Nevídaný rodinný dom postavili ako pevnosť z gabiónov

30.12.2015  |     

V posledných rokoch sa gabióny s obľubou používajú nielen ako stavebný, ale aj ako dekoračný prvok nehnuteľností a ich okolia. Populárne sú napríklad vkusné gabiónové ploty, ktoré sú pevné, poskytujú dostatočné súkromie a ochranu a zároveň plnia aj dekoratívnu funkciu. Poľskí architekti sa rozhodli dať gabiónom nový rozmer a využili ich pri obstavbe rodinného domu a garáže.

Pomenovanie gabión pochádza z taliančiny, zo slova "gabbione", ktoré v preklade znamená "veľká klietka". Ako už napovedá názov, gabióny sú mohutné kovové klietky naplnené kameňmi, poprípade betónom, pôdou alebo pieskom, ak sú určené pre stavebné účely.

Viac foto v galérii

Projekt, ktorý bol realizovaný v roku 2010 blízko poľského mesta Zawiercie, majú na konte architekti zo štúdia Kropka Studio.  Rodinný dom sa nachádza na podloží Poľskej Jury, ktorá je hornatou krajinou s prevažne vápencovými skalami, údoliami a mohutnými vápencovými útvarmi. Hlavný stavebný materiál v tejto lokalite bol preto vápenec. S tým súvisí aj využitie gabiónov naplnených vápencovými skalami pre zabezpečenie vonkajšieho opláštenia. Dom týmto spôsobom korešponduje s okolím, materiálovo čerpá z regionálnych zdrojov a zároveň má zabezpečenú odolnú a estetickú vonkajšiu ochranu.

Viac foto v galérii

Zvonku stavba síce pôsobí vďaka gabiónom ako nedobytný hrad, no vnútorný priestor je pravým opakom strohého exteriéru. Štvorčlenná rodina si priala čistý, minimalistický, priestranný, no zároveň príjemný a útulný interiér. Dom je rozdelený do troch zón – oddelená zóna na prízemí obsahuje spálňu, kúpeľňu a šatník,  druhej časti sa nachádza spoločenský priestor s dvojitou výškou, ktorý zahŕňa obývačku a kuchyňu. Na poschodí (nad dolnou spálňovou zónou) nájdeme ďalšie dve spálne a kúpeľňu. Dom bol navrhnutý tak, aby v priestrannom spoločenskom priestore poskytoval dostatok miesta pre veľké rodinné stretnutia. 

Prevažne biely interiér je doplnený množstvom drevených komponentov – od kúpeľní, cez kuchyňu až po oceľovo-drevené schody. Vďaka elegantnému zladeniu bielej farby, dreva a farebných doplnkov pôsobí dom napriek svojmu objemu a strohému exteriéru útulne a príjemne. 

Viac foto v galérii

Prepojenie stavby s pozemkom je realizované prostredníctvom výklenku, ktorý je obložený drevenými lamelami a pôsobí ako zjemňujúci prvok chladného gabiónového exteriéru. Rovnaký materiál je použitý aj pri výstavbe terasy či nadstrešenia vjazdu, ktoré spája nehnuteľnosť s garážou. Pozemok je situovaný blízko chránenej krajinnej oblasti, v ktorej sa nachádza množstvo historických budov (hrady, opevnenia a pod.) a vzhľadom k tomu je zvolený taký dizajn, aby napriek modernému prevedeniu materiálovo a tvarovo zapadol do regiónu (šikmá strecha, sivá farebnosť, kamenno-drevené prevedenie, jednoduché tvary).


 
Text: Anna Martausová
Foto: Maciej Lulko
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky