10 inšpirácií, ktoré do interiéru prinesú vianočného ducha
Zdroj: shutterstock.com

10 inšpirácií, ktoré do interiéru prinesú vianočného ducha

16. 12. 2021 Zdieľať

Vianoce sú magické obdobie. Pre každého z iného dôvodu. Ale zrejme sa všetci zhodne na tom, že sú iné ako zvyšok roka. Stretávame ľudí, ktorých sme dlho nevideli, varíme jedlá, ktoré sme dlho nejedli, a snažíme sa doma vytvoriť atmosféru pokoja a krásy. Zdobíme teda viac alebo inak, ako zvyčajne… Zozbierali sme 10 inšpirácií, ktoré do interiéru prinesú vianočného ducha.

TIP 1: Prírodný advent

Vianoce nie sú iba od 24. do 26. decembra. Ich čaro prichádza postupne už v adventnom období. Áno, dnes sa často spája aj s vtieravou komerciou nastupujúcou príliš skoro. No tradícia adventného obdobia je o niečom inom. Nemusíte podľahnúť kúzlu gýčových adventných vencov zo supermarketu. Prírodné dekorácie sú in, takže si jednoducho vyrobíte vlastný. Kruh zo surového dreva nebýva finančne náročný. Na rodinnej vychádzke nazbierate pár smrekových vetvičiek a pridáte jednoduché biele sviečky v pohári. Hotovo. Svetlo a vôňa ihličia sa postarajú o ostatné.

vianočné perníčky s červenou šálkou

Zdroj: istock.com

TIP 2: Kalendár plný prekvapení na mieru

Predvianočné obdobie milo rezonuje aj v detskej duši. Nemusia ho sprevádzať tony sladkostí. Stačí zopár vrecúšok ozdobených tak, aby obdarovaného navnadili na Vianoce. Schováte do nich akúkoľvek drobnosť. Ak ste nezačali včas, nevadí, môžete si urobiť presne taký počet vrecúšok, ako potrebujete, a predĺžiť si hľadanie prekvapení napríklad až do nového roka.

TIP 3: Nasnežte si…

U nás sa s Vianocami roky spája sneh a hlavne deti sa ich aj preto nevedia dočkať. Počasie však nie vždy spolupracuje a plní detské želania. Zasneženú atmosféru vám však doma vytvoria práve dekorácie. Opäť si ich môžete s rodinou vytvoriť aj samy. Papierové vločky na oknách aspoň dočasne zastúpia skutočný sneh. Podobne potešia aj správne rozmiestnené chumáčiky vaty či výtvory nakreslené kriedou rozpustenou vo vode.

výroba vianočných dekorácií

Zdroj: istock.com

TIP 4: (Ne)obyčajný stromček

Jedným z najtypickejších symbolov Vianoc je v našej kultúre vianočný stromček. Táto tradícia sa vraj objavila už v 16. storočí v Nemecku a v 18. storočí prenikla na naše územie. Asi nikoho neprekvapí, že spočiatku sa stromčeky zdobili skromne, len tým, čo sa našlo v záhradke. Dnes si môžeme vybrať ozdoby v stovkách rôznych štýlov a farieb, živý, umelý, no aj „úplne iný“ stromček. Práve ten „iný“ sa často využíva v malých bytoch alebo dopĺňa klasický. Môžete ho vytvoriť z čohokoľvek, či bude malý, veľký, 2D, 3D, záleží iba vás. Nazbierajte napríklad konáriky, vytvorte z nich na stene siluetu a dozdobte svetielkami či škoricou. Starý drevený rebrík sa tiež môže zmeniť na vianočný symbol. Ak do tvaru stromčeka vyskladáte pohľadnice alebo fotky, bude mať pre vás osobnú hodnotu.

TIP 5: Vianočná perla

Odporúčame výzdobu v jednom štýle, prekombinovaný mix zvykne pôsobiť rušivo a miesto pokoja prinášať nervozitu. Tí, ktorí si dekorácie vyberajú radšej v obchodoch, môžu dekorácie ladiť akokoľvek sa im zapáči – od bielej po čiernu. Jemný nežný perleťový nádych majú biele kúsky s odleskami modrej, ružovej… Nepotrebujú výraznejšie doplnky, samy osebe vyzerajú slávnostne. Azda ešte viac vyniknú napríklad v spoločnosti decentnej čipky.

Ďalších 5 vianočných tipov nájdete v článku na webe vdobrom.sk.

Kategória: Dekor
Tagy: Vianoce vianočné dekorácie
Zdieľať článok