V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

25. 07. 2006
Zdieľať

Približne za dve hodiny môžete so zaujímavým filmom prežiť dobrodružstvo, strhujúci príbeh, pozrieť sa na svet očami hrdinov alebo spolu s nimi navštíviť vzdialené miesta. Aby ste však mali zo sledovania skutočný pôžitok, mali by ste si vybrať kvalitný prístroj, ktorý prinesie film do vašej domácnosti.

Dnes už väčšina z nás stavia na digitálne formáty a staršie VHS máme hlavne z nostalgie k vlastnej videotéke. Neodškriepiteľná výhoda analógového záznamu na páske bola predovšetkým v možnosti opätovného nahrávania a ľahkej dostupnosti médií, t. j kaziet. Dnes však k dispozícii nie sú iba DVD prehrávače a ich obľúbené kombinácie s videorekordérom VHS, ale aj priamo DVD rekordéry a ich kombinácie buď s pevným diskom (HDD), alebo so spomenutým videorekordérom VHS.
 

Systém domáceho kina

V kategórii systémov domáceho kina sa spoločnosť Samsung stala víťazom už druhý rok po sebe. Nový systém domáceho kina Samsung HT-P1200 disponuje ako prvý na svete v tejto triede funkciou USB Host Play Supporting Moving Picture (podpora prehrávania záznamu z USB jednotky). Jednoducho pripojte USB pamäťovú jednotku k systému HT-P1200 a on vám prehrá súbory DivX, mp3 a JPEG presne podľa vašich predstáv a očakávaní.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59432

HT-P1200 spĺňa aj jednu z najdôležitejších požiadaviek na ideálny systém domáceho kina tým, že reprodukuje skvelý priestorový (surround) zvuk, ktorý obklopí poslucháča úplne zo všetkých smerov (360 stupňov). Odporúčaná cena je 39990 Sk, Samsung.

DVD – No. 1

Ak budete chcieť iba prehrávať zakúpené alebo požičané DVD disky, postačí vám DVD prehrávač. Kombinácia DVD prehrávača a videorekordéra VHS pravdepodobne uspokojí majiteľov, ktorí si už niekoľko rokov budujú domácu videotéku kaziet VHS. Najväčšou výhodou kompaktného a priestorovo nenáročného kompletu je jednoduché prepojenie, možnosť súbežnej nezávislej prevádzky, takže môžete súčasne sledovať film z dévedečka a nahrávať televízne vysielanie na kazetu.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59431

Stále populárnejšie, ale cenovo o niečo nákladnejšie DVD rekordéry dokážu disky DVD nielen reprodukovať, ale aj nahrávať. Pravdepodobne si ich vyberú tí z vás, ktorí si chcú zadovážiť aj vlastné DVD nahrávky či už televíznych relácií, alebo prepisom z iných zdrojov, napr. z videokamery či videorekordéra. Kombinácia DVD s rekordérom VHS alebo HDD (s pevným diskom) rozširuje možnosti holých DVD rekordérov o jednoduchý prepis a spracovanie záznamu. Kombináciu s VHS rekordérom zvolia tí, ktorí vlastnia obsiahly archív nahrávok na kazetách VHS, respektíve chcú záznamy z nich prepisovať na trvalejšie médium, t. j. na disky. Pevný disk pritom slúži na primárne záznamy relácií, z nich sa potom vybraté prepisujú na prenosný disk. Výhodou je možnosť ich ďalšieho spracovania, z obľúbeného filmu nasnímaného z televízie si potom môžete pomerne jednoducho vystrihnúť nudné a rušiace reklamné bloky.
 

Systém domáceho kina môže spôsobiť vo vašom byte jeden nemilý problém – po inštalácii všetkých káblov pred vami aj za vami môžete mať pocit, že sedíte ako pavúk v sieti striehnuci na korisť. Ak byt rekonštruujete alebo staviate nový, uvažujte o budúcej obývačke vopred a dajte si natiahnuť lišty priamo do múrov. Po zakúpení domáceho kina pretiahnete káble vnútrom muriva. Druhým variantom je kúpiť si bezdrôtový systém. Treťou možnosťou je využiť ponuky firiem, ktoré stavili na virtuálny priestorový zvuk (systém Virtual Dolby), ku ktorému stačia iba tri predné reproduktory (2 + subwoofer).

