Usporiadané vzťahy spálne

16. 03. 2009
Zdieľať

Čo je pre vás najdôležitejšie? Odpoveď by asi znela – zdravie. A čo potrebuje človek k dobrému fyzickému a psychickému zdraviu – dobre sa vyspať. Oddýchnutý človek dokáže podávať dostatočný pracovný výkon a zvládať osobné, či rodinné problémy a stresy. Na tomto fakte treba stavať, čo znamená, že spálňa má byť na spanie.


Usporiadané vzťahy spálne

183813

Spánok je stav celkového útlmu činnosti mozgu. Spánkom strávime až 1/3 svojho života. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či bude náš spánok kvalitný a zdravý. Podľa psychológov by sme napríklad mali vstávať a chodiť spať v rovnakú hodinu alebo by sme po piatej hodine poobede už nemali piť kávu. Tesne pred spaním nie je vhodné ani cvičiť. Veľký vplyv na príjemný spánok má tiež prostredie, v ktorom spíme, a to, na čom spíme. Priestor spálne by mal navodzovať pokojnú atmosféru. Nemal by obsahovať nič, čo by vám mohlo pripomínať pracovné alebo iné povinnosti. Spálňa by mala už pri prvom pohľade vyvolávať pocit pohody potrebnej na odpočinok. Ak ju budeme premieňať na pracovňu alebo žehliareň, vždy keď do nej vstúpime, zvalia sa na nás všetky povinnosti a starosti, a najdôležitejšia funkcia sa vytratí. Stres a starosti by mali rozhodne ostať za dverami spálne. Niekedy sa však ľahšie o tom hovorí, ako sa to realizuje. V malých bytoch sa využíva každý centimeter plochy a pracovný kút, či žehliaca doska často skončia v spálni. Aj tak to skúste, možno postačí ak ukryjete povinnosti za šatníkové dvere a nebudú na očiach pri zaspávaní. Preto porozmýšľajte nad vzájomným vzťahom šatníkových skríň, či šatníka a spálne.


Usporiadané vzťahy spálne

183822

Dizajn a farby pod vplyvom vlastných pocitov

Spálňa je výsostne súkromná miestnosť, kde vám návštevy nemajú čo nazerať. Teda, ak im to nedovolíte. Preto “kašlite“ na konvencie a všetko, čo vám diktuje móda. Tou sa nechajte iba inšpirovať a zoberte si z nej skutočne len to, čo sa vám páči. Môžete miešať štýly, vlastné predstavy s názormi dizajnérov, no hlavne si aspoň v spálni vytvorte ten naozajstný kúsok vlastného sveta. Keď tam vojdete, mal by vás zaplaviť pocit uvoľnenia. A o tom má asi každý vlastnú predstavu. Dizajn a nápady, ktoré vám ponúkame, berte preto ako inšpiráciu, nie ako diktát módy.

Bez postele to asi nepôjde alebo posteľné scény


Usporiadané vzťahy spálne

183819

Dnes sa preferuje takzvaný aktívny spánok, pri ktorom sa regeneruje chrbtica, kĺby a vnútorné orgány. Prispieva k nemu vhodne zvolená posteľ s aktívnym matracom a vhodným roštom a, samozrejme, optimálne rozmery lôžka. Ideálny rozmer matraca a postele pre jedného dospelého človeka sa snažia výrobcovia s menšími odchýlkami dodržiavať – jeho šírka je 90 cm a dĺžka 200 cm. Vôbec neprekáža, ak je posteľ väčšia. Podľa odborníkov by nás posteľ mala presahovať zhruba o dvadsať centimetrov. Výška plochy, na ktorú si človek líha, by mala byť okolo 45 cm. Umiestnenie postele v miestnosti má tiež svoj význam, a to nie iba z hľadiska toku energii podľa učenia Feng šuej, ale aj z praktického a pocitového hľadiska. Z postele by sme mali vždy vidieť na dvere a zároveň by nemala byť v tesnej blízkosti okna, pretože to môže negatívne ovplyvniť zaspávanie. Posteľ by sa tiež nemala umiestňovať nohami priamo k dverám.
 

