Prehliadka krásy na balkónoch

13. 01. 2006
Zdieľať

Smutný život by bol na sídliskách bez zakvitnutých balkónov či terás! No nielen kvety, ale aj malé stromčeky, kríčky či dokonca zelenina môžu byť vašim spoločníkom na letných balkónových posedeniach. Najlepšími predpokladmi zelenej „minizáhradky“ sú správna nádoba a dobrá zem. Potom už záleží len na vašom vkuse a starostlivosti, akú nádheru si vypestujete.

Chvála plastu

Debničky si väčšinou nezaobstarávame na jeden rok, a tak by sme mali ich výberu venovať pozornosť. Dostať sú predovšetkým výrobky plastové – tie sú na pestovanie rastlín určite najvhodnejšie, ale aj tu radíme vyberať a zbytočne nešetriť.


Prehliadka krásy na balkónoch

41507
Zdeněk Ježek

Debnička by mala byť predovšetkým dostatočne objemná, lebo v malých nádobách rastliny rýchlo spotrebujú všetky živiny. Navyše príliš husto prekorenia celý vnútorný priestor, čím sa radikálne zmenší možnosť ukladania vodnej zásoby po poliatí: voda pri polievaní rýchlo vytečie mimo dosahu koreňov a najmä počas suchých a teplých letných dní rastlinám stále chýba vlhkosť.

Pozor, plastická hmota, z ktorej sa debničky vyrábajú, je niekedy príliš mäkká, čo si väčšinou všimneme až potom, keď nádoby doma naplníme zeminou a ony sa nám v strednej časti nepríjemne roztiahnu a niekedy doslova „rozídu“. Cez znížený okraj potom pri polievaní uniká rozmočený pestujúci substrát.


Prehliadka krásy na balkónoch

41496
Zdeněk Ježek

Nejeden laický pestovateľ „debničoviek“ robí jednu zásadnú chybu: zabudne skontrolovať, či majú debničky vyrobené otvory na odtok prebytočnej vody po polievaní! Táto na prvý pohľad prehliadnuteľná maličkosť je pre mnohé rastliny otázka života a smrti. Trvalo premokrené korene totiž nevydržia dlhodobý nápor prostredia bez pôdneho vzduchu a podľahnú náporu hnilobných baktérií. Ak výrobca „zabudne“ otvory urobiť, musíme si ich urobiť sami (pomocou vŕtačky alebo rozžeraveného klinca).

Farbu debničiek volíme podľa svojich estetických potrieb a vkusu; príliš vhodné nie sú biele nádoby (farba môže dominovať nad krásou pestovaných kvetov) a celkom čierne (obsah takto sfarbených debničiek sa na slnku príliš prehrieva). Z týchto dôvodov je asi ideálna červená imitácia pálenej hliny.

Keramika neuškodí


Prehliadka krásy na balkónoch

41504
Zdeněk Ježek

Ak má niekto rád keramické alebo kameninové pestovacie nádoby, nerobí chybu. Aj v takýchto debničkách, misách alebo žardiniérach sa rastlinám darí dobre, ale starostlivosť o ne má niektoré špecifiká. Polievanie rastlín pestovaných v pálených výrobkoch s neglazovaným povrchom musí byť intenzívnejšie: pórovitá štruktúra totiž umožňuje odparovanie nezanedbateľného množstva vlhkosti. Problémy môže robiť aj väčšia hmotnosť keramiky alebo nadmerné usadzovanie zle odstrániteľných uhličitanových solí na vnútornom povrchu nádob.


Prehliadka krásy na balkónoch

41499
Zdeněk Ježek

Vŕtanie otvorov na dne keramickej nádoby je o niečo zložitejšie a vhodné je ich zveriť skúsenejším rukám. Ak túto možnosť nemáme, použijeme špeciálne tvrdený vrták určený na prácu s betónom a murivom. Vŕtame pri nízkych otáčkach, a aby sa povrch neprehrieval, nalejeme na dno nádoby trochu vody. Drevené debničky boli doménou našich babičiek, dnes sa s nimi stretávame už len zriedka a na pestovanie rastlín ich nemožno odporúčať.

Čistota – polovica zdravia


Prehliadka krásy na balkónoch

41497
Zdeněk Ježek

Vysadené debničky vydržia na parapetoch okien alebo na balkónových zábradliach vďaka stále teplejšej klíme až do neskorých jesenných mesiacov; až začiatkom decembra rastliny nenávratne zničia prvé silnejšie mrazy. Vtedy ich majitelia na chvíľu prerušia svoj záhradnícky zimný spánok a debničky aj s obsahom niekde skryjú. Robia chybu!


Prehliadka krásy na balkónoch

41493
Zdeněk Ježek

Všetky pestovacie nádoby by sa mali totiž hneď po skončení sezóny vyprázdniť – a keď nie priamo dezinfikovať (napr. výplachom slaboružového roztoku hypermangánu), tak aspoň riadne vyčistiť a umyť. Týmto na prvý pohľad zbytočným opatrením znížime riziko jarných invázií živočíšnych škodcov. Pri niekoľkoročnom používaní sa v debničkách môžu usadzovať pre rastliny príliš „slané“ nánosy spomínaných uhličitanových solí. Z plastových debničiek ich odstránime mechanicky, napr. pomocou noža alebo drôtenej kefy. Horšie je to s usadeninami v keramických nádobách. V tom prípade je najlepšie siahnuť za osvedčenou „chémiou“ našich gazdiniek a debničky ponoriť na 24 hodín do octového kúpeľa. Potom všetko dôkladne vydrhnúť a vymyť pod tečúcou vodou.

Zemina základom úspechu


Prehliadka krásy na balkónoch

41495
Zdeněk Ježek

A teraz jeden odkaz šporovlivcom: rozhodne nemôžeme opakovane používať tú istú zeminu dva roky! Substrát je aj po jednosezónnom pestovaní rastlín znehodnotený príliš intenzívnym využívaním – pôdna štruktúra je zrútená, pH vychýlené od bežných hodnôt a časté sú aj infekcie a zvýšená koncentrácia koreňových chorôb a škodcov. Preto obsah debničiek každoročne kompletne vymeníme a starú zem aj so zvyškami koreňov dáme zregenerovať niekde na komposte. Aká zemina je teda najlepšia a kde ju vziať?

Aj keď nás v poslednom desaťročí záhradnícke firmy rozmaznávajú a pribúdajú „zaručene najvhodnejšie“ substráty, napr. pre muškáty, petúnie alebo iné debničkové druhy, opäť je namieste zdržanlivosť pri ich výbere. Nie všetky typy zemín sú totiž najvhodnejšie.


Prehliadka krásy na balkónoch

41494
Zdeněk Ježek

Na výrobu zmesí ponúkaných v obchodnej sieti sa väčšinou používa len mierne obohatená a upravená ťažená rašelina, ktorá je síce relatívne dobre vzdušná, horšie je to však s udržovaním optimálnej pôdnej vlhkosti a predovšetkým s obsahom dôležitých minerálnych látok. A tak pri nákupe „čistých“ rašelinových substrátov treba počítať s tým, že budeme musieť častejšie polievať a hnojiť (najlepšie raz za 1 až 2 týždne roztokom komplexného hnojiva, napr. Kristalonu či Vegafloru).

Majitelia záhradiek môžu kúpený substrát zlepšiť primiešaním objemovej tretiny až polovice ľahšej humóznej záhradnej zeme (pozor však na pôdnu zásobu semien burinových rastlín!). Použitie „čistej“ zeminy z polí a záhonov nie je do debničiek najvhodnejšie – je príliš ťažká a hutná (čo sa dá niekedy upraviť pridaním bieleho riečneho piesku). Na nápravu podmienok výživy rastlín v chudobných rašelinových zmesiach možno využiť aj pomaly sa rozpúšťajúce hnojivové tabletky, ktoré pri vysádzaní mladých rastlín ukladáme v blízkosti ich koreňov.

Každý podľa svojho gusta


Prehliadka krásy na balkónoch

41500
Zdeněk Ježek

Debničky možno vysádzať mnohými spôsobmi. O tom, ako bude výsledné debničkové „aranžmán“ vlastne vyzerať, rozhodujú nielen estetické potreby a vkus tvorcov, ale aj ich záhradnícka erudovanosť a priestorové možnosti. Je nad slnko jasnejšie, že inými druhmi budeme vysádzať napr. zábradlia severných a južných balkónov, značné rozdiely musíme urobiť tiež medzi domácimi nádobami, o ktoré sa staráme denne, a „firemnými“, často až príliš zabúdanými lodžiovými „minipopolníkmi“…


Prehliadka krásy na balkónoch

41498
Zdeněk Ježek

Väčšina fanúšikov balkónového pestovania kvetov dáva prednosť, navzdory sa rozširujúcej ponuke, tradičným „monokultúram“ starých dobrých previsnutých muškátov, petúnií alebo surfínií. Proti gustu žiaden dišputát – ale pohľad na pestrofarebnú debničku vysadenú napríklad z desiatky farebne a vzrastovo zladených druhov, nie je vôbec zlý. Stačí len trocha odvahy a všetko môže vyzerať inak. Vysádzané kompozície majú okrem svojej rozmanitosti aj iné výhody, napr. ak má niektorá z použitých rastlín kvetný útlm, nahradí ju hneď niekoľko iných. Návodom na konkrétne spôsoby a možnosti kombinovania vysádzania je obrazová príloha článku – snímky predstavujú tie druhy rastlín, ktoré sú krásne a navyše vhodné na tvorbu vysádzaných debničiek.

Kategória: Bývanie Zeleň v interiéri
Tagy: kvetiny zeba zeleň
Zdieľať článok

Diskusia