezóny, že skoro opadá, oschne, zvädne. Aj na to však existujú finty.
Funguje to jednoducho – čím skôr stromček postavíte do interiéru, tým je vyššie riziko, že nevydrží vyzerať sviežo až do januára. Na kúpu stromu je ideálny druhý a tretí decembrový týždeň.
Po kúpe sa ho snažte udržiavať čo najďalej od tepla a doprajte mu dostatok vody. Zdravé čerstvo rezané stromy vydržia v interiéri krásne až štyri týždne. Starajte sa oň podobne, ako sa staráte o drahú kyticu kvetov. Vedzte, že zanedbaná starostlivosť sa veľmi rýchlo odzrkadlí na jeho kráse, dokonca zo dňa na deň.
„Zdravé rezané stromy vydržia svieže štyri týždne.“
Nepriateľom živých rezaných stromov nie je len teplo, ale aj svetlo. Najnesprávnejšie miesto pre stromček vnútri je blízko krbu, pece či radiátora. Pri vykurovacích telesách uschne najrýchlejšie. Ideálne miesto znamená niekoľko hodín prirodzeného svetla každý deň a stromček pravidelne striekajte vodou, aby získal ďalšiu hydratáciu. Odmení sa nielen krásou, ale aj vôňou. Hladinu vody v stojane alebo v nádobe, do ktorej ste ho uložili, kontrolujte pravidelne – ideálne každý deň. Budete prekvapení, koľko vody dokáže skonzumovať. Počas prvých týždňov rezaný stromček vypije jeden – dva litre vody denne, takže ju vždy v prípade potreby doplňte.
Limonáda pre stromy
Tušili ste, že stromy nepijú len vodu? Skúsení záhradkári odporúčajú pre stromček namiešať limonádu! Stačí vo vode rozpustiť cukor, vďaka ktorému bude strom dlhšie svieži.
Ďalším málo známym trikom je neumiestňovať do blízkosti stromčeka misky s ovocím. I keď to môže byť pekné a efektné, etylénový plyn z ovocia pôsobí aj na rastliny a stromy, v dôsledku čoho rýchlejšie opadá ihličie.
A čo vianočné osvetlenie na stromček? Najvhodnejšie sú reťaze z LED svetiel, pretože nezohrievajú vetvy a nevysúšajú ich tak ako staromódne žiarovky. Ak ešte používate starú súpravu, určite investujte do nového osvetlenia, oplatí sa to aj z hľadiska úspory energie. Nové LED diódy šetria energiu. Ako ešte ušetríte? Nenechávajte stromček svietiť, keď idete spať alebo nie ste doma.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom