Posledná méta – kúpeľňa (2.)

10. 03. 2011
Zdieľať

V spolupráci s architektom alebo interiérovým štúdiom si viete po dohode so stavebníkom finalizáciu bytu zabezpečiť aj sami. Presne sa určí, kde sa končí práca stavebnej spoločnosti a koľko to bude stáť.

Následne vami vybraní dodávatelia (alebo po dohode to môže byť aj pôvodná stavebná spoločnosť) dokončia práce presne podľa vašich predstav a výberu.

Čosi o technických záležitostiach

Kanalizácia

Treba rešpektovať možnosti napojenia na kanalizáciu – sú dané a nebudú sa meniť. Akákoľvek premena kúpeľne a odklon od pôvodného projektu stavebníka bude fungovať, len ak budú odpadové potrubia správne vyspádované a zrealizované. Inak prichádzajú na rad improvizácie v podobe stupienkov, zvýšených podláh a schodíkov, len aby sa prekryli potrubia a dosiahol potrebný spád.

Umývadlo v kúpeľni môže aj samostatne stáť – v tom prípade treba rátať s napojením na vodu v podlahe. To by mal stavebník a zhotovovateľ stavby tiež vedieť dopredu. (foto: Alape)  

Voda

Treba si vopred rozmyslieť, či chcete mať zmiešavacie batérie pri umývadle, sprche a vani viditeľné, alebo podomietkové, schované pod obkladom. Ak sa vám páči druhý variant, je dôležité vedieť, že kartuša zmiešavacej batérie má svoje rozmery a či má priečka dostatočnú hrúbku na jej zabudovanie, alebo treba vytvoriť predstenovú konštrukciu. Nezabudnite nájsť vhodné miesto na práčku, kde sa vytvorí prípojka na vodu, ani na to, že vodu z práčky treba niekam odviesť. Podobne je to s umývačkou riadu v kuchynskej linke.

Sanita

Nie všetko, čo sa vám páči v katalógu, sa reálne zmestí práve do vašej kúpeľne. Niekedy zase zaskočí cena, keď za jedno umývadlo môžete zariadiť celú kúpeľňu. Najlacnejšia kúpeľňová sanita, batérie a doplnky na trhu tiež nie sú riešením. Teda sú, ale len dočasným. Znova platí, že ak budete platiť dvakrát, vyjde vás to v konečnom dôsledku drahšie, ako keby ste investovali do rozumnej kvality hneď na začiatku. Zvlášť to platí pri zabudovaných prvkoch (splachovanie vstavaného závesného WC, podomietkové batérie, sifón).

Súčasné možnosti na stvárnenie a zariadenie kúpeľne sú veľmi veľké. Samozrejmosťou sa stávajú aj materiály ešte nedávno do kúpeľne nevhodné a nepoužiteľné, napríklad drevo. Dnes si svoje miesto v kúpeľni našlo vďaka novým technológiám jeho úpravy. (foto: Gustavsberg)


Ak chcete mať čo najmenej práce s čistením nedostupných miest, vyhnite sa v kúpelní komplikovaným tvarom a detailom, kde sa časom určite usadí špina a plesne. Odporúčame napríklad uprednostniť obložený sprchovací kút, ktorý bude súčasťou dlažby a obkladov v kúpeľni, pred vloženým plastovým solitérom.

Obklady a dlažby

Výškové rozdiely medzi drevenou podlahou a dlažbou na chodbe určite nie sú praktické a rozhodne nevyzerajú ani esteticky. Rovnaký problém vznikne, ak sa neberie ohľad na hrúbku pri kombinovaní viacerých typov obkladov a dlažieb. Uprednostnite presne formátované obkladydlažby, pretože práca môže byť presnejšia s užšími škárami, a tým precíznejšia.

Kvalitná a pekná kúpeľňa neznamená iba to, že si zabezpečíte pekné a drahé obklady, dlažbu a sanitu, dôraz treba klásť aj na prípravu podkladov a vrstiev pod obklad, aby ste nemuseli búrať, pretože susedovi pod vami kvapká na hlavu. (foto: Mapei) Netreba zabudnúť ani na dobré odvetranie, kúpeľňa je priestor s vysokou vlhkosťou. (foto: Mapei)

Servisné otvory

Sú potrebné, ale rovnako si treba uvedomiť, že prístup do nich sa požaduje len občas. Niektoré slúžia na sprístupnenie meračov vody a plynu (najčastejšie v šachte za WC), iné sú len pohotovostné, aby sa dalo v prípade poruchy dostať na problémové miesto (sifón pod vaňou). Nie je nevyhnutné, aby sa pekný, a nie lacný obklad doplnil bielymi plastovými dvierkami 30 × 30 cm. Na trhu sú aj antikorové dvierka alebo sa dvierka dajú obložiť rovnakým obkladom ako stena, škára okolo dvierok sa potom môže priznať alebo zatmeliť. Tak sa stane servisný otvor neviditeľným a v prípade potreby sa dvierka orežú nožom a ľahko sprístupnia.