DVD rekordéry majú v porovnaní s klasickými videorekordérmi mnohé prednosti. V najvyššom záznamovom režime ponúkajú podstatne kvalitnejší obraz s výrazne vyšším rozlíšením, ostrejšou kresbou, čistejšou farebnosťou a väčšou stabilitou porovnateľnou s nahrávkami na lisovaných DVD. Všetky prehrávajú sériovo lisované disky DVD, audio CD, individuálne vypaľované disky DVD-R a CD-R/RW. Nahrávať môžu na nezmazateľné, plno kompatibilné disky DVD-R, na ktoré možno nahrávať iba raz. Taktiež možno nahrávať aj na niektorý z prepisovateľných diskov, ktoré sa dajú využívať podobne ako kazety VHS.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59407

Samotné nahrávanie na DVD je veľmi jednoduché. Každá nahrávka sa na disk zaznamená podobne ako skladba na kompaktný disk. Nahrávky sú potom priamo dostupné z automaticky vytváraného menu, takže pri hľadaní konkrétneho záznamu už netreba prehľadávať celú kazetu.

Na rozdiel od magnetického záznamu na páske sa optický záznam na disku prehrávaním vôbec neopotrebuje a aj jeho odolnosť proti mechanickému poškodeniu je vyššia.

Dôležitým kritériom pri výbere konkrétneho modelu sú formáty, ktorých prehrávanie prístroj umožňuje. Na kvalitnom a nie príliš drahom DVD prehrávači/rekordéri si môžete prezerať obrázky, ktoré ste urobili digitálnym fotoaparátom, a potom vypálili na CD alebo DVD. Niektoré prístroje podporujú aj komprimované videoformáty známe skôr z počítačov, s koncovkou WMA, alebo stále populárnejší hudobný formát mp3. Patríte medzi priaznivcov komprimovaného formátu DivX? Pirátstvo, samozrejme, nepodporujeme, ale prečo nevyužiť možnosti tohto formátu trebárs pri kompilácii vašich piatich obľúbených, legálne zakúpených filmov vypálených na jediné DVD médium?


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59435

Niektoré DVD rekordéry navyše vedia záznamy aj strihať. Jednoduchý strih môže byť buď fyzický (pri ňom sa mení umiestnenie jednotlivých úsekov v adresári), alebo virtuálny (určuje sa iba poradie, v ktorom sa budú úseky prehrávať, pričom sa nemení ich umiestnenie na disku).

Pokiaľ sa spoľahnete na overenú značku, nemali by ste mať s prístrojom zásadné problémy. Ďalším kritériom výberu je dizajn. Vyberte si taký prístroj, na ktorý sa vám príjemne pozerá aj bez toho, aby sa vám v ňom práve prehrával váš obľúbený film…
 


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59444

Spoločnosť LG Electronics uviedla na trh prvý plazmový televízor so zabudovaným digitálnym HD videorekordérom. Séria PY2DR, ktorá je k dispozícii v 50- a 60-palcovej verzii, ponúka všetky výhody plazmového televízora v spojení s výkonným 160 GB HD-DVR vstavaným do ultratenkej skrine.

Televízor je schopný zaznamenať až 13 hodín programov s vysokým rozlíšením alebo 63 hodín programov so štandardným rozlíšením. DVR je vybavený funkciou automatického časového posunu, prístroje sú vybavené tunerom LG piatej generácie ATSC VSB/QAM, ktorý prijíma pozemný digitálny HDTV signál a nekódovaný digitálny káblový signál. Pamäťové karty umožňujú prezerať si fotografie a počúvať digitálnu hudbu, napr. súbory mp3, cez displej. Séria PY2DR sa dodáva s integrovaným podstavcom a reproduktormi, LG Electronics.

Nechcete povedať videu zbohom?

Prístroje prehrávajúce klasické VHS kazety uvoľnili svoje miesto DVD prehrávačom a na poli individuálneho videozáznamu už s prehľadom bodujú DVD rekordéry. Pred nákupom videorekordéra zvážte, či sa vám táto investícia ešte oplatí. Ak je vám ľúto rozlúčiť sa s rozsiahlou zbierkou nahratých VHS kaziet, môžete si kúpiť prístroj, ktorý v jednej škatuli ponúka možnosť prehrávať obidva formáty – DVD aj VHS. Ak sa aj napriek všetkému rozhodnete pre nákup videorekordéra, prečítajte si nasledujúce riadky.
 