Odporúčame:

Posteľ oprieť čelom o stenu, budete mať pocit istoty pri spánku;

Výšku záhlavia alebo čela postele aspoň 35 až 40 cm nad posteľou – ochránite si tak stenu a zútulníte spálňu;

Nechať medzi posteľou a súbežnou stenou priestor široký aspoň 70 cm – nebudete sa udierať do nôh pri prechádzaní a manipulácií z lôžkovinami;

Posteľ nedávajte k oknu alebo vykurovaciemu telesu – znížite si tepelnú pohodu pri spaní (pozor aj na skrytý prievan medzi oknom a dverami).

 

 

A teraz matrac

 

 

Vhodne zvolený matrac by nemal brániť pohybu v spánku, ale naopak, mal by pomáhať pri celkovom uvoľnení tela.


Usporiadané vzťahy spálne

183816

Máte na výber:

Pružinové matrace, donedávna najobľúbenejšie, predstavujú najjednoduchšie a ešte stále primerane kvalitné riešenie za prijateľnú cenu. Požiadavky na zdravý spánok spĺňajú, no ich nevýhodou je, že sa môžu polohovať len obmedzene. Moderným typom pružinových matracov sú taštičkové matrace, ktoré majú pružiny, jednotlivo zašité v textilných vreckách. Na rozdiel od klasických pružinových matracov sa deformujú iba častimatraca, na ktoré je vyvíjaný tlak, a tak lepšie rozložia hmotnosť ľudského tela.

Matrace z polyuretánovej peny, dnes už aj s takzvanou „pamäťou“, čo znamená, že svoju tvrdosť menia v závislosti od teploty a pri kontakte s telesným teplom mäkne ich časť. Do pôvodného tvaru sa zmäknutá časť vracia pomaly, a tým sa primerane rozloží tlak na ľudské telo. Tieto matrace sú prispôsobivé a stabilizujú polohu tela, čo je pozitívne pre krvný obeh a zmiernenie bolesti chrbta.


Usporiadané vzťahy spálne

183802

Latexové matrace alebo matrace z ľahčenej penovej gumy si získavajú čoraz väčšiu obľúbenosť, pretože sa tiež deformujú iba v tej časti, na ktorú pôsobí sila; jej okolie ostáva bez deformácie. Môžu obsahovať zložku s antibakteriálnym účinkom, čím sa minimalizuje možnosť vzniku plesní. Nemalo by sa zabudnúť ani na hygienu lôžka a jeho ľahkú údržbu, preto je dobrým riešením snímateľný poťah matraca.

Nemenej dôležitým prvkom pre zdravý spánok je rošt, na ktorom je matrac položený. Existuje veľké množstvo typov, platí tu však jednoduché pravidlo. Na predpätý lamelový rošt je vhodnejší matrac z polyuretánovej peny alebo latexu a pod pružinový matrac je vhodnejší pevný rošt. Ak dáme na predpätý rošt pružinový matrac, znížime jeho tvrdosť. 
 

Vývoj neobchádza ani matrace a na trh sa dostávajú zaujímavé novinky. Napríklad nový materiál Geltech, ktorý má vlastnosť deformácie vo všetkých smeroch, a tak dodává telu lepšiu oporu než penové jadro matraca. Vďaka 3D deformácii má schopnosť rozkladať tlak, takže v priebehu spánku nie je narušený krvný obeh, nedochádza k preležaniu a spánok je podstatne pokojnejší. Tento materiál má dobrú tepelnú vodivosť a zároveň schopnosť akumulácie tepla. Tepelná zotrvačnosť je základným prvkom termoregulácie, ktorá zaisťuje odvod prebytočného tepla. Gelové segmenty vložené do plochy matraca vytvárajú akupresúrne body, ktoré pomáhajú uvoľniť svalstvo.

 

Jeden matrac akýchkoľvek rozmerov je určený pre jedného človeka. Manželské dvojlôžko by malo byť zložené z dvoch matracov, aby ste nemuseli vedieť o každom pohybe partnera. Dôležité je tiež vyberať matrac na mieru, podľa telesnej hmotnosti a spôsobu spánku.