Pripravený podklad sa musí ošetriť penetračným náterom. Zjednotí nasiakavosť povrchu a zaručí, že nasledujúce vrstvy dokonale priľnú. Ochranu pred degradačnými účinkami vody zabezpečuje vodotesná hydroizolačná stierka, ktorá sa nanáša na penetrovaný podklad. Škáry v prechodoch (stena – podlaha, stena – dilatačné škáry, podlahové vpusty) musia byť utesnené pomocou špeciálneho pogumovaného pásu, ktorý sa zapracuje do prvej vrstvy stierky. Po vytvrdnutí hydroizolačnej stierky by mala vzniknúť pružná membrána na celej ploche s hrúbkou aspoň 1 mm. Na lepenie obkladu a dlažby sa odporúča používať kvalitné lepidlá aspoň z triedy C2TE, podľa európske normy EN12004. Škáry treba vyplniť epoxidovým alebo cementovým škárovacím materiálom s nízkou nasiakavosťou. Pohyblivé škáry, ale aj styk dvoch rôznych materiálov (sprchovacia vanička, rohy atď.) sa vyplnia pružným silikónovým tmelom. (zdroj: Mapei)

Odporúčania Jozefa Moravčíka zo spoločnosti Mapei

•    Krásu a životnosť kúpeľne najviac ohrozuje nežiaduca vlhkosť. Nepodceňujte preto význam hydroizolačnej stierky. Dlažba, lepidlo aj cementové škáry sú do určitej miery nasiakavé. Kvalitne nanesená hydroizolácia predĺži životnosť kúpeľne, zabráni odlupovaniu dlažby a obkladu i prípadnému vytopeniu susedov.
•    Dobre zrealizovaná kúpeľňa si vyžaduje nielen zručných majstrov, ale aj ucelený systém stavebnej chémie, v ktorom sa jednotlivé výrobky vhodne dopĺňajú.
•    Funkčnosť a vzhľad kúpeľne závisí aj od kvality prípravy podkladu. Nanášať ďalšie vrstvy možno len na vyzretý, suchý, pevný a očistený podklad.
•    Práca s tekutou hydroizolačnou stierkou musí byť precízna najmä v rohoch, na miestach v blízkosti odtokov a výpustov a dilatácií.
•    Výber lepidla na lepenie obkladov a dlažby vždy závisí od druhu a formátu obkladu. Prírodný kameň si vyžaduje rýchloschnúce lepidlo. Na bledé kamene a sklenú mozaiku patrí výlučne biele lepidlo.
•    Pri použití rýchloschnúceho lepidla možno začať so škárovaním už po dvoch hodinách od nanesenia lepidla.
•    Na finálnu úpravu kúpeľne škárovaním sú najvhodnejšie epoxidové škárovacie materiály. Sú absolútne nenasiakavé a vyznačujú sa farebnou stálosťou. Mimoriadne odolné sú aj proti chemickým látkam, preto ich možno ľahko čistiť aj chemickými prípravkami. Zvlášť praktické je použitie epoxidov v okolí umývadiel, mydelničiek a v extrémne namáhaných miestach. Vhodné sú však aj cenovo dostupnejšie cementové škárovacie materiály s nízkou nasiakavosťou.
•    Niektorí výrobcovia ponúkajú škárovacie materiály s protiplesňovou úpravou. Obsahujú špeciálne molekuly organického pôvodu, ktoré sú rovnomerne rozložené v mikroštruktúre škárovacej zmesy. Tak zabraňujú tvorbe mikroorganizmov, ktoré spôsobujú vznik plesní.
•    Vypĺňať škáry možno až po ich dôkladnom očistení a povysávaní priemyselným vysávačom – najmä pri aplikácii silikónu. Ak vnútri zostane vlhkosť a špina, silikón začne plesnivieť.
•    Pri izolovaní prírodného kameňa a obkladu s obsahom vápenca silikónom treba dbať na to, aby sa použil tmel s neutrálnou reakciou.

Marek Petrek + Ivo Šveda
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn kúpeľňa moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia