Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

29. 12. 2008
Zdieľať

Prach je všade okolo nás. Väčšinou ho nevidíme a ani si ho veľmi neuvedomujeme. Niekedy však v lúčoch zapadajúceho slnka poletujú tisíce prachových zrniečok. Aj keď to možno na chvíľu vyzerá romanticky, mnohí z nás majú hneď tendenciu siahnuť po vysávači a upratať. Vysávanie zrejme patrí k pravidelným domácim prácam v každej domácnosti a málokto čaká až na „slnečný prach“.

Čo si všímať pri kúpe vysávača


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175458

1. Sací výkon. Výrobcovia nie sú jednotní v udávaní tejto hodnoty. Niektorí uvádzajú príkon vysávača, ktorý sa pohybuje od 1 400 do 2 200 W. Iní uvádzajú aj/alebo len sací výkon. Ten máva hodnotu od 300 do 400 W. Nie vždy je výška sacieho výkonu priamoúmerná maximálnej výške príkonu.

2. Filtrácia. V zásade nezáleží na tom či máte vysávač na vrecká alebo nie. Kvalita samotného vysávača závisí od kvality filtrácie. Čím lepšia filtrácia vysatého vzduchu, tým kvalitnejší vysávač. A tá musí byť zabezpečená pri obidvoch typoch prístrojov. Väčšina vysávačov je dnes vybavená HEPA filtrami s označením 11 – 12. Mnohé prístroje majú zabezpečenú viacnásobnú filtráciu vzduchu (dvoj- až osemnásobnú). Kvalitné prístroje sú vybavené ďalšími špeciálnymi filtrami a filtračnými hygienickými zariadeniami, ktoré garantujú, že vzduch vyfukovaný z vysávača je zbavený až 99,99 % všetkých nečistôt. Je teda čistejší ako vzduch v samotnej miestnosti (Air Flow Control, Air Safe, Air clean HEPA, Super Air Clean, Active Air Clean). Nezanedbateľným prínosom sú aj samočistiace filtračné systémy a indikácia plného vrecka.


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175462

3. Objem prachových vreciek a nádob na prach. Väčšina vysávačov s vreckami má vrecká s objemom 3 až 3,5 litra. Ich objem sa však pohybuje od jedného litra (Electrolux) až do sedem a pol litra (ETA). Bezvreckové vysávače majú nádoby na prach veľké jeden a pol až dva litre.

4. Ovládanie. Pri vysávaní je veľmi dôležitá nielen manipulácia so samotným prístrojom a dostupnosť ovládania, ale aj dĺžka kábla a jeho akčný rádius. Toto všetko by malo byť riešené ergonomicky a prakticky. Dĺžka kábla sa pohybuje v rozpätí od 5 do 12 metrov, akčný rádius od 8 do 15 metrov. Samozrejmosťou sú teleskopické trubice a samonavíjanie kábla. Veľmi praktické je ovládanie prístroja priamo na rukoväti, takže sa nemusíte zohýbať (napr. LG Electronics). Určite oceníte aj parkovaciu polohu pri dočasnom prerušení vysávania (napr. Miele).


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175457

5. Príslušenstvo. Na dokonalé vyčistenie celej domácnosti je dôležité, čo všetko môžete vysávačom zbaviť prachu. Vysávače majú buď jednu hubicu, ktorá sa podľa zvoleného sacieho výkonu prispôsobuje vysávanému povrchu, alebo majú jednu hubicu na hladké tvrdé povrchy a druhú na koberce. Praktické sú aj škárovače, hubice na čalúnené povrchy, ako aj sacie štetce, s ktorými sa dá ľahko zbaviť prachu napríklad z nábytku a televízora alebo dokonca zo záclon.

6. Hlučnosť. Bezhlučné vysávanie je zatiaľ utópiou, ale aj tak sa môžete snažiť vybrať si čo najtichší vysávač. Hladina hluku pri vysávaní dosahuje 67 až 82 dB.
 


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175461


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175460

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Centrálne proti prachu


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175468

O centrálnom vysávaní sme sa porozprávali s odborníkmi z firmy Newag, ktorá zastupuje značku DuoVac na Slovensku a značku Husky v Čechách.

Centrálne vysávače sú dnes stále žiadanejším vybavením predovšetkým novostavaných alebo rekonštruovaných objektov. Svojich zákazníkov oslovujú najmä vďaka jednoduchej manipulácii pri upratovaní, minimálnym prevádzkovým nákladom a vysokej účinnosti pri odstraňovaní prachu. Princípom systému je, že na agregát, ktorý môže byť umiestnený napr. v garáži, sa napája potrubie. To je rozvedené k jednotlivým zásuvkám, z ktorých sa prach priamo vysáva pomocou 9 až 12 metrov dlhej hadice. Systémy centrálneho vysávania priaznivo pôsobia na zdravie obyvateľov domov, kde sú inštalované.

Kde všade možno inštalovať centrálny vysávač?
Centrálny vysávač sa môže inštalovať v rodinných domoch, bytoch, ale aj v penziónoch a hoteloch. Dá sa s ním vysávať akýkoľvek povrch: koberce, dlažba, plávajúce podlahy aj zle dostupné miesta. Predovšetkým vysávanie pevných podláh má veľký význam, pretože prach a nečistoty sú dobre viditeľné. Navyše, odsatím nečistôt sa nevíri prach a prostredie je dokonale čisté.
 


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175467


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175469

Aké nečistoty sa môžu s centrálnym vysávačom vysávať?
Môže sa vysávať všetok prach, ktorý vzniká v domácnostiach. Pri vysávaní popola a mastných nečistôt sa odporúča použiť separačnú nádobu, ktorá je predradená pred zásuvkou. Separátor sa môže použiť aj v prípade, že zákazník požaduje vysávanie vody. Niektoré sacie agregáty z produktovej rady Husky môžu vysávať vodu priamo, bez použitia separátora.

Ako si vybrať ten správny vysávač?


Vysávače, ktoré vysajú aj slnečný prach

175466

Pri každom vysávači je dôležitý sací výkon. Ten podmieňuje kvalitný motor a účinná filtrácia. Aj keď sa pri centrálnom vysávaní vyfukovaný vzduch vyvádza mimo objekt, filtráciu nemožno podceňovať. Má totiž zásadný vplyv práve na životnosť motora. Z hľadiska filtrácie majú vynikajúce parametre napr. agregáty Duo Vac, ktoré zachytia prach väčší ako 0,1 mikrometra, filtračná účinnosť je 97 %. Navyše tým, že sú agregáty vybavené pevným filtrom, zabraňuje sa uvoľňovaniu nečistôt z filtra pri zapnutí vysávača. Veľmi podstatná je pri výbere systému centrálneho vysávača tiež ústretovosť a zázemie dodávateľa.

Koľko stojí centrálny vysávač?
Pri cene za systém centrálneho vysávača záleží vždy na veľkosti objektu. Rozhodujúce je, aká je dĺžka potrubného rozvodu, koľko je v návrhu vysávačových zásuviek, aké dlhé je potrubie a aký výkonný má navrhovaný agregát. Orientačná cena pre rodinný dom sa môže pohybovať v rozpätí od 40 000 do 45 000 Sk.

Zaujímavé ponuky na trhu centrálnych vysávačov:
• extra výkonné akčné agregáty Duo Vac v troch atraktívnych pastelových farbách,
• sacie agregáty Husky s možnosťou kombinácie suchého a mokrého vysávania,
• komfortná ponuka vysávačového príslušenstva,
• tlmič hluku Quiet Pro, ktorý tlmí vyfukovaný vzduch z vysávača na hodnotu nižšiu ako 50 dB.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: elektrospotrebiče vysávač
Zdieľať článok

Diskusia