Je správny čas na výmenu okien?

03.06.2019  |     

V prvej polovici deväťdesiatych rokov prebehla takmer plošná výmena nevyhovujúcich okien za plastové. Hoci tieto okná v rade prípadov ešte fungujú, boli konštruované tak, aby vydržali bez problémov zhruba 30 rokov. I preto začína byť aktuálne uvažovať o ich výmene, navyše s prihliadnutím k faktu, že vývoj šiel dopredu a vlastnosti moderných okien zaznamenali významné zmeny.

Jedno je isté, najpredávanejšími oknami na slovenskom trhu sú stále okná z PVC. Dôvodom sú kvalitné tepelnoizolačné vlastnosti, jednoduchá údržba a dizajn, ktorý bol v oblasti plastových okien pred 30 rokmi ešte plienkach. Výmena okien výrazne zlepší kvalitu bývania, navyše sa jedná o investíciu, ktorá zhodnocuje objekt.

V porovnaní so staršími oknami sa dnes stále viac klade dôraz na komfort, do ktorého radíme predovšetkým hlukovým útlm. Hlukové zaťaženie je v Európe druhým najväčším zdravotným problémom, hneď po znečistení ovzdušia. Nové okná REHAU SYNEGO s odpovedajúcim zasklením napríklad dokážu eliminovať zvuk prechádzajúceho nákladného auta z 90 na 44 dB. Zmenili sa takisto požiadavky na bezpečnosť, ktorú moderné okná vedia poskytnúť omnoho lepšie ako skôr. Väčšina plastových okien REHAU, to znamená zo systémov SYNEGO a GENEO, môže byť zaradená do triedy RC2 až RC3. Rovnako významné je vylepšenie tepelnoizolačných vlastností, predovšetkým v kontexte so stále sa sprísňujúcimi sa požiadavkami noriem na súčiniteľ prechodu tepla Uw (táto hodnota zohľadňuje tepelnoizolačné vlastnosti okná ako celku). Dodajme, že štandardom sa v dnešnej dobe stali okná s minimálne 80 mm stavebnej hrúbky rámu a izolačným trojsklom. Nové okná sa vedia takisto lepšie vyrovnať s vlhkosťou v interiéri a eliminujú tak riziko vzniku plesní. V súčasnej dobe je k dispozícii rada riešení, ktorá zabezpečí potrebnú výmenu vzduchu v interiéri. Tím najjednoduchším je systém hybridného vetrania (napr. rám 116 SYNEGO), až po sofistikované vetranie s rekuperáciou, ktoré môže byť dokonca zabudované priamo v ráme okna GENEO - SMART INOVENT.

Dizajn a jeho úloha

Vzhľad a kvalita spracovania je ďalším veľmi dôležitým aspektom. Biele plastové okná sú dnes skôr výnimkou. Oveľa častejšie sa pristupuje k jednostrannému alebo aj k obojstrannému (iná farba v exteriéri a iná v interiéri) kašírovaniu okien. KALEIDO COLOR firmy REHAU ponúka ohromný výber variantov farieb a dizajnov (viac ako 400), vrátane imitácie hliníka alebo detailne prepracovaných dekorov dreva. REHAU má ale v svojom portfóliu produktov takisto kompozitný materiál RAU-FIPRO X už druhej generácie (na báze PVC a sklených vlákien), ktorý vyniká tvarovou stabilitou, tuhosťou a pevnosťou v ohybe, čo umožňuje navrhovať plastové okná GENEO v rozmeroch, ktoré skôr boli iba doménou hliníkových profilov. V 90 % prípadov nemusí byť použitá oceľová výstuž, takže vnútorné komory je možné využiť pre prídavné funkcie – napríklad k dodatočnej tepelnej izolácii (tzv. termomoduly), alebo pre zabudovanie alarmu do profilu okna, prípadne už zmieneného systému INOVENT.  

Súčasné okná  sa vyznačujú taktiež rýchlou a jednoduchou montážou. Odporúčanie kvalitných firiem, ktoré zvládnu vymeniť okná rýchlo, bezpečne a bez problémov, môžete nájsť na stránkach spoločnosti REHAU. Investícia do nových okien sa postará o ďalšiu úsporu nákladov na vykurovanie, významne zvýši komfort a kvalitu bývania a zhodnotí vašu nehnuteľnosť na ďalších 30 rokov. 

www.rehau.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti REHAU Slovensko

Tagy:
plastové okná kompozitný materiál hliníkové okná drevené okná

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky