Zdroj: JulieK2/Shutterstock

Množia sa pri izbových rastlinách malé čierne mušky? Poznáme jednoduché 4 triky, ako sa smútiviek zbaviť

04. 06. 2024
Zdieľať

Malé, ale otravné. Mušky, ktoré sa roja okolo izboviek, sú nielen nepríjemné na pohľad, ale môžu tiež uškodiť vašim rastlinám. Premýšľate nad tým, kde sa vzali a ako sa ich úspešne zbaviť? Máme pre vás niekoľko dobrých tipov.

Nie je muška, ako muška

Malé čierne mušky poletujúce v okolí rastlín sa nazývajú smútivky (bradysia). Mnohí z nás si ju zamieňajú s drozofilami obyčajnými (drosophila melanogaster), zvanými aj vínne mušky. Tie sú však v porovnaní so smútivkami väčšie, obvykle sú svetlohnedej až žltkastej farby. Živia sa najmä hnijúcim ovocím, kvasinkami a baktériami, a tak sa najčastejšie zdržujú v blízkosti ovocných stromov a kríkov, prípadne ich plodov.

Smútivky rozpoznáte už na pohľad podľa ich čierneho sfarbenia a veľkosti približne 1 – 2 milimetre. Dospelý jedinec síce žije len približne týždeň, no plne ho využíva na kladenie stoviek vajíčok do vlhkej pôdy. Z nich sa v priebehu 3 – 6 dní liahnu larvy, a práve tie sú pre rastliny najnebezpečnejšie. Živia sa totiž nielen hubami a rozkladajúcou sa hmotou, ale aj korienkami rastlín. A tie môžu značne poškodiť.

Detail smútivky na zelenom liste.

Smútivky sa podobajú na vínne mušky, no v skutočnosti majú iné sfarbenie, sú menšie a nehodujú na ovocí, ale na korienkoch rastlín. Zdroj: Shutterstock

Kde sa smútivky a ich larvy berú?

Smútivky a k vám domov môžu dostať viacerými spôsobmi. Je tu šanca, že ste si ich priniesli z obchodu spolu s kúpenými izbovými rastlinami. Vajíčka alebo larvy sa tiež môžu nachádzať v substráte napadnutej rastliny či v komposte.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodcov a zlepšujú chuť plodov

Problémom býva aj voda, s ktorou rastliny polievate, hlavne ak ide o dažďovú vodu, prípadne takú, čo stála dlhšie v nádobe. Smútivky si môžete dnu doniesť aj z exteriéru, napríklad ak používate na presádzanie izboviek záhradnú pôdu.

Vyskúšajte účinný test

Ak si chcete byť istý, či sa v zemine nachádzajú larvy smútiviek, vyskúšajte jednoduchý test. Do pôdy vložte pár kúskov zemiaku a počkajte aspoň dva dni. Jeho škrob larvy priťahuje, čiže ak bude obhryzený, môžete sa s nimi pustiť do boja.

Náš tip

Smútivky obľubujú mokrú pôdu, do ktorej kladú svoje vajíčka. Ak chcete zabrániť ich premnoženiu, dávajte si dobrý pozor na premočenú pôdu. Tá navyše môže spôsobiť problémy rastline aj bez toho, aby ju napádali malé mušky.

Žena leje z bieleho džbánu vodu na raslinu,

V mokrej pôde sa smútivky dobre rozmnožujú, čo je ďalší z mnohých argumentov, prečo netreba rastliny prehnane polievať. Zdroj: Shutterstock

3 rady, ako sa zbaviť smútiviek

Odláka ich ocot so saponátom: V menšej nádobe si zmiešajte ocot a kuchynský saponát v pomere 1:1 a položte ju vedľa kvetináča. Ocot mušky od rastlín odláka a vďaka saponátu sa v roztoku utopia.

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie

Nasypte im jedlú sódu: Sóda bikarbóna sa vďaka svojim baktericídnym vlastnostiam zíde aj pri hubení lariev a mušiek. Najskôr ňou posypte povrch zeminy a nechajte chvíľu pôsobiť, následne kvetinu polejte vodou.

 Detail na malú záhradnú lopatku s bielym práškom.

Jedným z trikov na odpudenie smútiviek je posypanie substrátu sódou bikarbónou. Zdroj: Shutterstock

Použite cesnak: Cesnak má na mušky silný odpudivý účinok. Jeden strúčik rozrežte na polovicu a kúsky zapichnite do v substrátu kvetináči. Cesnak môžete tiež rozdrviť a zmiešať s vodou, ktorou budete rastliny polievať.

Tip na záver

Tri so zapichnutými zápalkami v pôde na odpudenie škodcov, sme vám prednedávnom predstavili. Použiť ho môžete aj v prípade smútiviek. Síra dokáže naozaj divy.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý trik pomôže zbaviť kuchynské utierky odolných škvŕn. Zaberie vám menej ako päť minút (návod)

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny ocot škodce
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Diskusia