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59442

Atraktívny a univerzálny

DVD rekordér Panasonic DMR-ESH80V vás určite zaujme najmä svojou univerzálnosťou. Kombináciou DVD a VHS rekordéra získate možnosť archivovať staršie záznamy z VHS na DVD, vďaka čomu sa nebudete musieť rozlúčiť s nijakým záznamom.

Integrovaný pevný disk umožňuje v prípade potreby záznam z VHS pred kopírovaním na DVD upraviť – zostrihať, odstrániť niektoré pasáže alebo vytvoriť nové kapitoly. Spomínaný model v sebe kombinuje štyri prístroje. Základom je DVD rekordér so vstavaným 200 GB HDD, nasleduje VHS rekordér a pre používateľov čoraz atraktívnejší slot pre pamäťové SD karty. Odporúčaná cena je 32990 Sk, Panasonic Slovakia.

Aký zvoliť systém?

Základný systém VHS počíta iba s monofónnym zvukom. Je určený tým, ktorí nerátajú s nahrávaním a reprodukciou viacjazyčných programov ani s dodatočným ozvučovaním.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59429

Reprodukčné funkcie a obrazová kvalita vášho videoprístroja závisí od množstva videohláv. Väčšina prístrojov je vybavená mechanikou iba s dvoma videohlavami, ktoré zabezpečujú obraz štandardnej kvality, plno postačujúci na každodenné sledovanie programu. Štvorhlavé videorekordéry produkujú v porovnaním s jednoduchšími modelmi pri statickej, spomalenej alebo zrýchlenej reprodukcii obraz lepšej kvality. Pri všetkých stereofónnych videorekordéroch predstavuje dokonalejší štvorhlavý systém štandard.

VHS hi-fi systém využijú predovšetkým tí, ktorí požadujú kvalitné stereofónne, prípadne jednoduchšie priestorové ozvučenie, väčšie možnosti práce so zvukom a postačí im bežná kvalita obrazu.

Super VHS systém radikálne zlepšuje kvalitu obrazovej zložky videozáznamu a zabezpečuje slušnú úroveň aj pri nahrávkach, ktoré nepochádzajú z originálneho zdroja. Pôvodne mali prístroje VHS problémy s prehrávaním záznamu S-VHS, ale špeciálna úprava pre kvázireprodukciu S-VHS – tzv. SQPB (Super Quasi Playback) – ju vyriešila. Postupom času sa odstránil aj ďalší problém, ktorý predstavovala nutnosť využívať na prevádzku v režime S-VHS špeciálne, drahšie kazety. S-VHS úspešne využijú majitelia videokamier so systémami Video Hi8, S-VHS-C, DV, D8, ktorí chcú svoje záznamy prenášať na kazety VHS/S-VHS.
 

Pre ľahké nahrávanie

ShowView je systém, ktorý zjednodušuje programovanie prístroja na samočinné nahrávanie televíznych relácií. V televíznych programoch je v niektorých časopisoch pri každej položke uvedený špecifický niekoľkomiestny číselný kód. Po zadaní kódu do pamäte videorekordéra pomocou diaľkového ovládača sa automaticky aktivuje funkcia nahrávania v danom vysielacom čase, takže nikdy nezmeškáte svoj obľúbený film a súčasne už nebudete musieť tápať medzi pokynmi na programovanie v návode na obsluhu.

VPS (Video Program System) nezačne a neskončí nahrávanie podľa naprogramovaného reálneho času, ale na základe signálu vysielaného televíznymi stanicami. To je užitočné najmä vtedy, ak sa začiatok programu, napríklad športového prenosu, neplánovane posunul.

Kino v obývacej izbe

Všetky filmy a televízne programy nie sú nasnímané s rovnakou šírkou obrazu (označuje sa ako pomer strán), a preto sú pri širokouhlých televízoroch k dispozícii rôzne nastavenia obrazovky, zodpovedajúce všetkým možným formátom obrazu (teda pomerom strán).

Prečo uvažovať o televízore s plochou obrazovkou? Dôvodov je niekoľko:

1. Pri televízore s plochou obrazovkou je obmedzený odraz okolitých objektov na obrazovke.
2. Plochá obrazovka nie je zakrivená v rohoch, takže obraz nie je skreslený a čítanie textov je jednoduchšie.
3. Plochý televízor možno sledovať z väčšieho zorného uhla.

