Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

27. 04. 2011
Zdieľať

Romantika je romantika. Ktorý rojko by nepookrial pri myšlienke na slnečné Provensálsko, levanduľové polia, kamenné domy s čarovnými interiérmi, ktoré sú priam zhmotnením pojmu romantický. Pravú romantickú dušu nenechajú chladnou ani písecké strechy s výhľadom na rieku a uličky, v ktorých človek bezmála vyzerá hrdinov Šrámkovho románu Stříbrný vítr... Tento mesiac pre vás máme romantiku priam na tretiu – atmosféru francúzskeho juhu v zrekonštruovanom podkroví v historickom centre Písku.

Keď prechádzate centrom starobylého mesta Písek, na každom kroku na vás dýcha história. Kamenný most s barokovými sochami ponad rieku Otavu, zvyšky stredovekého opevnenia, renesančné fasády so sgrafitami… Práve tu sa v jednom zo zrekonštruovaných domov nachádza podkrovný byt manželov Dufkovcov.

Vysnívané miesto

Naši hostitelia žili predtým v Písku, v rodinnom domčeku. Keď však v jeho blízkosti vyrástli nové stavby a celkom zmenili pôvodný ráz miesta, rozhodli sa predať ho. Začalo sa pre nich obdobie hľadania nového domova. Obaja mladí manželia pritom vedeli, že by mal byť práve pod strechou niektorého z historických domov v centre mesta – želali si totiž dostatok voľného priestoru, na aký boli zvyknutí z rodinného domu, a zároveň si chceli užívať čarovný a jedinečný pohľad na plynúcu rieku, ktorý práve strechy domov v historickom centre mesta ponúkajú. Preto sústredili svoje hľadanie voľného podkrovia iba do tejto lokality. A osud im bol naklonený – objavili voľný priestor práve v tom dome s renesančnou fasádou, ktorý sa im vždy najviac páčil.


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177729
Jaroslav Hejzlar


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177738
Jaroslav Hejzlar

Správny plán

Nebytový podkrovný priestor patril mestu Písek a bol na predaj už dlhší čas. Pred manželmi Dufkovcami sa ho pokúšalo kúpiť viacero záujemcov, všetci však stroskotali na rokovaniach s pamiatkovým úradom. Pre prestavbu podkrovia v dome s renesančnou fasádou z roku 1571 totiž platili veľmi prísne obmedzenia. Mladí manželia, našťastie, prišli s projektom, ktorý miestni pamiatkari prijali takmer bez výhrad: oslovila ich predstava zachovania voľného priestoru s priznanými trámami a bez zbytočných priečok, ktoré by veľkorysú plochu 200 m2 rozbili, a ocenili aj nápad repasovať a použiť ako podlahovú krytinu pôvodné dlaždice z povaly. Súhlasili tiež so zámerom osadiť do pôvodnej konštrukcie strechy strešné okná VELUX, i keď sa kvôli pamiatkarskému regulatívu musel ich počet citeľne zredukovať. I tak je však celé podkrovie vzdušné a svetlé.

S francúzskym šarmom


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177731
Jaroslav Hejzlar

Dominantou bytu je veľký obytný priestor (s nadštandardnou plochou 155 m2), ktorý, v duchu súčasných trendov, spája kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu do jednej miestnosti. S obytným priestorom susedí spálňa rodičov, detská izba, kúpeľňa a praktická komora, do ktorej sa vošla aj práčka a sušička bielizne. K bytu patrí aj terasa s nádherným výhľadom na rieku, mosty a strechy susedných domov v historickom centre mesta. Kuchyňo-obývačko-jedáleň alebo, ak chcete, denná miestnosť, teda najdôležitejší priestor v byte, však upúta nielen svojou priestrannosťou.


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177732
Jaroslav Hejzlar

Zaujímavým prvkom je aj precízne zreštaurovaná a nanovo položená pôvodná dlažba z pálenej hliny a tiež pôvodné masívne trámy, ktoré dodávajú celému bytu francúzsky šarm – sú totiž natreté nabielo. Práve biele drevo dokázalo odľahčiť pôvodný, trochu pochmúrny ráz podkrovia a v celom byte navodilo atmosféru slnečného Provensálska. Inšpiráciu na toto odvážne a vydarené riešenie našla majiteľka vo svojom obľúbenom francúzskom časopise. Atmosféru slnečného juhu dokresľuje aj vhodne zvolené zariadenie – či už sú to ležérne sedačky s tmavosivým a béžovým menčestrovým poťahom, pohodlné modré kreslo – ušiak, alebo tradične pôsobiaca biela kuchynská linka s ostrovčekovým varným centrom.

