Užitočné centimetre – vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

Užitočné centimetre – vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

18. 02. 2010
Zdieľať

Aj keď sa vedci ešte nedohodli, či sa vesmír rozpína alebo zmršťuje, my už máme dávno jasno. Aspoň pokiaľ ide o náš bytový vesmír, ktorý sa od nasťahovania po odsťahovanie (alebo požiar) neustále zmenšuje. My však, narozdiel od NASA, poznáme príčinu i recept ako nad bytovou fyzikou zvíťaziť.

Nemusíme mať dva doktoráty z astrofyziky, aby sme zistili, že zmenšovanie nášho osobného priestoru má prapôvod v tradičnej ľudskej vlastnosti zhromažďovať rôzne predmety. I keď napríklad k deťom dokážeme byť často nekompromisní (nová hračka bude, len keď obetuješ jednu starú), sami sa zásadou „niečo za niečo“ riadime len výnimočne. A tak sa postupne plnia skrine, police, zásuvky… a náš životný priestor sa zmenšuje nepriamo úmerne k finančným prostriedkom, ktoré do nových i starých harabúrd investujeme. A keďže nie je veľmi pravdepodobné, že naše zvyklosti výhľadovo zmeníme, prichádzajú k slovu šikovní architekti, firmy a ich nápady.

Dá sa to aj bez skríň?


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244838
Daniel Veselský

Úplne kritická otázka. Ak máte veľkorysé podmienky, sústreďte predmety v špecializovaných miestnostiach. Vivat šatníky, vivat komory či špajze, vivat technické miestnosti! Ak si môžete dovoliť takýto priestor navyše, máte vyhrané. Zvyšok je už len o riešení odkladania vecí v týchto priestoroch. Keďže sem návštevy obvykle nepúštate, nemusíte sa tak sústreďovať na ich vnútorný dizajn a môžete ušetriť na drahých materiáloch. Alebo – už ste niekedy na našich stránkach našli nafotenú špajzu? A verte, že sme ich už videli neúrekom… Ich útroby sú však fotogenické len veľmi zriedkavo.

Ani centimeter na zmar

Tak znie pravidlo číslo 1. Úložných priestorov nie je nikdy dosť, dôležité je využiť každý milimeter. Množstvo miesta sa ukrýva pod posteľou, nad dverami v predsieni, pod nábytkom… „Je jasné, že napríklad postele pôsobia vzdušnejšie, keď vidíte ich nohy. Ale kto si dnes môže dovoliť ten luxus nevyužiť tie m3 priestoru pod ňou? Navyše, keď sme tradičný „perinár“ z našich príbytkov asi nadobro vylúčili?“. To sú však obvyklé miesta, ide len o to, ako sa ich návrhár chytí – bez straty nárokov na kvalitu vyhotovenia i dizajnu. Existujú aj netradičnejšie riešenia. Architektka prezrádza: „Kto povedal, že do skríň musíte len spredu?“ Odkladací priestor sa dá nájsť na rozličných miestach – napríklad i pod pracovným stolom, samozrejme bez toho, aby bolo ohrozené pohodlie i zdravie užívateľa.

 


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244828
Daniel Veselský


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244829
Daniel Veselský

„Priestorový potenciál“ vstavaných skríň umožňuje napríklad miestnosť za dverami rozšíriť o hĺbku skrine. V tomto prípade šlo nielen o estetické, ale i vysoko efektívne riešenie

Myslite dopredu

Architektka Anna Igriciová tvrdí: „Keď navrhujem kuchyňu, často si nechám od klientov napísať zoznam všetkých spotrebičov, niekedy i s rozmermi, aby sme im vopred našli miesto. To isté platí o metlách, vysávači, umývacích prostriedkoch… jeden klient bol v šoku, keď som mu navrhla v rámci nábytku i miesto na žehliacu dosku. Jeho manželka si to však dnes nevie vynachváliť. Inšpiráciou mi bola kuchyňa mojej starej mamy – tam však dávni nábytkári išli do dôsledkov a žehlenie integrovali priamo do kuchynskej linky,“ delí sa so svojimi skúsenosťami. A čo argument – čo ak si po čase kúpim trebárs nový vysavač iných rozmerov? „Verte mi, že, keď máte presne určené, šikovne prístupné a overené miesto v skrini, kúpite si taký, ktorý sa vám tam vojde,“ usmieva sa architektka.

