Oranžová a exotické kvetiny

Oranžová a exotické kvetiny

01. 06. 2006
Zdieľať

Tento trend má korene a čerpá inšpiráciu v sedemdesiatych rokoch a prvky typické pre ne sa v tomto trende znova objavujú, aj keď v novej podobe. Farby, ako sú oranžová a hnedá, sa kombinujú prevažne so striebornou. A to všetko sa premieta do interiérov, módy a dizajnu, ako aj do nápadov, ako si ozvláštniť byt alebo izbu črepníkovými rastlinami.

Zaujímavé je kombinovať pôvodné doplnky s novými, a vytvoriť si tak osobitý neopakovateľný štýl, ktorý sa môže z času na čas pozmeniť podľa daného trendu. Hneď budeme mať pocit, že byt s nami žije a tiež sa postupne mení a vyvíja.

Najmä mladí ľudia, keď si začínajú vybavovať svoj prvý byt, túžia vytvoriť si miesto na pohodlné leňošenie a zábavu, ale kladú tiež dôraz na dizajn a osobitý štýl. Nový trend vo výzdobe interiéru využíva prvky sedemdesiatych rokov, ale v luxusnejšej podobe: namiesto koženky koža, namiesto dyhy masívne drevo. Štipku dekadencie dodá návrat oranžovej farby, celý rad detailov zjemňuje strohé línie: napríklad koberec , ktorý pripomína hobliny, kvetináče s industriálnym dizajnom, lesklé kovové vázy a biely porcelán. V tomto štýle sú doplnky skôr voľne rozmiestnené ako napchaté jeden vedľa druhého. A nakoniec dopré správy pre všetkých, ktorí radi čítajú: interiér môže byť osvetlený aj tlmeným svetlom, ale strategicky rozmiestnené lampy majú dobre osvetľovať svoje okolie.

Zelený dizajn


Oranžová a exotické kvetiny

55095

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Izbové rastliny vhodné pre tento trend sú väčšinou šedivé alebo zelené a zvolili sa pre svoj vzpriamený vzhľad, ktorý kontrastuje s nízkymi, širokými líniami pohovky, odkladacieho stolíka či módnej podnožky, zároveň slúžiacej ako stolík. Aj tvary sú pre tento trend typické: zašpicatené, hladké a neporušené, zdôrazňujú a opakujú rytmus priamych línií. Veľkou výhodou všetkých šiestich zvolených rastlín je ich nenáročnosť na pestovanie, a tak vám zostane viac času na leňošenie na pohovke.

Nočná opatrovateľka

Listy rastliny Calathea crocata strácajú pri nedostatku svetla farebnú kresbu. Kalatea vyžaduje svetlé stanovisko, mimo priameho slnka a teplotu okolo 20 °C. Odporúča sa pravidelné rosenie a mierna zálievka odstátou vodou, pretože rastlina neznáša tvrdú vodu. Tvorbe bielych škvŕn na listoch zabránite používaním prevarenej vody. Táto rastlina s vami skutočne žije: večer vám naznačí, že je čas ísť spať tým, že sa „uzavrie” vzpriamením listov.


Oranžová a exotické kvetiny

55092

Dračica

Latinský názov Dracaena je odvodený od gréckeho slova drakaina (dračica). Dracaena draco pochádza zo západných oblastí tropického pásma Afriky, hojne sa vyskytuje aj na Kanárskych ostrovoch. Niekedy sa jej tiež hovorí „strom s dračou krvou” pre lepkavú červenkastú šťavu, ktorú roní pri poranení. Dracény sa používajú na výsadbu mís, solitérne prípadne do skupinových výsadieb. Vyniknú spolu s neónovými druhmi rodu Cordyline alebo pestrolistými druhmi rodu Aglaonema.

Drsná krása

Cordyline má malé, zašpicatené, doširoka rozložené listy, ktoré dodávajú rastline výrazný tvar. Jej názov znamená palica, čo možno znie trocha drsne, ale v skutočnosti sa vzťahuje na palicovité korene. Vyžaduje svetlé stanovisko, kde si zachováva ozdobnú kresbu na listoch. Najlepšie sa jej darí v teplom a slnečnom byte. Zalievajte ju trikrát týždenne mäkkou, vlažnou vodou – avšak koreňový bal musí byť stále vlhký. Spodné, odumreté listy odstrihujte. Postupne zistíte, že vo voľnej prírode rastie kordylínka na nízkom kmienku. Kordylínky sú ideálne na výsadbu kvetinových mís, kde sa im dobre darí a kde krásne vyniknú.

Amazonka


Oranžová a exotické kvetiny

55091

Alocasia amazonica nezaprie svojím kvetom príslušnosť k čeľadi áronovitých. Zaobstaráte si ju však skôr pre jej okrasné listy, ktoré sú po rozvinutí lesklé a svetlozelené, neskôr však zmatnejú a zmenia farbu na šedozelenú s výrazným, plastickým, takmer bielym žilkovaním. Napriek menu však nepochádza z Amazónie – domovinou alokázie sú ostrovy juhovýchodnej Ázie. Hrubé silné listy sa vyrovnajú so vzdušnou vlhkosťou, ale rastline robí dobre pravidelné rosenie a zalievanie destilovanou vodou. Alokázia si vyžaduje celoročne teplú miestnosť, prípadne tropickú vitrínu.

Čínske dievča

Kvety lampášikov, napríklad Ceropegia woodii, sú jedny z najpodivnejších na svete. Rovnako ako u niektorých orchideí, aj kvet tejto rastliny na chvíľu uväzní hmyz vo vnútri a prepustí ho až po opelení. Z hľúz vyrastajú drôtikovité, previsnuté stonky so zelenými, došeda mramorovanými listami. Kvety sú hnedočervené, vrchná časť vytvára „mreže”. Rastlinu zaveste na svetlé miesto a zalievajte ju až po úplnom vyschnutí substrátu.


Oranžová a exotické kvetiny

55094

Tropické prekvapenie

V južnej Afrike opeľujú prapodivný kvet rastliny Strelitzia reginae vtáci: ľahko sa usádzajú na horizontálnych listeňoch, z ktorých sa týčia nahor oranžové a tmavomodré časti kvetu. V lete aj v zime si vyžaduje plné slnečné svetlo. Koreňový bal nemusí byť stále vlhký, ale nikdy nesmie úplne vyschnúť. Pretože rastlina neznáša chladno, zalievajte ju vodou s izbovou teplotou. Cez leto ju môžete umiestniť na chránené, teplé stanovisko v záhrade, kde však bude vyžadovať častejšiu zálievku.

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny kvetiny zeleň
Zdieľať článok

Diskusia