Všeobecne však neplatí, že do každého bytu sa hodí veľká obrazovka. Veľkoformátové televízory vyžadujú, aby mal divák dostatočnú vzdialenosť, inak výhody plazmy alebo LCD neoceníte a obraz sa vám môže javiť horší ako pri tradičnom televízore so sklenou obrazovkou.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59438

Keď hovoríme o domácom kine, treba si uvedomiť zásadnú vec – aj keď sa na filmy hlavne pozeráme, pri domácom kine je rozhodujúci zvuk. Klasické domáce kino sa skladá z DVD prehrávača, AV zosilňovača/prijímača, zobrazovacieho zariadenia a zostavy piatich až siedmich reproduktorov + subwooferu. V ponuke predajní dnes nájdete buď kombináciu systému domáceho kina „všetko v jednom“, alebo sa môžete pustiť do časovo aj finančne náročnejšieho vyberania jednotlivých komponentov. Výsledok však zodpovedá vašim nárokom aj investíciám.
 


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59443

Zvuk ako z inej dimenzie

Sony prišlo na slovenský trh s nový alternatívnym 2.1-kanálovým systémom domáceho kina. Domáce kino Sony DAV-X1 ponúka kvalitný priestorový zvuk pri výrazne menších nárokoch na priestor. Technológia S-Force PRO Front Surround vytvára na základe precíznych DSP výpočtov zadné virtuálne reproduktory, pričom využíva časový posun v prijímaní zvukových vĺn ľavým a pravým uchom.

Nevyužíva odrazy od stien miestnosti, ale smeruje zvuk priamo k poslucháčovi. DAV-X1 je kompletné riešenie so stereo DVD prehrávačom s integrovaným tunerom a surround reproduktormi. Toto domáce kino je alternatívou pre bytové priestory, ktoré nemajú k dispozícii osobitnú miestnosť, resp. tvar ani zariadenie obývačky nie sú ideálne pre 5.1-kanálový zvuk. Na inštaláciu tohto 2-kanálového kina nepotrebujete premiestňovať nábytok (a vytvárať za sedačkou aspoň 50-centimetrový odstup), naopak, inštalácia je veľmi jednoduchá – zahŕňa zapojenie reproduktorov do hlavnej jednotky a jej prepojenie na televízor, Sony.


V digitálnom svete: alebo: kupujeme DVD, video a domáce kino

59433

Niektoré systémy ponúkajú aj doplnkovú výbavu rôznymi priestorovými režimami, ktoré vytvoria ilúziu konkrétneho priestoru – napríklad katedrály či koncertnej haly. Pri výbere domáceho kina je rozhodujúce najmä to, koľko doň chcete investovať, a aj to, do akého priestoru budete kino inštalovať a čo si od systému sľubujete. Tu neplatia nijaké zásadné pravidlá, iba všeobecné – vyhnite sa najlacnejším kusom a dobre zvážte, či sa vám vyplatí investovať do tých najdrahších prístrojov.
 

Alternatíva

Neviete si vybrať správny DVD prehrávač či rekordér? Nechcete mať byt plný rôznych, hoci dizajnovo zaujímavých škatúľ? Uvažujte o riešení na báze domácich počítačov. Ide o vyššiu jednorazovú investíciu do štýlovej škatuľky – počítača – vybaveného softvérom Windows XP Media Center Edition. Stačí ho pripojiť k televízoru a môžete nahradiť DVD prehrávač, videorekordér a hi-fi sústavu jedným integrovaným zariadením s veľkou kapacitou pevného disku a s priestorovým zvukom formátu 5.1 a 7.1. Navyše systém umožňuje bezdrôtovo prenášať signál na monitory PC alebo televízne obrazovky v ďalších miestnostiach bytu.

Ovládače

Čím viac magických skriniek v dome, tým viac ovládačov. Riešením môže byť zadováženie jedného univerzálneho multifunkčného ovládača, ktorý však nemusí podporovať všetky funkcie všetkých systémov. Druhou možnosťou je vernosť značke – niektoré ovládače už priamo rátajú s viacnásobným využitím.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domáce kino dvd rekordér reproduktory video
Zdieľať článok

Diskusia