 

 

 

Uložené v spálni alebo dobré vzťahy šatníka a spálne

 

 


Usporiadané vzťahy spálne

183817

Šatník alebo šatníková skriňa by mali byť prirodzenou súčasťou spálne bez toho, aby ste si uvedomovali ich objem a množstvo vecí v nich. Určite by nemali pôsobiť ťažkopádne a to sa vám podarí, iba ak nebudete vnímať hĺbku alebo bočnú stenu šatníkovej skrine. Preto, ak je to len trocha možné, vytvorte si šatník ako samostatnú miestnosť pri spálni alebo ako samostatnú uzatvárateľnú časť spálne. Ideálne je, ak šatník tvorí hygienický filter medzi spálňou a kúpeľňou. Dobre navrhnutý šatník dokáže vyriešiť všetky problémy s ukladaním vecí a môže ušetriť až 4 m2 z obytnej plochy bytu. Pre samostatné šatníky tiež hovorí fakt, že v nich okrem oblečenia môžete skladovať aj iné potrebnosti.. Napríklad žehliacu dosku, ktorú potrebujete mať po ruke, ak sa ráno ponáhľate a vaša obľúbená sukňa je pokrčená. Za zatvorenými dverami šatníka vás určite v spánku strašiť nebude. Ak vám priestorové možnosti bytu nedovolia vybudovať si priestorný šatník v blízkosti spálne, riešenie s podobnou funkciou môžu predstavovať vstavané skrine. Vstavaná skriňa dnes už, našťastie, nepredstavuje iba z núdze cnosť, ale premieňa sa na interiérový akcent spálne alebo hľadá súlad s celkovým konceptom priestoru, či už z hľadiska materiálov alebo farieb. Dobre priestorovo navrhnutá vstavaná šatníková skriňa dokáže urobiť s priestorom spálne doslova divy. Nezaberá zbytočne miesto, no napriek tomu je priestranná a jej vnútorné vybavenie si môže každý dať „ušiť“ na mieru. Výrobcovia sa snažia riešiť výplň dverí zaujímavými materiálmi a ich vzájomnými kombináciami tak, aby skrine nepôsobili rušivým dojmom, ale naopak, aby tvorili dekoratívne prvky interiéru. Ich veľké plochy sa dokonca začínajú využívať ako podklad na umiestnenie umeleckých výtvarných diel.


Usporiadané vzťahy spálne

183818

Ak sa v žiadnom prípade nechcete púšťať do stavebných úprav alebo sa vám vstavané skrine jednoducho nepozdávajú, neobávajte sa, že nebudete mať moderný interiér, ak na odkladanie oblečenia v spálni využijete klasické skrine. V priestrannej a vzdušnej spálni prekážať nebudú, môžu dokonca pomôcť pri zútulnení veľkého priestoru. V malej spálni je to však na zváženie – veľké a masívne skrine vám doslova zoberú priestor. Ak však nepotrebujete veľké množstvo oblečenia a pravidelne ho triedite a vymieňate, samostatne stojaca skriňa menších rozmerov vám postačí. Skrine pôsobia menej mohutne, keď ich nevidno z boku, ale len spredu.

Skrine nemusia stáť vždy pri stene. Ak sa použijú na rozdelenie priestoru, možno práve v dlhých a úzkych priestoroch vytvoriť oddelený pohodlný a útulný kútik na spanie.
 

Odporúčame:

– Nestavať skrine k stene, ku ktorej sa otvárajú izbové dvere,pretože pri vstupe do miestnosti by ste sa zakaždým ocitli zoči-voči boku skrine. Mal by tam ostať priestor aspoň 60 cm.

– Využit celú výšku izby, najlepšie pomocou vstavaných šatníkových skríň. Ak nemáte dostatok priestoru v spálni, odporúčame skrine s posuvnými alebo skladacími dverami, ktoré neobmedzujú priestor, potrebný na pohyb pred nimi.

– Nezabudnúť na osvetlenie pred šatníkovou skriňou alebo aj v nej. Denné svetlo pri skriniach so šatami príde tiež vhod, pretože si tak ľahšie vyberiete správnu blúzku či doplnok.

 

 

Tento článok bol uverejnený v časopise Môj dom

 

 

Kategória: Bývanie Spálňa
Tagy: posteľ spálňa
Zdieľať článok

Diskusia