Zdroj: istock.com

Zrkadlo v interiéri: Viete, kam ho umiestniť a na čo si dať pozor?

22. 07. 2020
Zdieľať

Zrkadlá vedia urobiť s priestorom hotové čary. Presvetlia, opticky zväčšia, vytvoria originálne obrazce. Ak ich použijeme nesprávne, môžu nám ale viac uškodiť ako pomôcť.

Na zrkadlách je najcennejšie, že sú perfektnou kombináciou štýlu a funkčnosti. Nech máte akýkoľvek štýl v byte – od historického, cez vintage, po minimalistický či drsný industriál – vždy ich viete použiť vo svoj prospech tak, aby boli estetické i funkčné.

vintage izba so zrkadlom

Zdroj: istock.com

Na to, aby bolo zrkadlo funkčné, potrebuje svetlo. Zvážte, či je lepšie pre vás umelé osvetlenie, ktoré je neraz veľmi kruté a ukáže aj to, čo vidieť nechceme alebo využijete mäkšie prirodzené svetlo.

Hra so svetlom a priestorom

Ak chcete, aby vaše zrkadlo primárne zväčšilo priestor a odrážalo svetlo, umiestnite ho veľa okna alebo na stenu oproti. Vyskúšajte rôzne vzdialenosti od okna, podľa toho, na akú svetovú stranu je orientované.

Do kúpeľne sa hodí zrkadlo s umelým osvetlením aspoň hore, moderné sú často osvetlené po celom obvode. V malej kúpeľni priestor zväčšíte zrkadlom na šírku celej jednej steny. Je to veľmi príjemné riešenie, avšak musíte sa oň pravidelne starať, aby vyzeralo dobre.

Prečítajte si tiež
Redakcia radí: Ako si navrhnúť kúpeľňu snov?
osvetlené zrkadlo

Zdroj: istock.com

Zrkadlo by nemalo chýbať ani v šatníku. Tu oceníte vysoké zrkadlá s umelým osvetlením. Ak máte veľa priestoru, môžete sa pohrať aj so sklápacími zrkadlami alebo zrkadlami, ktoré sa dajú nakláňať do strán.

Tónované zrkadlá

Ak sa chcete zvýrazniť či upraviť atmosféru miestnosti, existujú zrkadlá tónované do rôznych dymových odtieňov. Staroružové či hnedasté pôsobí harmonizujúco a romanticky, zelenkasté či modrasté je skôr do moderných bytov.

elegantná kúpeľňa s veľkým zrkadlom

Zdroj: istock.com

Kam ešte umiestniť zrkadlo?

Do vstupnej haly – zrkadlo vo vstupnej hale plní viacero funkcií naraz, ale v prvom rade zútulňuje priestor vstupu. Ideálne umiestnenie je nad stolíkom na odkladanie kabeliek, lavicou či skrinkou na topánky. Zároveň opticky zväčší zvyčajne malý priestor a umožní vám posledný kontrolný pohľad na seba predtým, ako vyjdete von.

kúpeľňa v modernom dizajne

Zdroj: istock.com

Na dvere – ideálne riešenie pre menšie byty a miestnosti. Vyberte si zrkadlo, ktoré bude prekrývať čo najväčšiu časť dverí skrine alebo interiérových dverí, bez toho, aby obmedzovalo ich fungovanie. Dbajte o to, aby bolo zrkadlo kvalitne pripevnené.

spálňa so zrkadlom

Zdroj: istock.com

Do jedálne – ak máte veľký jedálenský priestor, s výrazným stolom, lustrom, nechajte ho odrážať sa vo veľkom zrkadle. Optimálne by malo visieť na stene oproti (alebo vedľa okna) a odzrkadľovať najdôležitejšie detaily.

Prečítajte si tiež
Niekoľko dobrých fínt, ako do malej kúpeľne vmestíte všetko potrebné

Aký rám zrkadla vybrať?

Záleží od štýlu, v ktorom máte izbu či domácnosť riešenú. Hrubé masívne rámy sa hodia skôr do historického štýlu, vo vintage oceníte farebné a vzorované rámy, v klasickom štýle jednoduchšie drevené. Minimalistický štýl a industriálny štýl využívajú najmä bezrámové zrkadlá alebo zrkadlá v kovových rámoch.

retro kúpeľňa so zrkadlom

Zdroj: istock.com

Naše tipy

  • Pri výbere zrkadla si všímajte spôsob uchytenia. Niektoré sa dajú zavesiť, iné sa lepia. Ak nemajú lepivú plochu, zavolajte si na inštaláciu odborníka. Pri takýchto zrkadlách vám totiž rozbitie alebo spadnutie kvôli zlému upevneniu nikto nepreplatí. V kúpeľni pracuje aj vlhkosť. Ak máte závesné zrkadlo, neriskujte jeho zavesenie bez dostatočne hlbokého vyvŕtania s hmoždinkami.
stena so zrkadlami

Zdroj: istock.com

  • Zaujímavý efekt môžete dosiahnuť aj naukladaním zrkadiel vedľa seba – menších alebo väčších. Základným pravidlom je, aby medzi všetkými zrkadlami bol dodržaný rovnaký priestor.
  • Vo vysokých miestnostiach vyniknú vertikálne zrkadlá, v dlhých lepšie fungujú horizontálne.
  • Najriskantnejšie miesto na nalepenie zrkadla je nad posteľ. Ak skutočne potrebujete takto umiestniť zrkadlo, určite jeho inštaláciu zverte do rúk odborníka.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategória: Doplnky
Tagy: zrkadlá
Zdieľať článok

Diskusia