Platí to i pre šatníky. Dnes už existujú rôzne „drôtené“ programy s tým najšpecializovanejším účelom – zvláštny vešiak na kravaty, na klobúky, o policiach na topánky ani nehovoriac… Rozmýšľajte dopredu a nakupujte tak, aby ste pri každom novom predmete, hračke či kuse odevu vedeli, kde ho odložíte.

Kuchyne sú v ukladaní vždy o krok vpred. Spomeňme si, že až špecializované kuchynské štúdiá a výrobcovia rôznych kovaní nás naučili naplno využívať napríklad rohové skrinky.

Ukryť čo sa dá

A to nielen kvantá predmetov, ale i samotné úložné priestory. „Aj u nás už hrajú prím vstavané skrine. Klasickým riešením sú posuvné dvere s masívnym kovaním a zrkadlom. Ale prečo sa obmedzovať? Navyše, to je úplne jasný signál – TOTO JE SKRIŇA. Pritom na trhu sú rôzne materiály i patenty. A keď niesú, vymyslíte si ich sami.“ Aj preto by ste v jej realizáciách márne hľadali toto riešenie dnes už tradičného kusu nábytku. Dnes nájdete na trhu stovky typov kovaní, skrine môžete nielen odsúvať, ale i vyklápať či vyklápať i otvárať zároveň, rolovať… Záleží len na vašom vkuse a potrebách. Skriňa nemusí mať na čele napísané, že ukrýva vašu bielizeň. Môže sa tváriť ako… ako čokoľvek iného.

Skrine ako priečky – a prečo nie?

Tí z vás, ktorí strávili nejaký čas na vysokoškolskom internáte, si spomenú na ľudovú architektonickú tvorivosť, ako pomocou skríň vytvoriť aspoň akú takú ilúziu súkromia. „Nejde v pravom zmysle slova o priečky. Ale vstavané skine dokážu členiť priestor, modulovať ho. Tým, že sú osadené na plnú výšku, prakticky pretvárajú pôdorys. Ich potenciál je veľký – dokážu tu pridať, tu ubrať niektorej z miestností, ide len o to, správne využiť ich hĺbku i rozmiestnenie.“ Takto sa napríklad majitelia bytu (pozri návštevu Cez dve poschodia na predošlých stranách), konečne dostali k aspoň minimálnym rozmerom kúpeľne. „Vstavaná skriňa je – ak odhliadneme od jej akustických vlastností – takmer hotovou priečkou, a to aj bez murovania,“ popisuje architektka.

Zamyslenie na záver

Ak sa vám napriek všetkým nápadom byt stále zmenšuje, skúste sa zamyslieť nad tým, či všetky tie rárohy naozaj potrebujete. A ak už nechcete stráviť život asketicky ako mnísi, spomeňte si na slávnu knižku Ericha Fromma Mať alebo byť?, v ktorej tento slávny sociológ pátra po zmysle života moderného človeka. Pamätajte na to, že i keď patríte medzi prísnych materialistov, vždy bude treba riešiť to, kam sa s novým nákupom poberiete…

 


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244830
Daniel Veselský


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244831
Daniel Veselský

A jeden zástupca klasiky – vstavaná skriňa pôsobí najlepšie, pokiaľ nevidíme jej bočnú stenu. Teda inštalovaná do – v ideálnom prípade – vopred vytvorenej niky. V starších bytoch po dôkladnej rekonštrukcii často riešia otázku – kam s novým kotlom? Prečo nie do elegantnej skrinky na záchode?

Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244824
Daniel Veselský


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244826
Daniel Veselský


Užitočné centimetre - vstavané skrine, skrine, šatníky, dvere

244827
Daniel Veselský

Potravinová skriňa? Ale kdeže, za dverami sa ukrýva plnohodnotná komora. Firmy dnes dodávajú kovania od výmyslu sveta, hľadajte riešenie presne pre vaše potreby. Alebo si vyberte dobrého architekta.

 

Náš Tip: Moderné vstavané skrine a šatníky ušité na mieru! Bratislava a okolie.


Zdroj: môj dom špeciál JAGA GROUP

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: ukladanie
Zdieľať článok

Diskusia