Francúzsky odkaz nájdeme aj vo farebnosti privátnej časti bytu – v spálni rodičov dopĺňajú biele trámy steny vymaľované levanduľovou farbou, v detskej izbe, ktorá pred nedávnom dostala svojho prvého obyvateľa, sú bielo natreté trámy skombinované s modrými stenami. Obe spálne vhodne dotvára nábytok z masívneho dreva – výsledok tak pôsobí decentne zároveň útulne.

S nebom nad hlavou

Podstatným prvkom, ktorý spoluurčuje charakter bytu, sú strešné okná – len ony sa starajú o zásobovanie bytu dostatkom svetla aj o krásne výhľady. Po mnohých rokovaniach s pamiatkovým úradom sa nakoniec vybrali okná s bielou polyuretánovou úpravou, ktoré sú nenáročné na údržbu a ladia s bielymi trámami priznanej strešnej konštrukcie. V byte sa použili dve zostavy rôznych typov strešných okien – na streche smerujúcej do ulice sú výklopno-výkyvné okná (s ovládacou kľučkou umiestnenou v spodnej časti krídla), doplnené sklápacími zvislými oknami, na opačnej strane, smerujúcej k rieke, sa použili výklopno-výkyvné okná v zostave s neotvárateľnými zvislými oknami. Výklopno-výkyvné okná VELUX (typ GPU) možno otvoriť až do uhla 45° a sú ideálnym riešením pre komfortný a neobmedzený výhľad von.
 


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177736
Jaroslav Hejzlar

 


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177733
Jaroslav Hejzlar

Štýl detskej izby, ktorá len prednedávnom dostala svojho prvého obyvateľa, určujú, podobne ako vo zvyšku bytu, nabielo natreté trámy. V tomto prípade sú však skombinované s namodro vymaľovanými stenami. Na podlahe je rovnako ako v susedných miestnostiach dlažba z pôvodného materiálu z povaly, o tepelnú pohodu sa stará podlahové vykurovanie napojené na plynový kotol.   Pohľad z priestoru vyhradeného kuchyni do jedálne. Atmosféru slnečného juhu dokresľuje aj vhodne zvolené zariadenie – napríklad aj biela kuchynská linka vo vidieckom štýle.

Kvôli ochrane pred prenikavými slnečnými lúčmi aj pred prípadnými nevítanými pohľadmi susedov z protiľahlých domov dopĺňajú všetky okná v byte tieniace rolety svetlej krémovej farby. A aké sú skúsenosti majiteľov s bývaním priamo v historickom centre mesta? „V novom domove sa nám býva nádherne,“ svorne potvrdzujú manželia Dufkovci. „Paradoxne, je tu úplný pokoj, aj keď sme priamo v centre mesta – je tu totiž pešia zóna s upraveným režimom prevádzky, takže nás nerušia žiadne autá. Z opačnej strany, od rieky, zas počujeme šumenie splavu, čo je najmä večer naozaj romantické. A keď nás prestane baviť sedieť doma, nemusíme sa hneď vybrať na prechádzku po meste – stačí vyjsť na terasu a Písek máme ako na dlani,“ pochvaľuje si domáci pán.
 


Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177735
Jaroslav Hejzlar

 

Provence v Písku alebo Francúzsky vidiek a česká renesancia

177739
Jaroslav Hejzlar

Taktiež priestranná kúpeľňa je ladená v modro-bielej farebnej kombinácii, tu však dali majitelia pred pôvodnou dlažbou prednosť novej, modrej, ktorá ladí s obkladom. Hranaté umývadlo stojí na murovanej skrinke, aká patrí k neodmysliteľným prvkom romantických vidieckych interiérov. Vybavenie priestrannej kúpeľne dopĺňa sprchovací kút a WC.   Bielym dreveným nábytkom v štýle útulných francúzskych kaviarní je zariadená aj terasa s výhľadom na staré mesto, kde rodina v slnečnom počasí rada stoluje.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.
 

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia